Închide meniul

FC Pyunik, “călăul” lui CFR Cluj, s-a calificat în turul 3 preliminar Champions League! A făcut spectacol cu Dudelange, “coşmarul” ardelenilor

Dragoș Vasile Publicat: 26 iulie 2022, 23:27

Comentarii
FC Pyunik, călăul lui CFR Cluj, s-a calificat în turul 3 preliminar Champions League! A făcut spectacol cu Dudelange, coşmarul ardelenilor

CFR s-a făcut de râs în Europa / Profimediaimages

FC Pyunik, “călăul” lui CFR Cluj, s-a calificat în turul 3 preliminar Champions League. A făcut spectacol cu Dudelange, “coşmarul” ardelenilor, scor 4-2 la general.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În primul tur preliminar UEFA Champions League, CFR Cluj s-a făcut de râs cu armenii de la Pyunik. Ardelenii au ratat calificarea chiar dacă au condus cu 1-0 şi 2-1. Gajic a restabilit de fiecare dată egalitatea, în minutele 89, respectiv 119. „Loteria” loviturilor de departajare a fost pierdută de campionii României.

FC Pyunik, “călăul” lui CFR Cluj, s-a calificat în turul 3 preliminar Champions League

FC Pyunik a mai făcut o “victimă” după CFR Cluj. Dudelange, “coşmarul” ardelenilor din 2018, a fost şi ea eliminată de echipa din Armenia. După ce a pierdut cu 0-1 meciul de pe teren propriu, FC Pyunik a câştigat cu 4-1 şi şi-a asigurat biletele pentru turul trei preliminar, dar şi prezenţa în grupele UEFA Conference League.

În turul următor preliminar, Pyunik va avea parte de un adversar dificil – Steaua Roșie Belgrad, campioana Serbiei.

Reclamă
Reclamă

CFR Cluj – Pyunik a intrat direct în topul ruşinii

CFR Cluj – Pyunik, scor 2-2 (3-4 d.l.d.), a intrat direct în topul ruşinii din fotbalul românesc. Jucătorii lui Dan Petrescu au fost eliminaţi din primul tur preliminar al UEFA Champions League şi au trăit o seară „neagră”.

Nu este prima dată când CFR trăieşte o astfel de umilinţă. Gruparea din Gruia a mai fost eliminată aşa şi de Dudelange, în 2018, în play-off-ul Europa League. Atunci, clujenii au suferit o altă ruşine istorică. Au pierdut manşa tur, în deplasare, cu scorul de 2-0, urmând să piardă şi returul, cu scorul de 2-3. Echipa era antrenată la momentul respectiv de portughezul Antonio Conceicao. Golurile din a doua manşă ale clujenilor erau marcate de Tambe şi Omrani.

De altfel, dacă trecea de Pyunik Erevan, vişiniii ar fi avut şansa să îşi ia revanşa chiar cu Dudelange, campioana din Luxemburg. În turul 1 preliminar din Liga Campionilor, Dudelange a trecut fără emoţii de FK Tirana, cu victorii în ambele manşe. În tur, pe teren propriu, s-a impus cu 1-0, iar în retur, pe terenul celor de la FK Tirana, Dudelange s-a impus cu 2-1.

Reclamă

Top 10 al ruşinii din fotbalul românesc

1. Dinamo vs. Knattspyrnufelag Reykjavikur (Islanda) – 1997-1998, Cupa UEFA, turul 1 preliminar: 1-2, 0-2

2. FCSB vs. Șahtior Karagandy (Kazahstan) – 2021-2022, Conference League, turul 2 preliminar: 1-0, 1-2, 3-5 d.l.d

3. CFR Cluj vs. F91 Dudelange (Luxemburg) – 2018-2019, Europa League, play-off: 2-3, 0-2

4. Dinamo vs. 17 Nentori Tirana (Albania) – 1986-1987, Cupa Cupelor, turul 1: 1-2, 0-1

5. Universitatea Craiova vs. FC Locomotive Tbilisi (Georgia) – 2020-2021, Europa League, turul 1 preliminar: 1-2

6. CFR Cluj – Pyunik Erevan (Armenia) – 2022-2023, Champions League, turul 1 preliminar: 0-0, 2-2 (3-4 d.l.d.)

7. Universitatea Craiova vs. KF Laci (Albania) – 2021-2022, Conference League, turul 2 preliminar: 0-1, 0-0

8. Universitatea Craiova vs. Dinamo Tbilisi (Georgia) – 1994-1995, Cupa UEFA, runda preliminară: 1-2, 0-2

9. Rapid București vs. Skonto Riga (Letonia) – 1999-2000, Champions League, turul 2 preliminar: 3-3, 1-2

10. Dinamo vs. Elfsborg (Suedia) – 2007-2008, Cupa UEFA, turul 1 preliminar: 1-2, 1-0

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:31
Max Verstappen a anunţat cu ce număr va pilota în Formula 1, după ce a pierdut titlul mondial: “Cred că e mai bine”
14:25
Anunţul lui Florin Manea despre plecarea lui Radu Drăgușin la AC Milan
13:49
Situaţie incredibilă în Premier League! 22 de jucători riscă să fie suspendaţi, cu o etapă înainte de Crăciun
13:27
Unul dintre jucătorii lui Şucu de la Genoa, în doliu: “Şi-a pierdut cei doi copii într-o tragedie”
12:33
Săpunaru, adevărul despre refuzul de a mai juca la naționala României. Ce s-a întâmplat între el şi Piţurcă
12:21
Presa din Spania l-a “înţepat” pe Kylian Mbappe, după dubla cu echipa din liga a 3-a: “Să îi spună cineva”
1 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 2 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 3 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 4 Pensia “ruşinoasă” pe care o primeşte Cornel Dinu. Dovada că România nu-şi respectă legendele: “Dreptate mioritică” 5 Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia 6 Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie”
Citește și