Zeljko Kopic, după Dinamo – Universitatea Craiova 2-1: „Astea ne-au ajutat să luăm cele 3 puncte!” Ce a spus de transferuri

Publicat: 25 august 2024, 0:49

Zeljko Kopic, după Dinamo – Universitatea Craiova 2-1: „Astea ne-au ajutat să luăm cele 3 puncte! Ce a spus de transferuri

Zeljko Kopic saluta galeria alături de tabela de marcaj dupa meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si Dinamo Bucuresti, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Superbet Arena-Giulesti din Bucuresti, duminica 18 august 2024.,Image: 899812643, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Zeljko Kopic a avut un discurs ponderat după după Dinamo – Universitatea Craiova 2-1. Antrenorul dinamoviştilor a scos în evidenţă dorinţa echipei sale de a câştiga derby-ul.

Dinamo a câştigat cu 2-1 derby-ul cu Universitatea Craiova şi a ajuns pe locul 2 în clasament. Kopic a spus că nu ştie nimic în acest moment de noi transferuri.

Zeljko Kopic, după Dinamo – Universitatea Craiova 2-1

Cred că spiritul nostru, mentalitatea și caracterul ne-au ajutat să luăm cele 3 puncte. Am început bine, Craiova a avut posesia, are calitate, țin bine de minge sub presiune. A fost greu să luăm gol imediat după ce am dat.

Cred că jucătorii mei au arătat cum trebuie să te aperi în inferioritate numerică. E foarte important ca în derby-uri să ne controlăm emoțiile. O să analizăm, o să vedem, e clar că trebuie să ne îmbunătățim în anumite aspecte. Nu e treaba mea ce declară adversarii, eu vreau ca echipa mea să aibă respect pentru toți. Sezonul o să fie foarte greu, sunt multe echipe bune. Noi trebuie să ne continuăm drumul. Nu ştiu nimic în momentul de faţă de transferuri

Foarte important în derby-uri e să controlezi partea emoțională. Dar încă mai trebuie să ne îmbunătățim la unele aspecte”, a spus Zeljko Kopic la digisport.ro.

La rândul său, Ahmed Bani s-a arătat extrem de fericit pentru victoria obţinută şi a spus că aşteaptă prima de 900 de euro.

„A fost un meci foarte bun făcut de noi, cu mult sacrificiu. Suntem fericiţi să suntem pe locul doi, să o ţinem tot aşa şi să avem mai multe victorii. Sunt fericit că am jucat, că am înscris în această seară. Nu vreau să comentez nimic, sunt sub contract. Nu contează, Mister decide şi sper să îmi fac treaba cât mai bine. Au fost nişte minute bine, băieţii au muncit extraordinar. Nu a fost cel mai bun teren, dar asta este. Este o cale lungă şi vom lua meci de meci. O echipă bună, se vede că au jucători de calitatea, ne-au pus probleme mari, dar astăui am jucat bine. Nu ne interesează de FCSB şi Rapid, nouă ne merge bine. Nici nu ştiu cât va fi prima, vom vedea când va intra„, a spus Ahmed Bani.

Dinamo – Univ. Craiova 2-1. Victorie eroică pentru echipa lui Kopic, care a terminat meciul în 9 oameni. Dinamo, pe locul 2

Dinamo a deschis scorul prin Ahmed Bani, după numai 30 de secunde. Trupa lui Kopic a făcut 2-0 în finalul primei reprize prin reuşita cu Gnahore. Ambele goluri au fost validate cu ajutorul VAR. Tot în finalul primei reprize au marcat şi oltenii, prin Elvir Koljic.

Ahmed Bani a deschis scorul pe stadionul Arcul de Triumf chiar din primul minut al meciului, dar golul, care iniţial a fost anulat pentru ofsaid, a fost validat de VAR după vizionări care au durat aproape patru minute. Craiovenii l-au pierdut pe Paradela, accidentat, în minutul 13, apoi Alexandru Mitriţă a lovit bara în minutul 16. Dinamo şi-a majorat avantajul în minutul 42, când Gnahore a înscris cu un şut de la distanţă. Oltenii au redus din diferenţă în minutul 43, prin Elvir Koljic, la o greşeală a lui Eddy Gnahore.

Gazdele au rămas în zece din minutul 57, când Maxime Sivis a primit cartonaşul roşu pentru o intrare la Oshima. Situaţia elevilor lui Kopic s-a înrăutăţit în minutul 82. Homawoo a primit două cartonaşe galbene în numai trei minute şi a fost eliminat în minutul 82, iar Dinamo a jucat până la final în nouă. Ultimul sfert de oră al meciului s-a jucat doar în jumătatea dinamovistă, însă alb-roşii au rezistat şi au câştigat partida, aducând prima înfrângere pentru Craiova.

În clasament, Universitatea Craiova e lider, cu 14 puncte, iar Dinamo se află pe locul secund, cu 12 puncte.

Este Dennis Man cel mai în formă internaţional român?

Costel Gâlcă nu s-a ferit de cuvinte după Dinamo – Universitatea Craiova 1-2: „Mă așteptam să câștigăm!”

0:12

Andrei Ivan a vorbit despre interesul Rapidului! Ce a spus după Dinamo – Universitatea Craiova 2-1

0:06

Alexandru Mitriţă, discurs tare după derby-ul cu Dinamo: „A fost ca la război!” Ce a spus despre convocarea la naţionala României

23:38 24 aug.

FotoCoșmar pentru Nedelcearu! A fost umplut de sânge după o ciocnire violentă, scos pe targă şi dus de urgenţă la spital

1 VIDEOLando Norris, pole position la Marele Premiu al Țărilor de Jos! Verstappen, pe 2. Cursa, duminică (15:45, Antena 1 și AntenaPLAY) 2 FotoDieta minune a lui Mihai Stoica. „Fratele mai mic” al lui Gigi Becali cheltuie o avere: „E înfiorător de scump” 3 FotoAlexandru Tudor a revenit în arbitraj la 52 de ani! Cum arată acum „Brad Pitt de România” 4 FotoCine este şi cu ce se ocupă viitorul ginere al lui Gică Hagi! Imagini rare cu tânărul care o va duce la altar pe Kira Hagi 5 VIDEOPrima cursă din etapa de Formula 1 Academy din Ţările de Jos a fost amânată, din cauza condițiilor meteo nefavorabile! 6 Marius Şumudică, nemulţumit după debutul de vis de la Rapid: „Nu se poate să nu faci asta!” Mesaj pentru Lennon: „Nu sunt ironic”