Franţa, eliminare dramatică în sferturile Jocurilor Olimpice 2024! Germania s-a impus miraculos în faţa campioanei olimpice

Alex Masgras Publicat: 7 august 2024, 17:25

Germania, după ce s-a calificat în semifinalele Jocurilor Olimpice 2024 / Profimedia

Franţa a suferit o eliminare dramatică în sferturile Jocurilor Olimpice 2024, în turneul masculin de handbal. Campioana olimpică en-titre a pierdut după prelungiri meciul cu Germania, scor 34-35, asta după ce a fost cu un picior în semifinale.

Cu şase secunde înainte de final, Franţa avea un gol în faţă şi avea mingea. Cu toate acestea, nemţii au recuperat mingea şi au reuşit să trimită duelul în prelungiri, ducând scorul la 29-29. Cu 15 secunde înainte de finalul prelungirilor, Franţa a restabilit egalitatea, 34-34, dar că Renars Uscins a reuşit la ultima fază să înscrie şi să trimită Germania în finală.

Tripla medaliată olimpică, Franţa, a fost eliminată, miercuri, chiar în faţa propriilor fani, în sferturile Jocurilor Olimpice de la Paris, de Germania, după prelungiri, scor 35-34 (14-17). A fost ultimul meci din cariera spectaculoasă a vedetei franceze Nikola Karabatic, aplaudat frenetic la final de cei 27.000 de spectatori, potrivit news.ro.

Germania se va duela în semifinale cu Spania, care a trecut, tot miercuri, de Egipt, de asemenea în prelungiri, scor 29-28 (8-12).

În celelalte partide din sferturile de finală se duelează Danemarca – Suedia şi Norvegia – Slovenia.

Semifinalele vor avea loc în 9 august, iar finalele pentru medalii în 11 august, ultima zi a Jocurilor Olimpice de la Paris.

În 2020, titlul olimpic a fost câştigat de Franţa, care are în palmares cinci medalii olimpice: trei de aur (2008, 2012, 2020), una de argint (2016) şi una de bronz (1992).

Danemarca şi Franţa, primele semifinaliste ale turneului de handbal feminin, la Jocurile Olimpice! Recordul de asistenţă, doborât

Danemarca şi Franţa sunt primele semifinaliste ale turneului de handbal feminin de la Jocurile Olimpice 2024. Danezele au câştigat prima semifinală, în faţa Olandei, în timp ce Franţa s-a impus în duelul cu Germania.

Naţionalele de handbal feminin ale Danemarcei şi Franţei sunt primele semifinaliste ale Jocurilor Olimpice de la Paris. Marţi a fost doborât recordul de asistenţă la un meci de handbal, la partida Franţa – Germania asistând 26.458 spectatori, notează news.ro.

În primul meci din sferturile de finală ale turneului feminin, Danemarca a învins Olanda, cu 29-25, iar în cel de-al doilea, deţinătoarea titlului olimpic, Franţa, a învins Germania în faţa propriilor fani, cu 26-23.

La meciul Franţei de la Lille au asistat 26.458 de spectatori, nou record de asistenţă, potrivit IHF.

Marţi seară se vor duela în ultimele două meciuri din sferturi Ungaria – Suedia şi Norvegia – Brazilia.

Semifinalele vor avea loc în 8 august, iar finalele pentru medalii în 10 august.

Campioana olimpică en-titre este Franţa, care mai are în palmares şi medalia de argint la ediţia JO din 2016.

Care va fi numărul total de medalii câştigate de Team Romania la Jocurile Olimpice 2024?

Florin Tănase, prezentat oficial la FCSB! Mesajul clubului patronat de Gigi Becali pentru internaţionalul român!

20:59

Andreea Ana, în recalificări la categoria 53 kg, la Jocurile Olimpice de la Paris!

20:55

US Open 2024 pune la bătaie premii record! Ce sume vor câştiga campionii de la New York

20:45

Polonia a eliminat SUA şi este prima finalistă la volei masculin! Slovenia, antrenată de românul Geani Creţu, s-a clasat pe 5!

20:27

Adi Popa îl avertizează pe Florin Tănase, după revenirea la FCSB: „Nea Gigi are taina asta”

1 FotoIubita lui Max Verstappen, răvăşitoare la nunta surorii sale. Kelly Piquet a atras toate privirile 2 Sparta Praga – FCSB 1-1. Final dramatic de meci! Cehii au avut gol anulat de VAR în minutul 90+5 3 Team Romania la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 11 | Bianca Ghelber, locul 9 în finala la aruncarea ciocanului 4 FotoSoția lui Joyskim Dawa, anunț despre plecarea fundașului de la FCSB: „Are obiective înalte în viaţă!” 5 Viorel Moldovan nu s-a ferit de cuvinte după Rapid – Sepsi 2-2: „Execrabil”! Mesaj despre Marius Şumudică: „E binevenit” 6 Nicuşor Bancu, primul mesaj după ce tatăl lui s-a sinucis! Ce a postat căpitanul Universităţii Craiova după tragedie