Închide meniul

Daniel Bîrligea rămâne în topul celor mai buni marcatori din acest sezon de Europa League

Dan Roșu Publicat: 29 noiembrie 2024, 10:27

Comentarii
Daniel Bîrligea rămâne în topul celor mai buni marcatori din acest sezon de Europa League

Daniel Bîrligea, în timpul unui meci - Profimedia Images

Daniel Bîrligea a fost eliminat în repriza a doua a meciului FCSB – Olympiacos 0-0, dar a rămas în topul golgheterilor din acest sezon de Europa League, după primele cinci meciuri disputate în grupa principală.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Bîrligea a marcat trei dintre cele opt goluri înscrise de FCSB, în grupa principală, din care roş-albaltrii au acum şanse de 99% să treacă în play-off-ul pentru optimile Europa League.

Daniel Bîrligea rămâne în topul golgheterilor

Atacantul de 24 de ani cotat la 2 milioane de euro e depăşit la acest capitol doar de Barnabas Varga (5), Ayoubb El Kaabi (4), Samuel Omorodion (4) şi de Yunus Akgun (4), fiind la egalitate Alexandre Lacazette, Brennan Johnson, Hamza Igamane, Kenneth Taylor, Malick Fofana, Mika Godts, Pedro Rodriguez, Rasmus Hijlund, Vaclav Cerny, Victor Osimhen şi Youssef El Nesyri.

Bîrligea a fost însă eliminat în meciul dintre FCSB şi Olympiacos 0-0. Daniel Bîrligea le-a cerut scuze colegilor săi şi suporterilor. Campioana României a suferit în final, dar a reuşit să obţină o remiză mare. Roş-albaştrii sunt ca şi calificaţi în play-off-ul pentru optimile Europa League. FCSB mai are 3 meciuri de disputat în grupă, cu Hoffenheim, Qarabag şi Manchester United şi speră chiar la o clasare în primele 8 echipe, ce duce automat în play-off-ul competiţiei.

Daniel Bîrligea: “Le cer scuze colegilor şi fanilor”

„Cred că este un rezultat foarte bun. Dacă ne zicea cineva înaintea meciului că avem un punct din meciul ăsta, cred că ziceam toți că-l vrem. Ne doream cele trei puncte, dar după episodul care s-a întâmplat am fost în dificultate din cauza mea. Îmi cer scuze tuturor fanilor și colegilor mei. Sunt chestii care se întâmplă, dar în meciuri ca acesta ar fi bine să nu.

Reclamă
Reclamă

La primul cartonaș i-am spus pur și simplu că în prima repriză a dat galben pentru o fază la fel, în același loc, iar în a doua repriză nu a dat nimic. S-a întâmplat, asta e. Al doilea este un contact de joc, după mine, eu nu am făcut faultul, pur și simplu mi-a șutat în gheată. Cu siguranță era supărat pe mine că i-am spus ce să facă, dar e vina mea.

Am simțit că putem juca, i-am dominat, în prima repriză nu au avut nimic, eram cu un picior în capul lor. În a doua repriză am rezistat ca o echipă mare, cred că jumătate de Românie se gândea la o înfrângere mare 0-3, 0-4, 0-5″, a spus Bîrligea, citat de digisport.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:19
FotoFilipe Coelho, eliminat după ce a intrat pe teren în meciul Universitatea Craiova – CFR Cluj!
23:08
Andrei Rațiu, un nou meci excelent la Rayo Vallecano. Nota primită, după victoria cu echipa lui Horațiu Moldovan
22:45
U Craiova – CFR Cluj 3-1. Oltenii se impun în prelungiri. Pe cine urmează să întâlnească în semifinale
22:42
Amenzi uriaşe pentru Rapid şi Dinamo după incidentele de la derby! Cât trebuie să plătească cele două cluburi
22:33
Primele imagini cu Mihai Rotaru, după accidentul la schi. Prezent la meciul cu CFR Cluj
22:27
Răzvan Lucescu, pe primul loc în Grecia cu PAOK. Luptă nebună pentru titlu
1 Condiţia pe care Adrian Ilie i-a pus-o lui Gigi Becali pentru a veni la FCSB: “Doar aşa îl ajut” 2 UPDATEKader Keita a primit control judiciar, femeia lovită ar fi intrat în comă! 3 “Îl dau imediat!” Gigi Becali şi-a dat acceptul pentru transfer. Ce club uriaş îl vrea pe jucătorul FCSB-ului 4 Gestul uriaş făcut de Cosmin Olăroiu pentru 10 elevi români blocaţi în Dubai, la 5.000 km de casă 5 Gigi Becali a anunţat despărţirea de un jucător de la FCSB: “M-a costat 400.000, nu a jucat nimic, nimic” 6 Scandal uriaş la Rapid! Un jucător al giuleştenilor a lovit o femeie cu maşina! Riscă închisoarea
Citește și