Garbine Muguruza s-a despărţit de Conchita Martinez. Campioana de la Roland Garros (2016) şi Wimbledon (2017) a renunţat la colaborarea cu antrenoarea ei, după trei ani petrecuţi împreună, transmite Reuters.
Anunţul a intervenit la doar o săptămână după ce Muguruza, 29 ani, a anunţat o pauză prelungită din circuitul WTA.
Garbine Muguruza s-a despărţit de Conchita Martinez
Jucătoarea iberică a început să lucreze cu conaţionala ei în 2019, dar a beneficiat de sprijinul ei şi la Wimbledon în 2017, când antrenorul de atunci, Sam Sumyk, nu a însoţit-o pe Muguruza.
“Garbine şi eu am stabilit de comun acord să încheiem relaţia de lucru. Au fost nişte ani fantastici, plini de emoţii grozave şi de experienţe minunate, atât în teren cât şi în afara lui. A fost o plăcere să lucrez cu tine, Garbine. Îţi urez ce este mai bine”, a scris Martinez pe Twitter.
Muguruza a fost lider WTA în 2017 şi a încheiat anul 2021 pe locul trei, dar acum nu mai face parte din Top 100, nereuşind să câştige vreun meci în acest an.
Conchita Martinez, 50 ani, campioană la Wimbledon (1994), a mai antrenat-o pe Karolina Pliskova în 2018 şi 2019. Ea a fost căpitanul echipelor Spaniei în Fed Cup (2013-2017) şi în Cupa Davis (2015-2017).
- Garbine Muguruza s-a despărţit de Conchita Martinez
- Muguruza e dublă câştigătoare de Grand Slam
- Portugalia - Uzbekistan e marţi, de la ora 20:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Anglia - Ghana e marţi noaptea, de la ora 23:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Irina Begu, victorie dramatică în primul tur la WTA Bad Homburg! A învins o legendă a tenisului în aproape trei ore
- Lovitură uriașă în tenisul profesionist! Campioana de la Wimbledon, suspendată patru ani. Decizia ITIA
- Sorana Cîrstea se menţine pe locul 18. Jaqueline Cristian a urcat pe 38
- Serena Williams poate reveni în tenis la 44 de ani! A primit wild card de la Wimbledon, în proba de simplu
- Irina Begu, calificare pe tabloul principal la WTA Bad Homburg! Românca, victorie în fix două ore

































