Jaqueline Cristian s-a calificat în turul 2 la China Open! A învins-o pe Anna Bondar în 2 seturi

Alex Ioniță Publicat: 26 septembrie 2024, 15:10

Jaqueline Cristian s-a calificat în turul 2 la China Open!

Jaqueline Cristian, în timpul unui meci de la Madrid / Profimedia

Jucătoarea de tenis Jaqueline Cristian, locul 80 mondial, s-a calificat, joi, în turul 2 la China Open, turneu cu premii de aproape nouă milioane de euro.

Cristian (26 de ani) a trecut în runda inaugurală de sportiva ungară Anna Bondar (27 de ani), locul 88 mondial, scor 6-1, 7-6 (5).

Meciul a durat o oră şi 48 de minute, notează news.ro.

În turul doi, Cristian va evolua cu sportiva cehă Berbora Krejcikova (locul 10 mondial, 28 de ani), favorită 7.

Pentru accederea în turul doi la China Open, Cristian va primi 34.500 de dolari şi 35 de puncte WTA.

Tot joi, Irina Begu s-a calificat în turul doi, în timp ce Gabriela Ruse a fost eliminată în runda inaugurală.

Gabriela Ruse, eliminată în primul tur de la China Open

Jucătoarea de tenis Gabriela Ruse, locul 93 mondial şi venită din calificări, a fost eliminată, joi, în primul tur la China Open, turneu de categorie WTA 1000, cu premii de aproape nouă milioane de dolari.

Ruse (26 de ani) a fost eliminată de sportiva chineză Sijia Wei (20 de ani), locul 140 WTA, scor 6-4, 7-6 (6).

Meciul a durat o oră şi 53 de minute, notează news.ro.

Pentru prezenţa în primul tur, Ruse va primi 23.250 de dolari şi 40 de puncte WTA.

În schimb, Irina Begu s-a calificat în turul 2 la China Open! Jucătoarea de tenis, locul 103 WTA, a acces, joi, în faza următoare a turneului WTA 1000 de la Beijing, cu premii de aproape nouă milioane de dolari.

Begu (34 de ani) a trecut în runda inaugurală de sportiva chineză Ye-Xin Ma (25 de ani), locul 224 WTA şi beneficiara unui wild-card, scor 1-6, 6-4, 6-1.

Meciul dintre cele două sportive a durat o oră şi 52 de minute.

Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

Darius Olaru, prima reacţie după „dubla” de vis din FCSB – RFS 4-1: „Era cel mai uşor meci!” Mesaj pentru Ştefănescu şi Bîrligea

0:09

„Un moment greu!” Vlad Chiricheş, dezvăluiri despre suferinţa prin care a trecut la FCSB. Cât l-au afectat criticile lui Becali

23:55 26 sept.

Cum arată clasamentul din grupa de Europa League, după prima etapă! FCSB, peste favoritele competiţiei

23:50 26 sept.

Tottenham, victorie clară cu Qarabag, după ce Drăguşin a fost eliminat! Ajax a făcut spectacol cu Beşiktaş! Rezultatele serii

1 FotoMihaela Cambei, uimită de gestul uriaş al lui Ion Ţiriac! Răsturnare de situaţie: „Era vorba de David Popovici” 2 FotoAdelina Chivu, anunţ despre revenirea lui Cristi Chivu în fotbalul românesc: „Crezi că mai înţelege ceva de aici?” 3 FCSB – RFS 4-1. FCSB a dat recital la debutul în grupa principală din Europa League. Darius Olaru, „dublă” spectaculoasă! 4 FotoLewis Hamilton şi-a ales favoritul dintre Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo: „La finalul zilei sunt fanul lui” 5 Program prelungit şi trasee modificate pentru mai multe linii STB, pentru meciul FCSB – RFS. Anunţul făcut 6 Prima reacţie a lui Răzvan Lucescu, după Galatasaray – PAOK 3-1: „Am luat două goluri din cauza naivităţii”