Închide meniul

Danemarca – Norvegia, finala Campionatului European de handbal! Franţa, spulberată în semifinale

Viviana Moraru Publicat: 18 noiembrie 2022, 22:55

Comentarii
Danemarca – Norvegia, finala Campionatului European de handbal! Franţa, spulberată în semifinale

Jucătoarele din Danemarca sărbătoresc calificarea în finala CE 2022/ Profimedia

Danemarca – Norvegia este finala de vis a Campionatului European de handbal feminin! Franţa şi Muntenegru au părăsit competiţia în semifinale, după ce au fost învinse clar!

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Finala Campionatului European de handbal va avea loc duminică, de la ora 21:30. Precedenta ediţie a turneului final a fost câştigată de Norvegia, astfel nordicele au şansa de a-şi apăra trofeul cucerit în urmă cu trei ani.

Danemarca – Norvegia, finala Campionatului European

Update 23:00: Norvegia s-a calificat în finala Campionatului European! Nordicele au spulberat campioana olimpică, Franţa, cu scorul de 28-20 (12-11)!

Ştirea iniţială

Danemarca s-a impus fără emoţii în duelul cu Muntenegru. Nordicele au intrat cu un avantaj considerabil încă de la pauză, scor 14-10. Ulterior, Danemarca şi-a păstrat avantajul şi în repriza secundă, terminând meciul cu o victorie, scor 27-23.

Reclamă
Reclamă

Tot vineri, în meciul pentru locurile 5-6, Suedia – Olanda, scor 37-32 (21-16).

Duminică se vor juca partidele pentru medalia de bronz (18.45) şi pentru trofeu (21.30), între învinsele, respectiv învingătoarele din semifinale.

România a încheiat pe locul 12, în urma rezultatelor: 28-29 cu Olanda, 21-35 cu Franţa şi 31-23 cu Macedonia de Nord (grupa preliminară C), 28-27 cu Spania, 34-35 cu Muntenegru şi 28-32 cu Germania (grupa principală II).

Reclamă

Clasamentul final, locurile 5-16, este: 5. Suedia, 6. Oland, 7. Germania, 8. Slovenia, 9. Spania, 10. Croaţia, 11. Ungaria, 12. România, 13. Polonia, 14. Elveţia, 15. Serbia, 16. Macedonia de Nord.

Naţionala României a participat pentru a 14-a oară la turneul final al CE. Cel mai bun rezultat a fost obţinut la ediţia din 2010 – medalia de bronz.

Campioana europeană din 2022 se va califica automat la Jocurile Olimpice din 2024, precum şi la Campionatul Mondial din 2023. De la CE2022, la Mondialele de anul viitor mai ajung direct Danemarca, Suedia şi Norvegia, în calitate de gazde, semifinalistele Franţa şi Muntenegru, plus Olanda, care a jucat pentru locurile 5-6. CM de anul viitor va avea loc între 30 noiembrie – 17 decembrie, în Danemarca, Norvegia şi Suedia, anunţă news.ro.

Titlul european este deţinut de Norvegia, care l-a cucerit pentru a opta oară la ediţia din 2020.

Veste uriaşă pentru Cristina Neagu şi România!

Veste uriaşă pentru Cristina Neagu şi România primită chiar dacă naţionala lui Pera a terminat pe locul 12 Campionatul European. Tricolorele se află în prima urnă valorică, la tragerea la sorţi de sâmbătă, pentru meciurile din faza play-off a Campionatului Mondial din 2023.

Acest lucru se datorează faptului că echipe clasate mai bine la CE2022 au obţinut deja calificarea directă la turneul final al CM2023: Danemarca, Suedia şi Norvegia, în calitate de gazde, semifinalistele Franţa şi Muntenegru, plus Olanda, care va juca pentru locurile 5-6.

Tragerea la sorţi va avea loc sâmbătă, iar în urna a doua, de unde va veni adversara tricolorelor se află echipele Cehia, Austria, Slovacia, Islanda, Turcia, Ucraina, Portugalia, Grecia, Italia şi Kosovo.

Meciurile din play-off-ul CM2023 vor avea loc în 7/8 aprilie 2023 (turul), respectiv 11/12 aprilie (returul).

Câştigătoarele se vor califica la turneul final al Campionatului Mondial, care va avea loc între 30 noiembrie – 17 decembrie 2023, în Danemarca, Norvegia şi Suedia.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

O va duce Mirel Rădoi pe FCSB în Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:36
Ce notă a primit Cristi Chivu în presa din Italia, după eșecul cu AC Milan
8:32
Legendele lui AC Milan şi Inter nu s-au pus de acord, după penalty-ul cerut de echipa lui Chivu: “Ar fi trebuit să intervină”
8:17
Primul titular care pleacă de la FCSB cu Mirel Rădoi antrenor
8:00
Adrian Georgescu: Cum vi se pare noul mod de funcționare al Formulei 1?
0:52
Ce a spus Cristi Chivu despre penalty-ul cerut de Inter în finalul nebun de meci cu Milan
0:37
Massimiliano Allegri nu se “îmbată cu apă rece” după ce l-a bătut pe Cristi Chivu: “Inter rămâne favorită clară”
1 EXCLUSIVPrima decizie luată de Mirel Rădoi după ce a devenit antrenor la FCSB! Singurul lucru pe care Gigi Becali i l-a interzis 2 Gigi Becali a anunţat noul antrenor de la FCSB! Surpriză uriaşă 3 EXCLUSIVCe surpriză! Pe cine aduce Mirel Rădoi la FCSB. Anunţul lui Gigi Becali 4 Gigi Becali i-a decis viitorul lui Mihai Stoica după ce Charalambous şi Pintilii au demisionat! 5 “Din ei doi aş alege” Gigi Becali, sfătuit pe cine să pună antrenor la FCSB! 6 Mirel Rădoi schimbă sistemul la FCSB. Cu cine va juca în atac. Gigi Becali a dat informaţiile
Citește și