România a cucerit 11 medalii la Campionatele Europene de tenis de masă pentru juniori U15 şi U19 de la Malmo

Valentin Pîrcălabu Publicat: 22 iulie 2024, 11:10

Facebook Federaţia Română de tenis de masă

România a cucerit 11 medalii la Campionatele Europene de tenis de masă pentru juniori U15 şi U19 de la Malmo (Suedia), încheiate duminică, dintre care 4 de aur, 3 de argint şi 4 de bronz.

La U19 simplu masculin, Darius Movileanu a cucerit aurul după ce l-a învins în finală pe francezul Flavien Coton cu 4-2 (4-11, 11-8, 5-11, 11-9, 11-6, 13-11). În semifinale, Movileanu a dispus cu 4-1 (7-11, 11-9, 11-7, 11-4, 11-5) de croatul Leon Benko, în timp ce Andrei Istrate a pierdut duelul cu Coton, scor 1-4 (12-10, 7-11, 10-12, 2-11, 7-11), rămânând cu medalia de bronz.

La U19 simplu feminin, Bianca Mei-Roşu a dispus în ultimul act de ucraineanca Veronika Matiunina cu 4-0 (14-12, 11-6, 14-12, 11-9), după ce în semifinale câştigase clar şi contra polonezei Zuzanna Wielgos, cu 4-0 (11-4, 11-4, 11-6, 12-10), scrie agerpres.ro.

În finala de simplu masculin la U15, Robert Istrate a pierdut în faţa polonezului Patryk Zyworonek cu 2-4 (5-11, 10-12, 11-4, 11-7, 4-11, 4-11) şi a obţinut argintul. În semifinale, Istrate trecuse de francezul Sandro Cavaille cu 4-2 (11-6, 11-8, 10-12, 12-10, 9-11, 11-3).

La dublu masculin, Under-19, perechea Andrei Istrate/Iulian Chiriţă a câştigat aurul după 3-0 (11-4, 11-8, 11-5) în finala cu francezii Flavien Coton/Nathan Lam. În penultimul act, românii s-au impus greu în faţa suedezilor Isak Alfredsson/William Bergenblock, cu 3-2 (9-11, 11-4, 8-11, 11-5, 12-10).

La dublu feminin, Bianca Mei-Roşu şi germanca Mia Griesel au rămas cu medaliile de bronz după ce au pierdut semifinala cu perechea Veronika Matiunina (Ucraina)/Nicole Arlia (Italia), scor 2-3 (10-12, 10-12, 11-2, 13-11, 5-11).

Andreea Băiaşu şi portugheza Julia Leal au obţinut medaliile de bronz la dublu feminin, Under-15, după ce au pierdut semifinala cu perechea spaniolă Renata Shypsha/Irina Gimeno Font, scor 0-3 (3-11, 9-11, 7-11).

O altă medalie de bronz a fost obţinută la dublu mixt U15 de Robert Istrate şi Andreea Băiaşu, care au pierdut semifinala cu polonezii Aleks Pakula/Katarzyna Rajkowska, scor 0-3 (5-11, 1-11, 4-11).

Bilanţul tricolorilor a fost completat de medalia de aur cucerită de echipa masculină U19 (Dragoş Bujor, Iulian Chiriţă, Andrei Istrate, Darius Movileanu) şi de cele de argint câştigate de echipa feminină U19 (Bianca Mei-Roşu, Alesia Sferlea, Andrea Teglas, Evelyn Ungvari) şi echipa masculină U15 (Matei Eparu, Robert Istrate, Mihai Nagy).

Potrivit Federaţiei Române de Tenis de Masă, România a obţinut cele mai multe medalii, 17, la ediţia trecută, dintre care 6 de aur.

Câte medalii va cuceri David Popovici la Jocurile Olimpice 2024?

Etapa de Formula 2 a Marelui Premiu al Belgiei, live în AntenaPLAY (26-28 iulie)! Programul complet

17:59

Reacţia lui Gigi Becali după ce azerii au scris că îl vinde pe Siyabonga Ngezana pentru 7 milioane de euro!

17:53

„Jenant!” Răzvan Burleanu, criticat după plecarea lui Edi Iordănescu de la naţională: „O anomalie!”

17:29

Zeljko Kopic, promisiune uriaşă pentru fani, după prima victorie a lui Dinamo: „Pentru asta muncim!”

1 VIDEOKimi Antonelli a câştigat cursa de Formula 2 din Marele Premiu al Ungariei, LIVE în AntenaPLAY! Cursă nebună la Hungaroring 2 VIDEONikola Tsolov a câştigat cursa de Formula 3 din Marele Premiu al Ungariei! Final de cursă sub Safety Car la Hungaroring 3 FotoSoţia lui Gicu Grozav, în tribune la meciul Dinamo – Petrolul! Cum a fost surprinsă Sorina Grozav 4 VIDEOOscar Piastri a câştigat Marele Premiu al Ungariei! „Dublă” pentru McLaren! Spectacol la Hungaroring 5 Rapid – CFR Cluj 2-2. Hasani, eroul giuleştenilor! Echipa lui Neil Lennon a obţinut un egal la ultima fază 6 Dinamo – Petrolul 4-1. „Câinii” au făcut spectacol şi au obţinut prima victorie a sezonului!