Închide meniul

Detalii din interior despre accidentarea Simonei Halep: “Când se întâmplă asta, cel mai bine e să te oprești”

Bogdan Stănescu Publicat: 16 mai 2024, 12:58

Comentarii
Detalii din interior despre accidentarea Simonei Halep: Când se întâmplă asta, cel mai bine e să te oprești

Simona Halep, după ce s-a retras de la Trophee Clarins/ Twitter

Virginia Ruzici a dat detalii din interior despre accidentarea Simonei Halep. Fostul manager al tenismenei din România a dezvăluit ce a simţit Halep înainte de abandonul din primul tur de la Trophee Clarins.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep câştigase primul set cu americanca McCartney Kessler, dar a fost nevoită să abandoneze la scorul 7-5, 2-3.

Detalii din interior despre accidentarea Simonei Halep: “Când se întâmplă asta, cel mai bine e să te oprești”

Simona a simțit acea durere și la antrenament. Chiar și venind aici a simțit o ușoară durere. Când se întâmplă asta, cel mai bine e să te oprești și să te protejezi. Sperăm ca în săptămânile următoare să poată fi competitivă. Mi s-a părut bună în acest meci, a dominat jocul. Dar e păcat…”, a declarat Virginia Ruzici pentru tennisactu.net.

Virginia Ruzici, şi ea câştigătoare la Roland Garros, ca şi Halep, a mărturisit că are în continuare o relaţie foarte bună cu Simona. Virginia Ruzici a cucerit trofeul la Roland Garros în 1978.

Am fost managerul Simonei timp de 14 ani. Ne-am despărțit, dar relația noastră va rămâne aceeași. Suntem foarte apropiate și o încurajez din toată inima. Eu locuiesc la Paris și dacă Simona a venit aici, era normal să ne vedem. Așa că am venit să urmăresc meciul.

Reclamă
Reclamă

Dacă o pot ajuta, o voi face ca fostă jucătoare. Și eu am suferit accidentări destul de grave, în special la genunchi. Trebuie să facă lucrurile bine, să se trateze și să nu revină până nu e recuperată complet. Îi urez mult succes și sper să poată juca din nou la un nivel foarte bun”, a subliniat Virginia Ruzici.

Virginia Ruzici a comentat decizia organizatorilor Roland Garros de a nu-i acorda wild-card Simonei Halep: “Cred că cel mai greu i-a fost să realizeze că nu i-au putut da o invitaţie”

Virginia Ruzici a discutat despre decizia organizatorilor de la Roland Garros de a nu-i oferi un wild-card Simonei Halep. Simona Halep a cucerit trofeul la Roland Garros în 2018. Ulterior, în 2019, Halep a cucerit trofeul şi la Wimbledon.

Cred că cel mai greu i-a fost să realizeze că organizatorii turneului nu i-au putut da o invitație. Dar pe de altă parte, m-am pus în locul organizatorilor, în locul Federației, și am văzut că toate wild card-urile au fost date pentru jucătoare franceze și câte una din SUA și Australia. Îmi pare rău pentru Simona, dar pot înțelege pe toată lumea. Sper să mai poate juca la Roland Garros în viitor. Și poate primește un wild card la Wimbledon”, a mai declarat Virginia Ruzici.

Reclamă

Simona Halep a oferit prima reacţie, după ce s-a retras de la Trophee Clarins. Românca a transmis un mesaj scurt, imediat după ce a părăsit terenul Central.

„Aceeași durere de genunchi ca în Miami, prea riscant să continui”, a declarat Simona Halep, conform jurnalistului francez Eric Salliot.

Jurnaliştii de peste Ocean au subliniat că Simona Halep s-a plâns de lipsa de meciuri, în perioada în care era suspendată pentru dopaj, iar după revenire, aceasta a bifat un singur meci întreg, din martie şi până în prezent.

„Revenirea Simonei Halep în acţiune s-a lovit de o nouă piatră”, au titrat americanii de la tennisuptodate.com.

„După această ultimă lovitură, nu este sigur dacă Simona Halep va merge în Maroc. După ce şi-a petrecut cea mai mare parte din suspendarea pentru dopaj plângându-se de lipsa de meciuri, se pare că ghinionul din acea sagă s-a mutat la revenirea ei pe teren. A jucat doar două meciuri, şi doar unul a fost dus la bun sfârşit, din luna martie”, au mai notat americanii, conform sursei precizate anterior.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cum se va termina derby-ul etapei a 13-a din Liga 1, Dinamo - Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:12
Victor Piţurcă, aproape de revenirea la CSA Steaua. Singura condiţie pusă: “De asta depinde”
8:54
Încă o plecare de la FCSB. Ce se întâmplă cu titularul care rămâne liber de contract: “I-aş propune asta lui Gigi Becali”
8:42
Ilie Dumitrescu a intervenit în scandalul uriaş dintre Mirel Rădoi şi Mircea Lucescu: “Aşa ceva nu există”
8:36
Sorana Cîrstea, eliminată de la Osaka. A ratat calificarea în finală după ce a condus cu 3-1 în decisiv
8:00
De ce a așteptat Mercedes atât de mult să semneze cu Russell
8:00
VIDEOMax Verstappen, pole în sprintul din MP al Statelor Unite. Cursa e azi pe Antena 3 CNN şi live în AntenaPLAY (20:00)
1 Florin Talpan, atac devastator după ce site-ul UEFA a şters Cupa Campionilor din palmaresul FCSB-ului! 2 Gigi Becali s-a decis şi îi prelungeşte contractul titularului de la FCSB: “Niciodată nu lasă jucători aşa” 3 Mirel Rădoi, atac exploziv la adresa lui Mircea Lucescu: “E ceva şocant ce a făcut. Nu poţi să faci asta pe faţă” 4 Gigi Becali a reacționat, după ce UEFA a șters Cupa Campionilor Europeni din dreptul FCSB: „Este o hackăreală” 5 VIDEORomânia – Slovacia 3-0 şi România – Suedia 3-2! Medalie istorică pentru tricolori la European 6 “Mă denigrează”. Mircea Lucescu, replică dură după atacul lui Mirel Rădoi: “Am greşit când am spus că-l stimez”
Citește și