Închide meniul

Ciprian Marica critică FRF după plecarea lui Edi Iordănescu de la naţionala României: “Merita mai mult efort”

Alex Masgras Publicat: 22 iulie 2024, 13:42

Comentarii
Ciprian Marica critică FRF după plecarea lui Edi Iordănescu de la naţionala României: Merita mai mult efort

Edi Iordănescu / Profimedia

Ciprian Marica critică FRF după plecarea lui Edi Iordănescu de la naţionala României. La câteva săptămâni de la ultimul meci al tricolorilor la EURO 2024, Edi Iordănescu şi FRF au anunţat în mod oficial că selecţionerul nu va mai continua pe banca naţionalei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Contractul lui Edi Iordănescu a expirat după turneul final, iar Răzvan Burleanu nu a reuşit să îl convingă să continue.

Ciprian Marica critică FRF după plecarea lui Edi Iordănescu de la naţionala României: “Merita mai mult efort”

Fostul internaţional Ciprian Marica a fost surprins când a auzit că Iordănescu nu va mai continua pe banca naţionalei şi este de părere FRF trebuia să depună mai mult efort în încercarea de a-l convinge să rămână. De asemenea, el este de părere că înlocuitorul lui Edi Iordănescu, oricine ar fi, va avea o misiune extrem de dificilă:

“Sunt puțin surprins. Mă gândeam că naționala are nevoie de continuitate. Un antrenor care a reușit să califice naționala la un turneu final și a făcut atâția oameni fericiți merita mai mult efort din partea Federației. Mă gândeam că nu își permit să-l piardă.

Cine va veni după Edi Iordănescu va trebui să se ridice la nivelul așteptărilor. Oamenii își doresc mai mult. Nu a fost ușor și nici nu va fi. Sunt surprins, mă gândeam că Federația va continua cu Edi Iordănescu.

Reclamă
Reclamă

Dacă vorbim de bani, atunci da, banii sunt mai importanți decât performanța. Totuși, echipa națională e cel mai important lucru pentru orice român. Dacă se pune în balanță o ofertă pe bani mulți, e luată în considerare, pe bună dreptate.

Edi Iordănescu pleacă în glorie de la echipa națională, până acum se fereau mulți să vină și erau sceptici”, a declarat Ciprian Marica, potrivit sport.ro.

Edi Iordănescu a plecat de la echipa naţională a României! Anunţul oficial făcut de FRF

Edi Iordănescu a plecat de la echipa naţională a României! Anunţul oficial făcut de FRF. Iordănescu, al cărui contract expiră la finalul lunii iulie, nu va continua pe banca echipei naționale a României.

Reclamă

„Numit la începutul anului 2022, Edi Iordănescu a preluat conducerea echipei naționale într-un moment important, aducând o viziune nouă și o abordare modernă în pregătirea și managementul echipei. În mandatul său, echipa națională a înregistrat următoarele rezultate.

După o campanie în Liga Națiunilor, în 2022, care a reprezentat o etapă de pregătire a preliminariilor pentru EURO 2024, FRF a decis continuarea colaborării, iar în campania de calificare pentru turneul final din Germania echipa națională a încheiat pe primul loc, neînvinsă și cu doar 5 goluri primite în cele 10 partide.

Performanțele au continuat și la turneul final al EURO 2024, unde, sub conducerea lui Edward Iordănescu, România a câștigat grupa, depășind Belgia, Slovacia și Ucraina. Mai mult, în primul meci al turneului final, tricolorii au reușit cea mai categorică victorie din istoria participărilor la turneele finale, mondiale și europene, învingând Ucraina cu scorul de 3-0.

Ca urmare a discuțiilor avute, Federația Română de Fotbal înțelege și respectă decizia lui Edward Iordănescu de a face o pauză. În același timp, îi mulțumește acestuia pentru munca depusă, pentru dedicarea sa în această perioadă plină de provocări și pentru rezultatele obținute la Echipa Națională și îi urează mult succes în viitoarele sale proiecte, având convingerea că Edward Iordănescu va continua să aibă un impact pozitiv în fotbalul românesc și în viitor. Răzvan Burleanu ar fi contactat înlocuitorul lui Edi Iordănescu la naţionala României”, a anunţat frf.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
14:38
Leo Grozavu, OUT de la Botoşani pentru a patra oară. Câţi bani va încasa de la Valeriu Iftime
14:29
“N-am scăpat de crocodil”. Valeriu Iftime se teme înaintea duelului cu FCSB din play-out: “L-am trimis în altă parte, dar…”
14:07
FCSB, gata să-şi trimită la Comisie propriul jucător. Decizia luată de Gigi Becali
13:52
Marius Şumudică, analiză fermă despre lupta la titlu după stabilirea play-off-ului: “Va avea un cuvânt de spus”
13:05
Clubul la care Victor Wembanyama a devenit acţionar minoritar
12:56
“Am contractul pe masă”. Marius Şumudică, la un pas să semneze. Detalii de ultim moment
1 CFR Cluj nu a plătit toţi banii! Ce se întâmplă cu depunctarea ardelenilor 2 Mario Tudose şi Matei Ilie, pe lista de achiziţii a lui Gigi Becali: “Om m-am făcut” 3 Steven Nsimba, transfer la o echipă de top din Europa. Lovitură financiară pentru Mihai Rotaru 4 Kyros Vassaras a dat verdictul, după fazele controversate din Farul – CFR Cluj 1-2. Discuţiile din camera VAR, publicate 5 Gigi Becali, şedinţă de urgenţă la Palat după umilinţa FCSB-ului. Ce se întâmplă cu Mihai Stoica şi Mirel Rădoi 6 Ilie Dumitrescu a aflat ce vrea să facă Gigi Becali la FCSB şi a reacţionat: “E senzaţional”
Citește și