Închide meniul

Corona Brașov este campioana României la hochei! Echipa de sub Tâmpa a reușit o “triplă” istorică

Alex Ioniță Publicat: 17 aprilie 2024, 23:20

Comentarii
Corona Brașov este campioana României la hochei! Echipa de sub Tâmpa a reușit o triplă istorică

Corona Brașov / Hepta

Corona Brașov este campioana României la hochei. Brașovenii au câştigat, miercuri seara, Campionatul Naţional de hochei pe gheaţă şi au realizat o triplă istorică, după ce în acest an a cucerit Cupa României şi s-a impus în competiţia regională Erste Liga.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

CSM Corona Braşov a învins-o în finală pe SC Miercurea Ciuc, cu 3-2 (marţi, la Miercurea Ciuc) şi cu 6-4 (1-1, 1-2, 4-1), miercuri seara, pe Patinoarul Olimpic din Braşov.

Corona Brașov este campioana României la hochei!

Echipa de sub Tâmpa a făcut o repriză a treia excelentă, întorcând scorul. Pentru Corona au înscris Daniel Koger (2 goluri), Radim Valchar, Albert Zaghidulin, Philippe Cornet şi Sebastien Piche, iar golurile ciucanilor au fost semnate de Tihamer Becze, Szilard Rokaly şi Balazs Szabolcs Peter.

Pentru Corona acesta este al şaselea titlu de campioană, după cele din 2014, 2017, 2019, 2021 şi 2023.

Medaliile de bronz au revenit echipei ACSH Gheorgheni, care a câştigat ambele partide cu CSA Steaua Bucureşti din finala mică, 7-4 pe propriul patinoar (marţi) şi 7-4 (3-1, 2-1, 2-2), miercuri, la Otopeni.

Reclamă
Reclamă

Pentru învingători au înscris Hunor Csaszar (3), Peter Vincze (2), Daniel Trancă şi Christopher Bodo, în timp ce pentru stelişti au punctat Szilard Orban, Daniil Martinov, Florin Creangă şi Robert Timaru.

În AntenaPLAY se va transmite Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A, în perioada 28 aprilie – 4 mai! Acesta este al doilea eșalon al Campionatului Mondial, în care evoluează și România!

Campionatul Mondial de hochei se vede în AntenaPLAY!

Și primul eșalon de la Campionatul Mondial de hochei, care se va disputa în perioada 10-26 mai, va fi transmis live în AntenaPLAY. Competiţia se va disputa în Cehia şi va avea la start 16 echipe.

Reclamă

Cele 16 echipe naţionale au fost împărţite în două grupe de câte 8. Acestea vor juca după sistemul fiecare cu fiecare, iar primele patru selecţionate din fiecare grupa vor ajunge în sferturile de finală.

Austria, Canada, Danemarca, Finlanda, Franţa, Germania, Kazakhstan, Letonia, Norvegia, Slovacia, Suedia, Elveţia şi Statele Unite au obţinut calificarea la Mondialul din Cehia, fiind între primele 14 locuri la Mondialul din 2023.

Marea Britanie şi Polonia au obţinut promovarea din Divizia 1, Grupa A, în timp ce Cehia se află la start din postura de ţară gazdă a competiţiei.

Grupa A

1. Canada
2. Finlanda
3. Elveţia
4. Cehia
5. Danemarca
6. Norvegia
7. Austria
8. Marea Britanie

Grupa B

1. Statele United
2. Germania
3. Suedia
4. Slovacia
5. Letonia
6. Franţa
7. Kazakhstan
8. Polonia

Meciurile din faza grupelor se vor desfăşura în perioada 10-21 mai. Sferturile de finală sunt programate pe 23 mai, semifinalele se vor juca pe 25 mai, iar finala mică şi cea mare vor stabili medaliatele pe data de 26 mai.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:08
Adrian Mihalcea, afectat deși a învins în premieră FCSB: „M-a dat peste cap”
0:02
Elias Charalambous a făcut praf arbitrajul, după 0-3 cu UTA: „Poate dacă îi rupea dinții se dădea fault”
0:00
“3 puncte” Gigi Becali nu s-a dezminţit înainte de derby-ul cu Dinamo! Patronul FCSB a luat o decizie radicală
23:50 3 dec.
Inter – Venezia 5-1. Echipa lui Chivu şi-a “zdrobit” adversara şi s-a calificat în sferturile Cupei Italiei
23:44 3 dec.
Căpitanul de la Arad al FCSB-ului, concluzii după eșecul dureros cu UTA: „Trebuie să punem capul în pământ”
23:38 3 dec.
Uluitor! Ce putea să facă jucătoarea lăsată acasă de Ovidiu Mihăilă, în timp ce România juca “finala” cu Ungaria
1 FotoAroganţa celui mai bogat român. Şi-a luat avion privat ca să aterizeze cu el în propria curte 2 Gigi Becali l-a distrus după UTA – FCSB 3-0: „S-a cerut afară, a alergat mult săracu’”. Pe cine a remarcat 3 Plecare importantă din staff-ul Universităţii Craiova. A semnat în prima Ligă din Porugalia 4 FCSB pregăteşte al doilea transfer al iernii. Fotbalist crescut de Arsenal, negocieri avansate cu Gigi Becali 5 UTA – FCSB 3-0, în Cupa României. Campioana României, surclasată de echipa lui Adrian Mihalcea la Arad 6 De ce nu a mers Ion Țiriac la înmormântarea bunului său prieten. Ilie Năstase a fost “mandatat” să-i ţină locul
Citește și