Închide meniul

Dan Şucu l-a transferat pe jucătorul cerut de Neil Lennon! Prima reacţie a fotbalistului: “Abia aştept să lucrez cu el”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 24 iulie 2024, 22:02

Dan Şucu l-a transferat pe jucătorul cerut de Neil Lennon! Prima reacţie a fotbalistului: Abia aştept să lucrez cu el

Neil Lennon şi Dan Şucu/ FC Rapid

Dan Şucu l-a transferat pe jucătorul cerut de Neil Lennon. Astfel, Rapid a anunţat, miercuri, că a obţinut serviciile portarului elveţian Benjamin Siegrist, jucător experimentat venit de la Celtic Glasgow.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În vârstă de 32 de ani, elveţianul a semnat un contract valabil pe două sezoane, cu opţiune de prelungire pentru încă un an. Neil Lennon a insistat pentru transferul portarului de la Celtic.

Dan Şucu l-a transferat pe jucătorul cerut de Neil Lennon! Prima reacţie a fotbalistului

Sunt foarte fericit şi mândru să fiu aici. E un nou capitol important în cariera mea, la un club foarte mare de fotbal. Îmi plac provocările. Cred că se practică un fotbal bun aici, într-o ligă competitivă şi sunt pregătit să dau tot ce am mai bun pentru Rapid. Suporterii sunt extraordinari şi sper să trăim multe momente frumoase împreună! Abia aştept să lucrez cu Neil Lennon. Am evoluat doar împotriva lui, dar este un antrenor foarte mare, un nume uriaş în istoria lui Celtic”, a declarat Siegrist pentru fcrapid.ro.

Benjamin este un portar cu multă experienţă, în ultimele două sezoane a fost în lotul lui Celtic Glasgow, unde a fost concurent pe post cu Joe Hart. Ne dorim să avem competiţie pe toate compartimentele şi îmi doresc ca niciun jucător să nu fie liniştit pentru postul său. Vreau sa creez un mediu competitiv, bazat pe concurenţă şi merit”, a afirmat Daniel Sandu, director sportiv al Rapidului.

Siegrist a fost desemnat cel mai bun portar al Campionatului Mondial U17 din Nigeria (2009), Elveţia fiind campioana acelui turneu final. De asemenea, a participat cu naţionala Elveţiei la Jocurile Olimpice de la Londra (2012), scrie news.ro.

În 2013, a fost promovat la prima echipă a formaţiei din Birmingham, fiind ulterior împrumutat la Burton Albion, Cambridge United, Solihull şi Wycombe Wanderers. În 2016, Benjamin a fost transferat definitiv la FC Vaduz, unde a evoluat timp de două sezoane.

Reclamă
Reclamă

A mers apoi la Dundee United, unde a jucat peste 120 de meciuri, reuşind câteva performanţe remarcabile. În sezonul 2020/21, a fost portarul cu cele mai multe parade din Premiership, 131, fiind declarat şi Jucătorul Anului la echipa scoţiană.

În 2022, Siegrist a fost transferat de Celtic Glasgow, pentru care a debutat într-un meci cu Ross County, din Cupa Ligii Scoţiei.

Goalkeeperul elveţian nu a reuşit să joace foarte mult pentru Celtic, postul de portar al multiplei campioane fiind ocupat de legendarul Joe Hart, ales de patru ori drept cel mai bun portar din Premier League.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
12:02

Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo

11:52

„Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB

11:37

„Nu-l nimeream nici din 30 de încercări”. Mihai Stoica, surprins de numirea lui Costel Gâlcă la Rapid. Pe cine ar fi mizat

11:28

Drumul infernal al naţionalei către World Cup 2026 continuă sâmbătă (21:45). Austria – România, LIVE pe Antena 1 şi în AntenaPLAY

11:26

Aryna Sabalenka – Iga Swiatek, LIVE TEXT (16:00). Duel de gală pentru finala de la Roland Garros

11:22

Novak Djokovic poate reveni în Top 4 ATP, după Roland Garros

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 3 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 4 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner 5 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 6 Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac, în meciul cu Novak Djokovic. Imagini unice la Roland Garros
Citește și