Jaqueline Cristian, revenire fabuloasă cu Barbora Krejcikova! A salvat patru mingi de meci și s-a calificat în turul 3 la Beijing

Alex Masgras Publicat: 28 septembrie 2024, 12:18

Comentarii
Jaqueline Cristian, revenire fabuloasă cu Barbora Krejcikova! A salvat patru mingi de meci și s-a calificat în turul 3 la Beijing

Jaqueline Cristian, în timpul unui meci / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Jaqueline Cristian a realizat o revenire fabuloasă cu Barbora Krejcikova (10 WTA) la Beijing. Românca s-a calificat în turul 3 după ce s-a impus cu 1-6, 6-4, 7-5, după 2 ore și 52 de minute de joc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După ce a pierdut cu 6-1 primul set, Krejcikova părea că se îndreaptă către o victorie facilă. Cehoaica avea 3-1 și în setul secund, dar Cristian a reușit să revină incredibil și să trimită meciul în setul decisiv.

Jaqueline Cristian, revenire fabuloasă cu Barbora Krejcikova! A salvat patru mingi de meci și s-a calificat în turul 3 la Beijing

În al treilea set, Krejcikova a început din nou foarte bine și s-a distanțat la 4-1. Cristian nu a renunțat și a revenit de fiecare dată în joc. La 5-4 pentru Krejcikova, cehoaica a avut patru mingi de meci, dar românca a reușit de fiecare dată să revină.

În game-ul imediat următor, Cristian a reușit break-ul, după care a reușit să obțină victoria după ce a profitat de prima minge de meci pe care a avut-o la dispoziție. Aceasta este a doua victorie din 2024 pentru Jaqueline Cristian în fața câștigătoarei din acest an de la Wimbledon. Ea a mai învins-o pe Krejcikova la Madrid, pe zgură.

De altfel, meciul din turul secund de la Beijing a fost primul meci pentru Krejcikova de la înfrângerea din turul 2 de la US Open, acolo unde a fost învinsă de o altă româncă, Gabriela Ruse.

Reclamă
Reclamă

În turul al treilea de la China Open, Jaqueline Cristian va juca împotriva unei alte jucătoare din Cehia. Karolina Muchova, semifinalistă în urmă cu câteva săptămâni la US Open, a trecut fără emoții de Yue Yuan, scor 6-3, 6-1, și va lupta pentru un loc în optimi cu Jaqueline Cristian. Cele două s-au întâlnit p singură dată până acum, în 2018, la Versmold, acolo unde Muchova s-a impus.

În primul tur de la Beijing, Jaqueline Cristian a învins-o pe Anna Bondar, scor 6-1, 7-6.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Mai are nevoie FCSB de transferuri, după eliminarea din Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
7:49

Gabriel Ruse, eliminată în turul doi la Toronto de Potapova. Câți bani primește

7:41

„Here we go!” A venit anunțul în miez de noapte! Salah merge să semneze

7:28

Bernadette Szocs – Hana Goda ACUM LIVE pe AntenaPLAY. Show la WTT Champions Yokohama

23:17 4 aug.

De ce Marius Măldărăşanu nu ar accepta să lucreze cu Gigi Becali: „Nu vreau să spun nişte lucruri”

23:09 4 aug.

Meci dramatic pentru Darius Olaru în preliminariile UCL! Gol în prelungiri de la o echipă care ajungea sezonul trecut în optimi

22:45 4 aug.

Gigi Becali intervine în disputa Florin Tănase – Marius Baciu: „Să îşi vadă de treabă şi să joace fotbal”

1 Universitatea Craiova, refuzată de Dinamo. „Câinii” cer 3 milioane de euro pentru un om de bază 2 OUT! Becali l-a executat în direct pe jucătorul de la FCSB: „Ăsta nu-i fotbalist. Îl dau gratis!” 3 Gigi Becali îl vrea pe Dan Petrescu la FCSB: „Mi-a zis Meme şi am acceptat” 4 Gigi Becali, ofertă pentru Jovo Lukic! Mesaj categoric pentru U Cluj: „Exclus să dau mai mult”. Ce salariu i-a pregătit 5 Echipa lui Dan Șucu, dezastru în meciul cu o echipă de Premier League: 10-1! 6 Basarab Panduru a distrus un jucător de la FCSB, după remiza cu Farul: „Nici când era slab nu era atât de slab”
Citește și