Mohamed Salah, record impresionant la Liverpool! E primul jucător din istoria “cormoranilor” care reuşeşte asta

Viviana Moraru Publicat: 3 octombrie 2024, 0:05

Comentarii
Mohamed Salah, record impresionant la Liverpool! E primul jucător din istoria cormoranilor care reuşeşte asta

Mohamed Salah, în timpul unui meci la Liverpool/ Profimedia

Mohamed Salah a stabilit un record impresionant la Liverpool, în meciul cu Bologna, din etapa a doua a grupei de Champions League. Starul egiptean a marcat un gol spectaculos, în confruntarea de pe Anfield.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mohamed Salah traversează o formă de zile mari la Liverpool, în acest sezon. Acesta a reuşit să marcheze şi să ofere pase decisive pe bandă rulantă, cu Arne Slot pe bancă.

Mohamed Salah, record impresionant la Liverpool

Mohamed Salah a marcat pentru Liverpool în minutul 75 al duelului cu Bologna. Starul egiptean a punctat cu un şut superb, direct în vinclu, de la marginea careului. Portarul italienilor nu a avut nicio şansă în faţa execuţiei mijlocaşului.

După reuşita din acest meci, Mo Salah a scris istorie pentru Liverpool. Concret, el a devenit primul jucător care marchează în cinci meciuri consecutive pentru “cormorani”, pe Anfield, în Champions League. Pe lângă meciul cu Bologna, egipteanul a mai punctat în duelurile cu Real Madrid, Napoli, Rangers şi Ajax, din urmă cu două sezoane, dat fiind faptul că Liverpool a evoluat în Europa League, în stagiunea precedentă.

Mohamed Salah a bifat nouă meciuri pentru Liverpool, în acest sezon, în toate competiţiile. Starul egiptean are cifre fabuloase, reuşind să marcheze şase goluri şi să ofere cinci pase decisive.

Reclamă
Reclamă

Salah a ajuns la trei meciuri consecutive cu gol marcat la Liverpool. Până la meciul cu Bologna, egipteanul a punctat în duelurile cu Wolverhampton, din Premier League, şi West Ham, din Cupa Ligii Angliei.

În startul sezonului, Mohamed Salah a punctat de asemenea în primele trei etape din Premier League. Acesta şi-a trecut numele pe tabela de marcaj în duelurile cu Ipswich, Brentford şi Manchester United.

Două cluburi de TOP, pe urmele lui Mohamed Salah

A început cursa pentru transferul lui Mohamed Salah! Starul lui Liverpool a dat de înțeles, în urmă cu puțin timp, că ar fi aproape de plecarea de pe Anfield, astfel că două cluburi de top sunt deja pe urmele sale.

Reclamă

Acum, potrivit informațiilor oferite de Daily Mail, Juventus și PSG s-au înscris deja în cursa pentru transferul lui Mohamed Salah.

Interesul celor două cluburi vine în contextul în care Salah intră, în luna ianuarie, în ultimele 6 luni de contract cu Liverpool. Astfel, starul din Egipt va putea semna cu orice club își dorește și să plece, pe gratis, de pe Anfield.

Mohamed Salah a ajuns la Liverpool în 2017, de la AS Roma, în schimbul sumei de 42 de milioane de euro.

De la momentul transferului a adunat 352 de meciuri în tricoul „cormoranilor”, în care a marcat 214 goluri și a reușit 92 de pase decisive.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 13 mart.

VideoCursa de sprint din MP al Chinei e sâmbătă, de la 05:00, pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY! Russell pleacă din pole

23:45 13 mart.

“Îmi asum responsabilitatea” Reacţia lui Coelho după Craiova-Argeş 0-1: “Vom vedea dacă voi fi pe bancă sau nu”

23:35 13 mart.

Ștefan Baiaram surprinde, după Craiova – FC Argeș 0-1: „Împreună putem lua campionatul”

23:17 13 mart.

Gică Craioveanu, descumpănit după eșecul cu FC Argeș: „Cel mai modest meci din acest sezon”

23:12 13 mart.

“Se bate Argeş la titlu?” Răspunsul lui Andone, după ce echipa lui a produs una din surprizele campionatului!

23:01 13 mart.

“Sunteţi în luptă pentru campionat?” Răspunsul lui Mario Tudose după victoria surprinzătoare cu Craiova!

1 EXCLUSIVThomas Neubert l-a contrazis vehement pe Gigi Becali: “Nu e adevărat”! De ce a plecat, de fapt, de la FCSB 2 EXCLUSIVThomas Neubert, gata să colaboreze cu o rivală a FCSB-ului după plecarea de la Becali: “Sunt foarte dezamăgit” 3 Mircea Lucescu s-a decis. Un jucător de la FCSB va fi convocat în locul accidentatului Louis Munteanu 4 Continuă coșmarul pentru Dennis Politic! Fotbalistul FCSB-ului, scos după 19 minute în UTA – Hermannstadt 5 Antrenorul lui Celta Vigo, reacţie superbă după gafa lui Ionuţ Radu din Celta Vigo – Lyon 1-1: “Sunt mândru” 6 Ionuț Radu, gafă uriașă în Celta Vigo – Olympique Lyon. Portarul român a comis-o în minutul 88
Citește și