Sarah Sjoestroem, performanţă uriaşă în finala de 50 de metri liber: a câştigat a 12-a medalie de aur a carierei

Dan Roșu Publicat: 30 iulie 2023, 16:02 / Actualizat: 20 octombrie 2023, 16:54

Sarah Sjoestroem, performanţă uriaşă în finala de 50 de metri liber

Sarah Sjoestroem, prima pe podiumul de la 50 de metri liber / Profimedia Images

Sarah Sjoestroem a reuşit o performanţă uriaşă în finala de 50 de metri liber. Sportiva din Suedia de 29 ani a cucerit a 12-a sa medalie de aur individuală la Campionatele Mondiale de Înot, după ce s-a impus duminică în proba feminină de 50 m liber de la Fukuoka (Japonia).

Sjoestroem a fost cronometrată în 23:62 în finală, devansând-le pe australianca Shayna Jack (24:10) şi pe chinezoaica Zhang Yufei (24:15), medaliate cu argint, respectiv bronz.

Sâmbătă, în semifinale, sportiva scandinavă a reuşit să îmbunătăţească propriul record mondial la 50 m liber (23:61), de care s-a apropiat duminică la doar o sutime de secundă.

Tot sâmbătă, Sarah Sjoestroem a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la 50 m fluture.

În impresionatul palmares al înotătoarei suedeze, pe lângă cele 12 titluri mondiale, mai figurează şi un titlu de campioană olimpică la 100 m fluture, cucerit în 2016 la Rio.

Hunter Armstrong, campion mondial la 50 m spate, la Fukuoka

Hunter Armstrong a cucerit medalia de aur în proba masculină de 50 m spate, duminică, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de Înot de la Fukuoka (Japonia), live în AntenaPLAY.

Armstrong (22 de ani) s-a impus în finală cu timpul de 24:05, în faţa compatriotului său Justin Ress, campionul olimpic en titre (24:24) şi a chinezului Xu Jiayu (24:50).

Acesta este primul titlu mondial individual pentru Hunter Armstrong, care mai avea în palmares o medalie de aur la ştafetă, obţinută în 2022, la Mondialele de la Budapesta.

11:50 VIDEONoel Leon a câştigat cursa de sprint de Formula 3 de la Imola, LIVE în AntenaPLAY! Cursa e duminică, ora 9:30, în AntenaPLAY 11:49 Reacţia lui Marius Lăcătuş, după atacul brutal al CSA Steaua la adresa FCSB: „Sunt sigur că vor acţiona!” 10:42 FotoMeseriile pe care le au cei doi băieţi ai lui Florin Răducioiu: „Nu trebuie să le fie ruşine! Aş fi vrut să facă mai mult!” 10:42 Lewis Hamilton, luat la ţintă de Max Verstappen şi Fernando Alonso la Imola: „Crede că e singur pe circuit” 10:23 Giani Kiriţă, avertisment pentru Dinamo înaintea barajului cu Csikszereda: „La ei o să fie foarte greu, nu va fi ușor!” 10:09 CFR Cluj – Farul şi Universitatea Craiova – Sepsi LIVE TEXT (21:00). Luptă de foc pentru locul 2 din Liga 1 9:42 „M-am chinuit să râd!” Replică usturătoare după ce Marius Şumudică a spus că FCSB l-a egalat la numărul de titluri 9:27 VIDEOBraga – Porto e meciul ultimei etape din Liga Portugal, LIVE în AntenaPLAY! Sporting primeşte titlul cu Chaves. Programul complet 9:15 VIDEONebunie totală la Southampton! Imagini fabuloase cu fanii „sfinţilor”, după calificarea în finala play-off-ului de promovare 8:35 Marius Şumudică vrea un jucător de la FCSB la naţionala României şi îl „înţeapă” pe Mihai Stoica: „Să iasă şi să spună public” Vezi toate știrile