Închide meniul

Ilie Dumitrescu are încredere în tricolorii lui Mircea Lucescu! Mesaj superb, înainte de România – Lituania: “Vom câștiga!”

Alex Ioniță Publicat: 8 septembrie 2024, 14:02

Comentarii
Ilie Dumitrescu are încredere în tricolorii lui Mircea Lucescu! Mesaj superb, înainte de România – Lituania: Vom câștiga!

Ilie Dumitrescu, în timpul unui eveniment - Hepta

Ilie Dumitrescu a dezvăluit că are încredere în tricolorii lui Mircea Lucescu! Fostul internațional a lăudat echipa națională, înainte de partida cu Lituania, din Nations League

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România a debutat cu dreptul în UEFA Nations League și s-a impus în fața selecționatei din Kosovo, cu scorul de 3-0, într-un meci care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY. Pentru naționala noastră urmează duelul cu Lituania, care va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro, luni, de la ora 21:45.

Ilie Dumitrescu are încredere în tricolorii lui Mircea Lucescu!

Înainte de meci, Ilie Dumitrescu a declarat că echipa națională are toate șansele de a câștiga partida cu Lituania.

De asemenea, fostul internațional i-a lăudat și pe Dennis Man, Valentin Mihăilă, Nicolae Stanciu și Răzvan Marin care, în opinia sa, au ajuns la un nivel extraordinar.

„Eu zic că vom câștiga cu Lituania, intervine insipația lui Mircea Lucescu, în trecut Iordănescu schimba de la meci la meci 4 jucători, mergea pe o bază, linia de fund, un mijlocaș sau doi și schimba foarte mult în atac. Acum să vedem cum va aborda meciul Lucescu.

Reclamă
Reclamă

Mă uitam la Man, Mihăilă, Stanciu, Marin… sunt jucători care au ajuns la un nivel extraordinar. Bancu a făcut un meci foarte bun, Rațiu, sunt elemente care în angrenajul ăsta fac ca echipa să fie competitivă. Eu nu îmi fac probleme, am zis că vom câștiga cu 2-0 la Kosovo, a fost 3 și nu îmi pare rău”, a spus Ilie Dumitrescu, îm cadrul unui eveniment.

Mircea Lucescu, mesaj tranşant despre Ianis Hagi: „Are un handicap enorm faţă de ceilalţi”

„I-aţi simţit pe anumiţi jucători care au venit la echipa naţională cu o anumită presiune. Mă refer la un Ianis Hagi, la Mitriţă?” Păi sigur că este. Viaţa lor de zi cu zi (n.r.: de fotbalişti)… E o viaţă scurtă, 8-9 ani. În aceşti 8-9 ani trebuie să dea absolut totul şi pentru ei, şi pentru ceilalţi.

Pentru ei ca sportivi şi pentru ceilalţi, generaţiile următoare, ca eficienţă economică, pentru că şi asta e foarte important. E normal să fie (n.r.: presiune).

Reclamă

Cel mai greu, într-adevăr, pentru un jucător este când nu joacă. Sper ca prezenţa la echipa naţională să îi stimuleze, mai ales în raportul pe care îl au cu mine, sunt convins că vor şti să aprecieze prezenţa lor la echipa naţională. Şi eforturile pe care trebuie să le facă. Şi nu numai prezenţa, ci şi eficienţa.

Ne puteţi spune ce sfaturi le-aţi dat? Nu, nu, asta e o chestie între mine şi ei. Dacă vă dau vouă sfaturi, vă daţi seama că şi lor le dau.

Să ne aşteptăm să îl vedem pe Ianis Hagi încă din primul minut? Pe Chipciu în lot? Nu trebuie să vă aşteptaţi la nimic. Încă nu am decis. Sigur că el (n.r.: Ianis Hagi) are un handicap enorm faţă de ceilalţi, lipsa de minute la nivelul competiţiei, nu la nivelul antrenamentului. Niciun antrenament nu seamănă cu un joc. Important e că e aici, că şi-a dorit să fie aici şi sunt convins că va fi în continuare”, a spus Mircea Lucescu la conferinţa de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pe ce loc va termina România Grupa H a preliminariilor pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:17 7 nov.
Două reveniri importante la FCSB pentru meciul cu Hermannstadt. Anunțul lui Mihai Stoica: „Vor fi în lot”
23:15 7 nov.
Gică Popescu, încântat după Farul – Botoșani 2-0. Obiectivul măreț la care visează „Baciul”
22:55 7 nov.
Ionuț Vînă, după euro-golul din Farul – Botoșani 2-0: „Am știut 100% din momentul în care mi-a plecat din picior”
22:54 7 nov.
Noi probleme pentru Istvan Kovacs în Liga 1! A fost salvat de două ori de VAR în Farul – FC Botoşani
22:53 7 nov.
Leo Grozavu, nemulțumit după Farul – Botoșani 2-0: „Am pierdut din cauza noastră”
22:43 7 nov.
Mihai Bordeianu, resemnat după eșecul cu Farul: „Oamenii sunt mult mai atenți când joacă împotriva noastră”
1 VIDEOLando Norris va pleca din pole în cursa de sprint a Marelui Premiu al Braziliei (sâmbătă, 16:00, Antena 3 CNN şi AntenaPLAY) 2 Pe ce loc se află Universitatea Craiova, după victoria cu Rapid Viena! Clasamentul din Conference League după 3 etape 3 Mesajul direct al lui Mirel Rădoi pentru Ştefan Baiaram, după Rapid Viena – Craiova 0-1 4 Dinamo, dată în judecată! Procesul pornit de la un nume de legendă al “câinilor roșii” 5 “Război civil” în vestiarul lui Rayo. Andrei Rațiu, luat la întrebări după o ședință de urgență 6 “V-ați bucurat că a pierdut FCSB?”. Răspunsul prompt al lui Mihai Rotaru după victoria Universității Craiova
Citește și