Închide meniul
NEWS ALERT

Federaţia Română de Fotbal contestă la TAS decizia UEFA după România – Kosovo

Dan Roșu Publicat: 3 decembrie 2024, 12:43

Comentarii
Federaţia Română de Fotbal contestă la TAS decizia UEFA după România – Kosovo

Imagini din timpul meciului România - Kosovo - frf.ro

Federaţia Română de Fotbal va face contestaţie la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS), după ce UEFA a stabilit ca România să joace fără spectatori un meci oficial şi a luat hotărârea de a amenda FRF cu un total de peste 130.000 de euro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Chiar dacă cea mai importantă decizie, victoria la masa verde cu Kosovo, ne-a avantajat, FRF consideră exagerate amenzile primite, dar şi pedeapsa de a disputa un meci cu porţile închise.

Federaţia Română de Fotbal merge la TAS

“Kosovo a încălcat cel mai important principiu din fotbal, și anume ca meciul să se joace pe teren. Cu toate acestea, echipa kosovară nu a fost sancționată.

În schimb, noi am primit niște amenzi și o sancțiune pe care le considerăm prea mari”, a declarat Răzvan Burleanu, președintele Federației Române de Fotbal.

“Federația Română de Fotbal subliniază că suporterii români au avut un comportament civilizat în timpul meciului și că aceștia au fost provocați, existând mai multe dovezi în acest sens. Prin acest demers FRF dorește să protejeze imaginea fotbalului românesc și să lupte pentru respectarea principiilor de fair-play”, se mai arată pe frf.ro.

Reclamă
Reclamă

România a câştigat meciul cu Kosovo la masa verde

România a câştigat meciul cu Kosovo, la masa verde, cu 3-0. UEFA a dictat nu mai puțin de șapte amenzi pentru România, după comportamentul fanilor din tribunele Arenei Naţionale. Mai mult, România va evolua fără suporteri în următorul meci oficial.

De partea cealaltă, kosovarii au fost şi amendaţi cu 6.000 de euro pentru comportamentul nepotrivit.

Amenzile primite de FRF

  • 50.000 de euro
  • 30.000 de euro pentru transmiterea de mesaje politice provocatoare nepotrivite pentru un eveniment sportiv.
  • 9.000 de euro pentru aruncarea cu obiecte.
  • 4.500 de euro pentru aprinderea artificiilor.
  • 8.000 de euro pentru utilizarea laserului
  • 12.500 de euro pentru provocarea unei tulburări în timpul imnurilor naționale.
  • 14.000 de euro pentru blocarea căilor publice
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:40 21 nov.
Bogdan Andone, resemnat după eșecul cu Universitatea Craiova: „Este o pălărie prea mare pentru noi”
23:32 21 nov.
Control antidoping după FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2! Ce jucători au fost testați
23:19 21 nov.
Nicușor Bancu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria cu FC Argeș: „Contează antrenorul, plecasem cu Rădoi”
23:08 21 nov.
Schimbări în lotul FCSB-ului pentru meciul cu Petrolul. Jucătorii pe care mizează Mihai Stoica: „Au moral bun”
22:58 21 nov.
Filipe Coelho, concluzii după debutul cu victorie la Universitatea Craiova: „Nu a fost ușor”
22:46 21 nov.
Ștefan Baiaram, mesaj ferm despre Filipe Coelho, după primul meci fără Mirel Rădoi la Craiova: „Nu poate schimba tot”
1 Ce lovitură! Andrei Rațiu a semnat până în 2030 2 Antrenorul care a făcut istorie cu Liverpool îl vrea pe Ianis Hagi. Ofertă de top pentru căpitanul naţionalei 3 Afacerea în care Adrian Mutu a investit 1.5 milioane de euro. S-a asociat cu un greu din lumea business-ului românesc 4 Jucătorul de la Universitatea Craiova pe care Meme Stoica a pus ochii: “Foarte, foarte bun!” 5 Naționala României se va duela cu Slovacia sau Kosovo în martie, chiar dacă pierde cu Turcia 6 Imagini emoţioante cu Gigi Becali, în biserică. Ieri s-a operat, astăzi a plâns la slujbă
Citește și