Închide meniul

Gică Hagi, după România – Ucraina 3-0: “O victorie fantastică, un moment incredibil”! Pronosticul fabulos al “Regelui”

Bogdan Stănescu Publicat: 17 iunie 2024, 19:15

Comentarii
Gică Hagi, după România – Ucraina 3-0: O victorie fantastică, un moment incredibil! Pronosticul fabulos al Regelui

Gică Hagi, zâmbitor / Hepta

Gică Hagi a oferit prima reacţie după România – Ucraina 3-0. “Regele” a subliniat că el a dat deja pronosticul că România va câştiga primele două meciuri de la EURO 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România urmează să joace cu Belgia sâmbătă, de la ora 22:00. Meciul va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Gică Hagi, după România – Ucraina 3-0: “O victorie fantastică, un moment incredibil”! Pronosticul fabulos al “Regelui”

O victorie istorică, un moment incredibil. Atât echipa, cât și publicul care a fost fenomenal. Ceva fantastic! Orice român visa să se întâmple acest lucru. Jucătorii și cei care răspund de binele naționalei vor crede și mai mult. Am câștigat foarte multă încredere.

Am riscat și am spus că vom câștiga primele două meciuri! Sunt în grafic. Felicitări băieților! Nici nu trebuie să vorbim prea mult, au făcut ceva extraordinar. E bine să vorbim de rezultat, de toți băieții. Cei care au marcat au avut execuții incredibile. Bravo lor!

Atmosfera a fost ceva fantastic. Fanii noștri au dominat tot stadionul, au cântat. E și normal când echipa joacă atât de bine. Vom vedea ce va urma, eu cred că au arătat că au posibilități foarte mari”, a declarat Gică Hagi pentru gsp.ro.

Reclamă
Reclamă

Edi Iordănescu a „rupt” blestemul familiei

România a avut un start fabulos la turneul final din Germania. A dat de pământ cu Ucraina şi are şanse uriaşe de a obţine calificarea în fazele eliminatorii. Mai are de jucat cu Belgia şi Slovacia.

Edi Iordănescu a reuşit o performanţă remarcabilă. A izbutit să îl depăşească chiar şi pe tatăl său, Anghel Iordănescu, şi să obţină a doua victorie a României la o ediţie de Campionat European. Prima îi aparţinuse lui Emeric Ienei. Anghel Iordănescu a fost pe banca României în 6 meciuri de la EURO, fără să reuşească să câştige.

De la EURO 2000 nu mai reuşise România să câştige un meci la un turneu final de Campionat European. Atunci, Chivu, Munteanu şi Ganea au scos oamenii pe străzi după o victorie cu 3-2 în faţa Angliei. Se întâmpla pe 20 iunie 2000.

Reclamă

Au urmat 7 meciuri ale reprezentativei României, perioadă în care s-au înregistrat 3 remize şi 4 înfrângeri. Acum, tricolorii au „spart gheaţa” şi au obţinut o victorie istorică împotriva Ucrainei.

Pentru jucătorii lui Edi Iordănescu urmează confruntarea cu Belgia, care va fi sâmbătă, de la ora 22:00, în format LIVE TEXT pe AS.ro.

România – Ucraina 3-0

Naţionala României a început cu o victorie categorică parcursul la Campionatul European din Germania, scor 3-0 cu Ucraina, la Munchen, în grupa E. Victoria vine la o zi după ce selecţionerul Edward Iordănescu a împlinit 46 de ani. Tricolorii au fost susţinuţi din tribune de zeci de mii de suporteri.

Meciul de la Munchen a început cu Ucraina presând, însă jucătorii lui Rebrov nu au reuşit să trimită nici un şut pe poarta lui Niţu şi tricolorii au profitat. Man i-a pasat lui Stanciu, în marginea careului, iar acesta şutat din prima propulsând balonul la vinclul porţii lui Lunin şi înscriind un gol fabulos, 1-0 pentru România în minutul 29. Man a trimis pe lângă poartă în minutul 38, pentru ca un minut mai târziu Stanciu să încerce poarta din corner şi să lovească bara.

Tricolorii au intrat cu avantaj minim la pauză, dar startul reprizei secunde a adus minute excelente pentru elevii lui Edi Iordănescu. Răzvan Marin a majorat diferenţa pentru echipa noastră, în minutul 53, cu un şut de la 22 de metri care a trecut pe sub Lunin, iar minutul 57 a adus golul unui nesperat 3-0 pentru România: Man a driblat în careu, a trimis în faţa porţii şi Drăguş a înscris.

Ucrainenii au schimbat masiv, au încercat să pună presiune pe poarta lui Niţă, dar nu au reuşit să înscrie, deşi au avut o bară, prin Yaremchuk, în minutul 90+2, iar România a obţinut o victorie uriaşă în grupa E, făcând un pas mare către optimile de finală şi mulţumindu-şi extraordinarii suporteri, care au dominat, la rândul lor, duelul din tribune.

ROMÂNIA: Niţă – Raţiu, Drăguşin, Burcă, Bancu – M. Marin (AD. Rus 75), Fl. Coman (Mihăilă 62), R. Marin, Man (I. Hagi 62), Stanciu (Racoviţan 87) – Drăguş (Puşcaş 75). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

UCRAINA: Lunin – Konoplya (Tymchyk 72), Zabarniy, Matvyenko, Zinchenko – Shaparenko (Yaremchuk 62), Stepanenko (Brazhko 62) – Tsygankov (Yarmolenko 62), Sudakov (Malinovskyi 83) , Mudryk – Dovbyk. SELECŢIONER: Serghei Rebrov.

Cartonaşe galbene: R. Marin 79 / Konoplya 67

Arbitri: Glenn Nyberg – Mahbod Beigi, Andreas Soderqvist (toţi din Suedia) – Espen Eskas (Norvegia)

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va califica FCSB în play-off sezonul acesta?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:59
Laszlo Balint nu a mai rezistat, după CFR – Oțelul 1-0: „Cineva de la Comisie ar trebui să ne lămurească”
20:59
LIVE SCOREIonuț Radu, titular în Celta Vigo – Rayo Vallecano. Echipa lui Ianis Hagi, învinsă de Fenerbahce
20:56
“Nu poți să dai licență. Lipsă de respect”. Mihai Stoica, discurs dur după ultimele probleme apărute în Liga 1
20:56
“Vă promit” După victoria cu Oţelul, Daniel Pancu a spus ce va face dacă o va învinge pe FCSB!
20:31
LIVE TEXTDinamo – U Cluj 0-0. Ocazii mari de ambele părţi!
20:30
UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Pep Guardiola își cedează un jucător în La Liga
1 Prima “victimă” a lui Gigi Becali după FC Argeş – FCSB 1-0: “Reziliem contractul! N-am nevoie de aşa ceva” 2 Suma uriaşă câştigată de Gabriela Ruse după victoria senzaţională de la Australian Open 2026 3 Dinamo forţează un transfer de senzaţie. Anunţul lui Andrei Nicolescu: “Suntem pe o traiectorie bună” 4 Gabriela Ruse, victorie mare la Australian Open! Primul succes românesc la AO 2026 5 Adrian Șut, titular la debutul la Al Ain. Nota primită de fostul mijlocaș de la FCSB, după meciul cu două eliminări 6 Gigi Becali le impune doi jucători în echipă lui Charalambous şi Pintilii: “Vreau să-i văd”
Citește și