Închide meniul

Max Verstappen, prima reacţie după ce a devenit cvadruplu campion mondial, la Las Vegas: “Acest sezon m-a învăţat multe lecţii”

Dan Roșu Publicat: 24 noiembrie 2024, 10:06

Comentarii
Max Verstappen, prima reacţie după ce a devenit cvadruplu campion mondial, la Las Vegas: Acest sezon m-a învăţat multe lecţii

Max Verstappen sărbătoreşte al patrulea titlu mondial de Formula 1 - Profimedia Images

Max Verstappen a fost extrem de emoţionat după ce a câştigat al patrulea său titlu mondial consecutiv de Formula 1. Olandezul de la Red Bull l-a învins în lupta pentru supremaţie pe Lando Norris, iar titlul matematic a venit la Las Vegas, după Grand Prix-ul transmis exclusiv pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dacă la început părea că vom avea un sezon asemănător cu cel din 2023, când Verstappen a dominat copios Marele Circ, obţinând 19 victorii în 22 de curse, Norris a reuşit să ducă lupta până cu două etape rămase de disputat din Marele Circ, Qatar şi Abu Dhabi. În Nevada, Max a terminat pe 5 şi Lando pe 6, primul devenind matematic campionul mondial.

Max Verstappen: “Acest sezon m-a învăţat multe lecţii”

“Am început senzaţional sezonul, după am intrat într-o zonă mai puţin plăcută, dar mi-am păstrat calmul. Le mulţumesc tuturor, chiar ne gândeam dacă va fi posibil acest titlu sau nu.

Mă bucur că sunt aici, nu mă gândesc la altceva. Este o performanţă greu de obţinut. În momentul în care am schimbat conceptul monopostului, am reuşit să găsim şi performanţa în el.

Acest sezon m-a învăţat multe lecţii, şi cum ne-am descurcat ca şi echipă, face ca acest sezon să fie special”, a spus Verstappen, la finalul cursei de la Las Vegas.

Reclamă
Reclamă

Max Verstappen a câştigat titlul mondial în Formula 1

Max Verstappen (Red Bull) a câştigat titlul mondial la Formula 1 pentru a patra oară consecutiv, după ce a terminat pe locul cinci la Grand Prix-ul de la Las Vegas.

La Las Vegas, Verstappen trebuia doar să termine în faţa lui Lando Norris. Misiune îndeplinită: terminând duminică pe locul cinci în Marele Premiu al Las Vegasului, Max Verstappen (Red Bull) a făcut mai mult decât rivalul său britanic (locul şase) şi a cucerit titlul de campion mondial de Formula 1, chiar înainte de ultimele două Mari Premii ale sezonului.

Prin câştigarea celui de-al patrulea titlu, Max Verstappen se alătură legendelor Alain Prost şi Sébastien Vettel pe podium. Înaintea sa se află Juan Manuel Fangio (5 titluri), Michael Schumacher şi Lewis Hamilton (7 titluri).

Reclamă

Grand Prix-ul de la Las Vegas a fost câştigat de britanicul George Russell (Mercedes), urmat de Lewis Hamilton (Mercedes) şi de Carlos Sainz (Ferrari).

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:36
Antonelli, hărţuit şi ameninţat! Red Bull, un nou mesaj după ce l-a acuzat pe italian că s-a dat la o parte
22:30
LIVE SCORERomânia – Danemarca se joacă ACUM. Meci „de foc” la Mondial. Tricolorele s-au prăbușit după un start excelent de repriză
22:26
Cristiano Bergodi s-a convins după remiza cu Universitatea Craiova: „Ea e favorită la titlu, după e Dinamo”
22:02
Ce notă a primit Ianis Hagi după ce Alanyaspor a făcut egal cu liderul din Conference! Umit Akdag, omul meciului
21:35
Maghiarii o reclamă pe FCSB la FIFA după transferul lui Andre Duarte! Suma uriaşă pe care o cer
21:22
“Asta e cel mai important” Reacţia surprinzătoare a lui Adrian Rus după U Cluj – Craiova 0-0
1 VIDEOCe moment de 1 decembrie! România, victorie uriaşă de Ziua Naţională, la Cupa Mondială Echipe Mixte 2 Câţi bani a încasat Ronaldinho pentru meciul jucat la Iaşi, contra legendelor României. Suma incredibilă 3 E oficial! FCSB rămâne fără Siyabonga Ngezana. Unde merge fotbalistul 4 Transferul momentului pentru FCSB. A ajuns la București să semneze: “Mă bucur să fiu din nou aici” 5 “E fotbalist de fotbalist!” Gigi Becali a găsit noua “perlă” de la FCSB 6 Salariul fabulos pe care îl câştigă un jucător al Universităţii Craiova. E cel mai bine plătit jucător din Liga 1!
Citește și