Închide meniul

Luptă finală în Campionatul Național de Raliuri. Simone Tempestini, aproape de al șaptelea titlu

Florian Ceafalău Publicat: 28 octombrie 2022, 10:45 / Actualizat: 26 aprilie 2023, 22:08

Comentarii
Luptă finală în Campionatul Național de Raliuri. Simone Tempestini, aproape de al șaptelea titlu

Ultima etapă din Campionatul Național de Raliuri Betano va decide și numele campionului pentru sezonul 2022, Simone Tempestini fiind și de această dată favorit să câștige.

Ultima etapă din Campionatul Național de Raliuri va decide și numele campionului pentru sezonul 2022, Simone Tempestini fiind și de această dată favorit să câștige.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simone Tempestini, aproape de al șaptelea titlu

Sixtuplul campion Simone Tempestini are nevoie de o clasare în Top 5 la Raliul Brașovului pentru a fi sigur că își adjudecă titlul cu numărul 7 din ultimii 8 ani, în timp ce Sebastian Barbu are nevoie de o victorie și totodată să spere că pilotul clujean nu va va avea o evoluție bună.

După ce în 2019 a avut lupta decisivă tot la Brașov, atunci când l-a avut ca rival pe Vali Porcișteanu, Simone Tempestini poate obține un nou titlu în orașul de sub Tâmpa, de data aceasta adversar direct fiind Sebastian Barbu. În vârstă de 28 de ani, Tempestini a câștigat 6 titluri în ultimele 7 sezoane, iar cu un nou succes de această dată s-ar apropia la un singur titlu de recordul absolut al legendarului Titi Aur.

Traseul de concurs al etapei finale din campionat s-a mutat acum pe macadam după ce în ultimii ani s-a desfășurat pe asfalt, iar primele probe vor debuta astăzi la ora 13:00. Ultima ediție desfășurată tot pe macadam a fost câștigată în 2019 de același Tempestini, care deține, de altfel, și recordul de victorii la Brașov, 7.

72 de echipe s-au înscris la ultima etapă

Un total de 72 de echipaje s-au înscris la etapa care trage cortina peste sezonul 2022 în Campionatul Național de Raliuri. Pe lângă titlul absolut, Tempestini își poate asigura la Brașov și primul titlu dedicat campionatului pe macadam.

Reclamă
Reclamă

Un total de 10 modele cu configurație Rally2/R5 de ultimă generație se vor afla la startul probelor speciale, printre piloții înscriși numărându-se de cvadruplul campion absolut al Bulgariei, Miroslav Angelov.

Cu un total de 10 probe speciale pe o lungime de 119 kilometri, Raliul Brașovului se va încheia cu power stage-ul din Bran, programat sâmbătă la ora 16:00.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:25
Cu ce echipă din România a semnat Petre Grigoraş. “O nouă etapă”
9:18
Neluțu Varga i-a dat dreptate lui Daniel Pancu și a anunțat “curățenia” la CFR: “Vin acasă și rezolv problemele”
9:07
Ce s-a întâmplat când Victor Piţurcă i-a dat SMS lui Cristi Chivu. Lui Contra nu i-a răspuns: “Așa e el”
8:54
VIDEOAnthony Joshua l-a învins cu un knockout pe Jake Paul: “Cred că mi-am rupt maxilarul”
8:40
“Groaza penalty-urilor”. Deciziile lui Cristi Chivu care au surprins în semifinala din Supercupa Italiei
8:17
Transfer de la Universitatea Craiova la AEK Atena? Cu ce jucător a discutat patronul grecilor
1 FotoCe a putut scrie pe TikTok monumentalul Claudiu Răducanu după ce şi-a dus soţia în Raiul Milionarilor 2 FotoPensia umilitoare pe care o primeşte Ilie Năstase de la statul român: “Înseamnă că atât merit” 3 Talpan a cerut la FIFA şi UEFA excluderea naţionalei şi a cluburilor româneşti din competiţiile internaţionale! 4 A auzit de interesul lui Dinamo pentru George Pușcaș și a reacționat: “Mi-e teamă de un singur lucru” 5 Lovitură teribilă pentru Mihai Rotaru! Suma pierdută după ce Craiova a ratat dramatic primăvara europeană 6 Vestea primită de Ștefan Baiaram, după eliminarea șocantă a Craiovei din Conference League
Citește și