Închide meniul

Calculele calificării lui CFR Cluj în primăvara europeană. Fără şanse la locul 1 în grupa de Conference League, campioana poate termina şi pe 4

Dan Roșu Publicat: 28 octombrie 2022, 0:24

Calculele calificării lui CFR Cluj în primăvara europeană. Fără şanse la locul 1 în grupa de Conference League, campioana poate termina şi pe 4

Duel din meciul Sivasspor - CFR Cluj 3-0 / facebook.com/cfr1907

Calculele calificării lui CFR Cluj în primăvara europeană s-au complicat serios după rezultatele din etapa a cincea a Grupei G a Conference League, Sivasspor – CFR 3-0 şi Ballkani – Slavia Praga 0-1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Astfel, un singur lucru este clar pentru CFR Cluj: nu mai are şanse să câştige grupa şi să meargă direct în optimile competiţiei. Campioana va lupta doar pentru poziţia secundă, care o duce în şaisprezecimi, unde va lupta cu o echipă venită din Europa League.

Calculele calificării lui CFR Cluj în primăvara europeană

Dacă CFR se va impune cu Ballkani, echipa lui Dan Petrescu va avea asigurat locul 2, cu 10 puncte. Chiar dacă Slavia o va bate pe Sivasspor, în clasamentul în 3, Sivasspor şi CFR merg mai departe, iar Slavia rămâne pe 3.

Un alt clasament în 3 ar putea să apară şi dacă CFR şi Slavia vor fi învinse. În acest caz, CFR are avantajul directelor cu Slavia şi Ballkani, cu care a strâns 7 puncte. Slavia ar avea 6 puncte, iar Ballkani, 4.

Tot CFR se califică în şaisprezecimi şi dacă va termina la egalitate meciul cu Ballkani, iar Sivass şi Slavia vor remiza de asemenea. Atunci, Slavia şi CFR vor avea câte 8 puncte, iar feroviarii au avantajele meciurilor directe.

Reclamă
Reclamă

Dacă CFR va pierde cu Ballkani, iar Slavia nu va fi învinsă de Sivass, atunci cehii prind locul 2, iar ardelenii termină pe 4.

Mario Camora, reacţie după Sivasspor – CFR Cluj 3-0

CFR Cluj a pierdut joi, în deplasare, scor 0-3, Sivasspor, din cadrul etapei a cincea a grupelor Conference League. Căpitanul Mario Camora a dat vina şi pe arbitraj. Primul gol ar fi fost marcat de turci, după un posibil ofsaid.

“Dacă nu avem VAR, ce să facem? Să ne plângem mereu? Degeaba ne plângem de VAR. În repriza a doua trebuia mai multă personalitate şi nu ne putem gândi la VAR. Dacă primeşte un gol aşa cum l-am primit noi, la prima bară, e greu.

Reclamă

Trebuie să fim concentraţi până la final. Mai avem un meci şi trebuie să avem personalitate. Mi se pare că a fost un rezultate exagerat 3-0. Ne aşteaptă un meci foarte greu duminică, cu Rapid. Au un public fantastic. 2-2? (n.r. – FCSB) Bravo lor! Şi în ultimii ani, numai noi ne-am calificat”, a spus Mario Camora la Pro Arena.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
20:32

Coco Gauff, mesaj pentru Aryna Sabalenka, după finala de la Roland Garros! Liderul WTA a izbucnit în lacrimi

20:23

Mihai Stoica, mesaj dur pentru Florin Talpan! L-a atacat după decizia ÎCCJ, cu privire la palmaresul Stelei

20:21

VIDEOAustria – România LIVE VIDEO (21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Echipele de start

20:15

Anunţul conducerii lui Rayo Vallecano despre transferul lui Andrei Raţiu: “Doar sume mari”

19:48

“Bine, idiotule” Întrebarea despre Lionel Messi care l-a făcut pe Ronaldo să ia prin surprindere pe toată lumea!

19:38

“Asta îl va ajuta!” Gianfranco Zola a analizat numirea lui Cristi Chivu pe banca lui Inter

1 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 2 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 3 OFICIAL | Karlo Muhar a fost prezentat de CFR Cluj. Mijlocaşul croat a revenit în Gruia 4 Farul a transferat un fost atacant de la Rapid. Jucătorul a fost prezentat oficial 5 Jannik Sinner – Carlos Alcaraz e finala Roland Garros 2025! Italianul a trecut de Djokovic în semifinale 6 CFR Cluj dă o nouă lovitură! Un fundaş croat va semna cu formaţia din Gruia
Citește și