Camelia Ciripan a cucerit bronzul la Jocurile Paralimpice 2024! A doua medalie a României la competiţia de la Paris

Publicat: 7 septembrie 2024, 11:48

Camelia Ciripan a cucerit bronzul la Jocurile Paralimpice 2024!

Camelia Ciripan / Facebook Agenţia Naţională pentru Sport

Camelia Ciripan a cucerit bronzul la Jocurile Paralimpice 2024! Este a doua medalie a României la Jocurile Paralimpice de la Paris, după aurul obţinut de Alexandru Bologa la judo.

Camelia Ciripan a reuşit să cucerească o medalie la chiar prima participare a ei la Jocurile Paralimpice.

Camelia Ciripan – bronz la para tenis de masă la Jocurile Paralimpice de la Paris!

În semifinala Jocurilor Paralimpice de la Paris, Camelia Ciripan a avut o evoluție curajoasă, dar a fost învinsă de sportiva din Ucraina, M. Lytovchenko, cu scorul de 3-0 (11-5, 11-7, 11-5).

Deși Camelia a luptat din greu și a reușit să câștige 17 puncte, adversara sa a dominat meciul, cu un avantaj maxim de 7 puncte consecutive. Sportiva noastră a avut și momente strălucite, reușind să câștige 10 puncte pe propriul serviciu, însă nu a reușit să egaleze ritmul impus de ucraineanca.

Ceea ce este important cu adevărat este reușita Cameliei de a aduce medalia mult dorită, chiar de la prima sa participare la Jocurile Paralimpice.

Felicitări, Camelia, pentru bronzul de astăzi și pentru întregul tău parcurs! Felicitări antrenorilor! Mult succes în continuare!”, a transmis Agenţia Naţională pentru Sport, pe Facebook, după performanţa Cameliei Ciripan.

Alexandru Bologa, medalie de AUR la Jocurile Paralimpice! A făcut spectacol la para-judo, categoria J1

Alexandru Bologa a obținut o medalie de AUR la Jocurile Paralimpice! Românul a câştigat, vineri, prima medalie pentru țara noastă la para-judo, -73 kg, categoria J1, la Jocurile Paralimpice de la Paris.

Bologa l-a învins în finală pe Yergali Shamey, din Kazahstan, cu 10-0. Într-o finală spectaculoasă împotriva lui Yergali, Alex Bologa a adus aurul paralimpic României la judo, printr-un Ippon senzaţional, realizat în 1:22 minute.

Sportivul român urcă astfel pe prima treaptă a podiumului, după ce la Rio 2026 şi Tokyo 2020 a câştigat medalii de bronz, nota news.ro.

Palmaresul lui Alex Bologa:

• Paris 2024 – medalia de aur
  • Tokyo 2020 – medalia de bronz
  • Rio 2016 – medalia de bronz
  • Campion Mondial şi European „en-titre” – patru titluri europene consecutive
  • Nenumărate victorii la Grand Prix-uri internaţionale şi competiţii mondiale.

Ce rezultat va obţine România cu Lituania, după victoria de senzaţie cu Kosovo?

„Doamne ferește!” Giovanni Becali a reacționat, după atacul lui Ianis Hagi! Mesaj direct pentru „Prinț”

16:29

„Vom câștiga grupa!” Ioan Ovidiu Sabău a dat verdictul, după Kosovo – România 0-3! Ce a spus despre Mircea Lucescu

16:26

Adi Mutu a primit o ofertă surprinzătoare din Liga 1. Ce s-a întâmplat la negocieri: „Asta i-am spus!”

15:49

Ianis Hagi a cedat după Kosovo – România 0-3! Atac direct la adresa lui Giovanni Becali: „Nu e impresarul meu!”

15:43

Răsturnare de situaţie pentru jucătorul pe care Gigi Becali voia să îl dea gratis la Farul! S-ar putea transfera la altă echipă!

1 VIDEOKosovo – România 0-3. Start perfect pentru Mircea Lucescu în drumul spre World Cup 2026. Man, Răzvan Marin şi Drăguş, decisivi 2 FotoAngel Di Maria s-a retras în lacrimi de la naţionala Argentinei! Mesajul emoţionant al lui Leo Messi 3 Foto„Mută munții în continuare!” Kira Hagi, reacție superbă după ce Gică Hagi a inaugurat investiția de 8 milioane de euro 4 FotoMaria Sharapova a avut o apariţie tulburătoare la US Open 2024. Rusoaica, pe locul şase într-un clasament condus de Ion Ţiriac 5 FotoAntrenamentul oficial al naţionalei a fost oprit! Ce s-a întâmplat pe stadionul din Priştina înainte de meciul cu Kosovo 6 Scoțienii, anunț final despre viitorul lui Ianis Hagi! Adevăratul motiv pentru care nu s-a produs transferul la Rapid