Robert Istrate şi Andreea Băiaşu, bronz la dublu mixt la Campionatele Europene U15 de tenis de masă

Antena Sport Publicat: 20 iulie 2024, 8:48 / Actualizat: 20 iulie 2024, 11:51

Robert Istrate şi Andreea Băiaşu, la Malmo - Facebook FR Tenis de Masă

Robert Istrate şi Andreea Băiaşu au cucerit medaliile de bronz la dublu mixt la Campionatele Europene U15, după ce au pierdut semifinala cu polonezii Aleks Pakula/Katarzyna Rajkowska, scor 0-3 (5-11, 1-11, 4-11).

În turul al doilea, Istrate şi Băiaşu au dispus de israelienii Lior Seref/Polina Ternovykh cu 3-1 (11-6, 11-3, 6-11, 11-4), în runda a treia au învins grecii Ioannis Kioseloglou/Christina Tzenidi cu 3-0 (11-5, 11-9, 11-5), în optimi au trecut de belaruşii Nazar Maţko/Varvara Zaiţava cu 3-1 (12-10, 11-9, 7-11, 11-9), iar în sferturi s-au impus în faţa polonezilor Samuel Michna/Maja Lakoma cu 3-0 (12-10, 12-10, 11-9).

Aceasta este a patra medalie a României la Malmo, după cele obţinute în întrecerile pe echipe, aur la U19 masculin, argint la U19 feminin şi U15 masculin.

Potrivit Federaţiei Române de Tenis de Masă, România a obţinut cele mai multe medalii, 17, la ediţia trecută, dintre care 6 de aur.

Câte medalii va cuceri David Popovici la Jocurile Olimpice 2024?

Anunţul antrenorului lui Maccabi Tel Aviv despre vedeta echipei sale, înainte de meciul cu FCSB!

19:49

O nouă plecare de la Dinamo! Jucătorul cu aproape 100 de meciuri în tricoul „câinilor” e OUT de la echipă

19:38

FotoCel mai în vârstă campion olimpic al României, Leon Rotman, a împlinit 90 de ani! Mesajul Comitetului Olimpic şi Sportiv Român

19:29

Detaliul remarcat de specialişti la David Popovici, înainte de Jocurile Olimpice 2024: „Atunci a avut cele mai bune curse!”

19:18

Irina Begu şi Jaqueline Cristian au urcat în clasamentul WTA după Wimbledon! Pe ce loc se află Sorana Cîrstea

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!” 2 VIDEOKimi Antonelli a câştigat cursa de Formula 2 din Marele Premiu al Ungariei, LIVE în AntenaPLAY! Cursă nebună la Hungaroring 3 VIDEONikola Tsolov a câştigat cursa de Formula 3 din Marele Premiu al Ungariei! Final de cursă sub Safety Car la Hungaroring 4 FotoSoţia lui Gicu Grozav, în tribune la meciul Dinamo – Petrolul! Cum a fost surprinsă Sorina Grozav 5 VIDEOOscar Piastri a câştigat Marele Premiu al Ungariei! „Dublă” pentru McLaren! Spectacol la Hungaroring 6 Rapid – CFR Cluj 2-2. Hasani, eroul giuleştenilor! Echipa lui Neil Lennon a obţinut un egal la ultima fază