Închide meniul

Medalie de aur la Campionatul European pentru echipajul de patru rame feminin

Valentin Pîrcălabu Publicat: 27 mai 2023, 14:10

Comentarii
Medalie de aur la Campionatul European pentru echipajul de patru rame feminin

Sursa foto: Balint Czucz Photography via Federaţia Română de canotaj

Medalie de aur la Campionatul European pentru echipajul de patru rame feminin, competiţie ce se desfăşoară în Slovenia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Echipajul feminin de patru rame al României, compus din Mădălina Bereş, Maria Tivodariu, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş, a cucerit medaliile de aur, sâmbătă, la Campionatele Europene de canotaj de la Bled (Slovenia).

Medalie de aur la Campionatul European pentru echipajul de patru rame feminin

Româncele au fost cronometrate cu timpul de 06 min 22 sec 69/100, fiind urmate în clasamentul final de Marea Britanie, 06 min 23 sec 72/100, şi Olanda, 06 min 27 sec 10/100.

România a calificat nouă echipaje în finalele A de la Bled, ultimul care a obţinut prezenţa în finală fiind cel de dublu rame masculin, compus din Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan, după locul al doilea reuşit în semifinala de sâmbătă, scrie agerpres.ro.

În semifinala A/B2 a probei de dublu vâsle masculin, echipajul compus din Florin Arteni şi Ciprian Tudosă a încheiat cursa pe locul 4 şi va concura în Finala B.

Reclamă
Reclamă

Echipajul de patru vâsle feminin, alcătuit din Ioana-Mădălina Moroşan, Andrada-Maria Moroşanu, Cristina Drugă şi Patricia Cireş, s-au clasat pe primul loc în Finala B de sâmbătă şi a ocupat astfel poziţia 7 în clasamentul general.

Sportivii români vor mai evolua sâmbătă în două finale pentru medalii, la patru vâsle masculin (14:41) şi la 8+1 masculin (15:29).

România participă cu 11 echipaje la Europenele din Slovenia. România a încheiat Europenele din 2022 de la Munchen cu cinci medalii de aur şi trei de bronz, cel mai bun rezultat din istoria canotajului românesc la întrecerea continentală.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi Universitatea Craiova să ia titlul în acest sezon fără Mirel Rădoi?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:46
Novak Djokovic, avertisment pentru Jannik Sinner: “Acel nor îl va urmări pentru tot restul carierei”
11:38
Oklahoma City Thunder a defilat cu Golden State Warriors. Shai Gilgeous-Alexander, cel mai bun marcator
11:19
Fostul antrenor de la FCSB vine pe banca Universității Craiova. Cine va fi secundul lui Filipe Coelho
11:14
VideoMomentul care l-a făcut pe Ilie Dumitrescu să plângă la World Cup 1994: “Doamne, de când aştept momentul ăsta”
10:57
“A plecat trist și supărat”. Lamine Yamal, distrus de vestea că a fost exclus din lotul Spaniei
10:22
Italienii au descoperit secretul lui Cristi Chivu! Cum a schimbat-o românul pe Inter: “A transferat aceste concepte”
1 A plecat de la CFR Cluj şi a semnat cu rivalii. De mâine este la club 2 FotoGestul făcut de Gabi Tamaş şi Dan Alexa după ce s-au calificat în finala Asia Express! 3 Fotbalist, băut la antrenamentul FCSB-ului. Mihai Stoica: “Nu putea să stea în picioare!” 4 Scandal la naționala Spaniei. Starul Lamine Yamal, scos din lot de Luis de la Fuente 5 Unde a fost surprins Mirel Rădoi în momentul în care Universitatea Craiova anunţa noul antrenor 6 Umilitor! Cum au tratat ziarele din Portugalia numirea lui Coelho la Universitatea Craiova
Citește și