Închide meniul

Lamine Yamal a stabilit un record impresionant după Balonul de Aur. Vedeta de 17 ani a Barcelonei l-a întrecut pe Kylian Mbappe

Alexandra Costea Publicat: 29 octombrie 2024, 8:41

Comentarii
Lamine Yamal a stabilit un record impresionant după Balonul de Aur. Vedeta de 17 ani a Barcelonei l-a întrecut pe Kylian Mbappe

Lamine Yamal la gala de decernare a Balonului de Aur - Profimedia

Lamine Yamal a stabilit un record impresionant, după Balonul de Aur. Vedeta de 17 ani a Barcelonei și-a adjudecat luni seara trofeul Kopa şi s-a clasat în top 10 pentru cel mai râvnit premiu din lumea fotbalului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Spaniolul a avut un 2024 de excepție, motiv pentru care a fost premiat în gala de decernare a Balonului de Aur, de la Paris. Atacantul catalanilor a ocupat locul 8 în clasamentul final pentru cel mai important trofeu din lumea fotbalului, depășind nume importante cum ar fi Harry Kane, Phil Foden, Granit Xhaka, Bukayo Saka și Cole Palmer.

Lamine Yamal a stabilit un record impresionant după Balonul de Aur. Vedeta de 17 ani a Barcelonei l-a întrecut pe Kylian Mbappe

Astfel, spaniolul a devenit cel mai tânăr fotbalist din istorie care a ocupat vreodată un loc printre primii 10. Yamal, care are 17 ani și 107 zile, l-a întrecut pe Kylian Mbappe, care stabilise recordul la vârsta de 18 ani și 352 de zile.

Totodată, în gala de la Paris, starul Barcelonei a fost desemnat cel mai bun jucător U21 din acest an, adjudecând trofeul Kopa.

Lamine Yamal este favorit pentru trofeul Golden Boy

În acest sezon, fotbalistul de 17 ani se mai luptă pentru trofeul, Golden Boy, acordat celui mai bun jucător mai mic de 21 de ani. În cursa pentru acest trofeu important au rămas 25 de jucători. Câștigătorul va fi ales de un juriu format din 50 de jurnaliști.

Reclamă
Reclamă

Printre cei care se luptă pentru titlul de Golden Boy se regăsesc câte 3 fotbaliști de la PSG și Manchester United și câte doi de la Barcelona, Manchester City, Real Madrid, Juventus și Bayern.

Premiul Golden Boy este oferit de publicația Tuttosport, iar gala de decernare va avea loc pe 16 decembrie, la Torino. Yamal este favorit pentru trofeu, mai ales că a avut un sezon 2023/2024. Următorii favoriți sunt Joao Neves, Warren Zaire-Emery, Alejandro Garnacho și Pau Cubars, dar şi fotbaliștii care au primit câte un wild-card: Wilson Odobert, Andreas Schjelderup, Endrick, Eliesse Ben Seghir și Samuel Mbangula.

În cazul în care Lamine Yamal adjudecă trofeul Golden Boy, fotbalistul va deveni al optulea jucător din La Liga care primește acest trofeu. Mai mult, ar f al patrulea fotbalist de pe Camp Nou, după Lionel Messi, Pedri și Gavi.

Reclamă

Spaniolul de 17 ani a devenit ce mai tânăr marcator din istoria El Clasico

Puştiul minune al Barcelonei l-a depăşit pe Ansu Fati şi a devenit cel mai tânăr marcator din istoria El Clasico. A stabilit acest record la 17 ani şi 105 zile, după partida de pe Santiago Bernabeu de sâmbătă, 26 octombrie. Meciul a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Lamine Yamal a fost promovat la echipa de seniori a Barcelonei la începutul sezonului trecut. De atunci, a devenit un jucător nelipsit din formula de start a catalanilor. Acesta are o cotă de piaţă în valoare de 150 de milioane de euro , potrivit Transfermarkt. În cele 65 de partide jucate în tricoul catalanilor, Yamal a înscris 13 goluri și a oferit 16 pase decisive.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va califica FCSB în play-off sezonul acesta?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:29
Adrian Șut, titular la debutul la Al Ain. Nota primită de fostul mijlocaș de la FCSB, după meciul cu două eliminări
21:16
Alvaro Arbeloa a reacționat după ce suporterii l-au huiduit pe Florentino Perez: „Nu susțin Real Madrid”
21:02
Contract nou pentru Cătălin Cîrjan la Dinamo, după oferta refuzată. Andrei Nicolescu a oferit toate detaliile
21:00
LIVE TEXTRapid – Metaloglobus 1-0. Giuleştenii pot urca pe primul loc în Liga 1. Alex Dobre deblochează partida
20:43
VideoJurnal Antena Sport | Pancu trage tare pentru play-off
20:40
VideoJurnal Antena Sport | Mircea Lucescu nu are liniște înaintea barajului cu Turcia
1 Prima “victimă” a lui Gigi Becali după FC Argeş – FCSB 1-0: “Reziliem contractul! N-am nevoie de aşa ceva” 2 Constantin Budescu a dat verdictul despre lupta la titlu: “Nu o să le stea nimeni în cale” 3 Gigi Becali, prima reacție după ce a aflat că Rapid îl transferă pe Olimpiu Moruțan: „Și eu l-am vrut” 4 Cele două mutări anunțate de Gigi Becali la FCSB, după înfrângerea cu FC Argeș: „Vor veni amândoi” 5 Gigi Becali și-a distrus jucătorii, după FC Argeș – FCSB 1-0. Ce le-a reproșat patronul campioanei 6 Suma uriaşă donată de Gigi Becali călugărilor de pe Muntele Athos: “Va fi sfânt! Rămâne în istorie”
Citește și