Roland Garros 2023 | Gael Monfils s-a retras, după meciul uriaş din primul tur! „Trebuie să câștig un meci pentru ea”

Dan Roșu Publicat: 1 iunie 2023, 12:43

Roland Garros 2023 | Gael Monfils s-a retras, după meciul uriaş din primul tur

Gael Monfils, la Roland Garros / Profimedia Images

Roland Garros 2023 | Gael Monfils s-a retras de la Roland Garros, după meciul uriaş din primul tur, 3-6, 6-3, 7-5, 1-6, 7-5, cu argentinianul Sebastian Baez, după trei ore şi 47 de minute de joc.

Gael Monfils, care urma să-l întâlnească joi pe danezul Holger Rune, nr.6 mondial, în turul secund la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, a anunţat miercuri seară că se retrage din competiţie din cauza unei accidentări la încheietura mâinii stângi, informează AFP.

„La 3-0 în decisiv, mi-am spus că nu am câștigat niciun meci de când sunt tată. Fiica mea aflându-se în Paris, mi-am spus că trebuie să câștig un meci pentru ea.

Medicul mi-a spus să nu joc. Nu o arăt suficient, dar simt mai mult decât o simplă dezamăgire. Câte Roland Garros-uri mai am rămase în carieră? Nu pot să răspund la asta.

Am auzit și eu vestea doar în urmă cu 30 de minute, e proaspătă. Momentan, doar o diger”, a spus Monfils, citat de lequipe.fr.

Forfait-ul lui Monfils a determinat organizatorii să reprogrameze meciul dintre germanul Alexander Zverev şi slovacul Alex Molkan, din ziua a cincea, în nocturnă pe terenul Philippe-Chatrier.

Gael Monfils, prima victorie de la revenire

Jucătorul din Hexagon a obţinut astfel prima sa victorie de la revenirea în competiţie, în luna martie, după o pauză forţată de şapte luni din cauza unei accidentări.

Monfils, fost număr şase mondial, aflat în acest moment pe locul 394 în clasamentul ATP, participă pentru a 16-a oară în cariera sa la turneul de la Roland Garros.

0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”
29
23:50
VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship
29
23:41
„Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2
29
23:36
Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu!
29
23:00
Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional
29
22:57
Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident
29
22:46
Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul
29
22:37
Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu
29
22:35
Rafael Nadal s-a calificat în optimi la Madrid. Gest de mare campion al „Matadorului”