Închide meniul

România, învinsă de Franţa în optimile Campionatului European de volei feminin! Tricolorele au ratat şansa să scrie istorie

Iulian Focșăneanu Publicat: 26 august 2023, 23:43

Comentarii
România, învinsă de Franţa în optimile Campionatului European de volei feminin! Tricolorele au ratat şansa să scrie istorie

Reprezentantele României, în meciul cu Franţa / Profimediaimages

România a fost învinsă de Franţa în optimile Campionatului European de volei feminin. Tricolorele au ieşit din cursa pentru trofeu şi au ratat o şansă importantă de a scrie istorie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Naţionala de volei feminin a României a pierdut, la Florenţa, în faţa reprezentativei Franţei, scor 1-3, în primul meci din optimile Campionatului European. Tricolorele au ratat calificarea în sferturile de finală, fază pe care echipa României a atins-o ultima dată în urmă cu 20 de ani.

România, învinsă de Franţa în optimile Campionatului European de volei feminin

Scorul pe seturi a fost 25-23, 25-16, 21-25, 25-23, după un meci în care tricolorele au fost foarte curajoase, însă fără experienţa necesară la nivelul unui meci eliminatoriu de asemenea importanţă, anunţă news.ro.

Tot sâmbătă se mai joacă în optimi partida dintre deţinătoarea trofeului, Italia, şi Spania, iar câştigătoarea va întâlni Franţa în sferturile CE. Celelalte partide din optimile de finală vor avea loc duminică şi luni.

Rezultatele României la Campionatul European sunt: 0-3 cu Italia, 3-1 cu Croaţia, 2-3 cu Elveţia, 3-2 cu Bosnia, 2-3 cu Bulgaria (în grupa B), respectiv 1-3 cu Franţa (optimi).

Reclamă
Reclamă

Obiectivul naţionalei tricolore a fost calificarea în optimile de finală.

Campionatul European din 2023 (15 august – 3 septembrie) se dispută în patru ţări – Belgia, Italia, Germania şi Estonia, cu 24 de echipe la start.

Urmează faza sferturilor de finală, în 29-30 august, pentru ca semifinalele şi finalele pentru medalii să se dispute în 1, respectiv 3 septembrie, la Bruxelles. Primele trei clasate vor obţine şi calificarea la Campionatul Mondial din 2025.

Reclamă

Campionatul European din 2023 a ajuns la cea de-a 33-a ediţie. Titlul continental este deţinut de Italia, după finala din 2021 cu Serbia, scor 3-1. La ediţia anterioară, o grupă a fost găzduită şi de România, în BT Arena. România s-a clasat pe locul 23, din 24 de echipe participante.

România bifează a 27-a apariţie la turneul final al CE, iar de-a lungul participărilor a obţinut o singură medalie – bronz, în 1963.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:01
Jucătorul din Liga 1 care îşi poate califica naţionala în premieră la Mondial! A marcat un gol în ultimul meci
9:53
VideoSuperFAZE, Ep. 2: Gică Craioveanu, despre Mondialul ratat și Generația de Aur: “Singura echipă care putea bate Brazilia eram noi”
9:26
Adversare “de foc” pentru România la barajul pentru Mondial. Noile calcule ale specialiştilor după ultimele rezultate
8:54
Neluţu Varga s-a răzgândit în privinţa lui Leo Bolgado. Detalii din contractul noului jucător de la Rapid
8:45
Radu Drăguşin a revenit la antrenamentele lui Tottenham. Fanii au reacţionat imediat: “Va deveni o bestie”
8:38
Nuno Espirito Santo, demis de Nottingham Forest!
1 Dinamo s-a reorientat, după ce nu l-a putut transfera pe Matei Ilie. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic 2 Vestea dată de Mihai Stoica despre transferurile pregătite de FCSB, în ultima zi de mercato din Liga 1 3 Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB 4 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 5 Israel – Italia 4-5. Thriller cu 9 goluri la Debrecen. Kosovo, surpriza serii. Toate rezultatele din preliminariile World Cup 6 Probleme pentru Lamine Yamal, după ce Spania a dat recital cu Turcia. Ce s-a întâmplat la plecarea din stadion
Citește și