Campionatele Mondiale de Baschet 3×3 pentru tineret, într-o atmosferă demnă de finalele NBA

Antena Sport Publicat: 11 octombrie 2022, 14:08 / Actualizat: 11 octombrie 2022, 18:14

Comentarii
Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Acrobație. Slam dunk. Circ. Freestyle. Dance Cam. Kiss Cam. Concursuri. Muzică. BASCHET! Într-o atmosferă demnă de o finală NBA, Polonia la masculin și Franța la feminin au devenit campioane mondiale de tineret la baschet 3×3 în competiția găzduită timp de cinci zile de Circul Metropolitan București, care s-a încheiat duminică seară.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ultimul meci, finala competiției masculine dintre Polonia și Serbia a oferit mai mult suspans decăt un număr de acrobație pe sârmă executat la înălțime, fără plasă de siguranță.

Serbia avea un avans de patru puncte cu doar 60 de secunde rămase de joc 20-16, iar plavilor le trebuia un singur punct pentru a închide finala și a deveni campioni mondiali. A fost momentul în care polonezul Mateusz Szlachetka a îmbrăcat o pelerină invizibilă de super erou. El a reușit să marcheze ultimele cinci puncte ale echipei sale, incluzând o aruncare decisivă din spatele semicercului care are toate șansele să devină aruncarea anului în baschetul mondial.

Campionatele Mondiale de Baschet 3×3 pentru tineret, într-o atmosferă demnă de finalele NBA

La feminin, Franța și-a confirmat statutul de favorită și a învins în finală Statele Unite, scor 21-18. Jucătoarele din Hexagon au încheiat turneul fără înfrângere, cu o medie impresionantă de 21,3 puncte pe meci, având nu mai puțin de șase din cele șapte partide încheiate înainte de limita timpului regulamentar, dintre care trei cu maximum posibil de 22 de puncte.

Atmosfera a fost electrizantă iar tribunele neîncăpătoare la fazele eliminatorii ale competiției, care au avut loc duminică. Peste 10.000 de spectatori s-au perindat în cele cinci zile de competiție pe la Circul Metropolitan și pe lângă meciurile de baschet și pauzele artistice au avut o zonă dedicată în care s-au regăsit terenuri de baschet 3×3, jocuri de baschet pe consolă, zonă de relaxare și food court.

Reclamă
Reclamă

Tot în cadrul evenimentului de la București a fost inaugurat și magazinul oficial cu produse licențiate FIBA 3×3, organizația care guvernează această disciplină olimpică făcând primii pași în zona de comercializare a produselor cu brandul 3×3.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga Cupa României?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:47

Veste cruntă despre Matei Popa. Ratează semifinala de baraj, cât de gravă este accidentarea

13:41

Florin Tănase, la un pas de plecarea de la FCSB: „Nu am discutat nimic deocamdată”

13:32

Sorana Cîrstea – Jelena Ostapenko LIVE SCORE (14:00) Sorana lupta pentru semifinale la Roma

13:21

Răspunsul lui Edi Iordănescu la oferta CFR-ului. Răsturnare de situație

13:06

VIDEOUmplut de sânge, Nathan MacKinnon a revenit pe gheață și a marcat! Colorado, la o victorie de finala Conferinței de Vest

12:57

După Pancu, alte două plecări de la CFR Cluj. Doi jucători se transferă din vară

1 Chivu, fără milă după titlul câștigat cu Inter! Jucătorul pe care „românul nu vrea să-l mai vadă” 2 Decizia luată de Gigi Becali la FCSB pentru barajul de Conference League, după remiza cu Unirea Slobozia 3 Siyabonga Ngezana, mutarea carierei. Gigi Becali încasează banii 4 Cristi Chivu vrea un român la Inter. Pregătește un transfer de 20 de milioane de euro! 5 Marius Şumudică o dă de gol pe Dinamo! Transferurile pregătite de “câini”: “Peste nivelul celor de acum” 6 Opriți jocul, PSG devine imposibil de oprit! Luis Enrique pregătește transferul cu care face echipa perfectă
Citește și