Închide meniul

Naomi Osaka, în finala de la Auckland

Dan Roșu Publicat: 4 ianuarie 2025, 12:08

Comentarii
Naomi Osaka, în finala de la Auckland

Naomi Osaka, în timpul unui meci la Auckland - Profimedia Images

Japoneza Naomi Osaka şi daneza Clara Tauson s-au calificat sâmbătă în finala turneului feminin de tenis de la Auckland (Noua Zeelandă), de categoria WTA 250, dotat cu premii totale în valoare de 275.094 de dolari.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Osaka, fostă numărul unu mondial, a dispus cu 6-4, 6-2 de americanca Alycia Parks, în penultimul act al competiţiei, în timp ce Clara Tauson a învins la rândul ei tot în două seturi, 6-4, 6-3, o altă reprezentantă a Statelor Unite, Robin Montgomery.

Naomi Osaka, în finala de la Auckland

Jucătoarea niponă, cvadruplă campioană de Mare Şlem, va disputa prima sa finală în circuit după aproape trei ani şi va încerca să cucerească primul său titlu după cel obţinut la Australian Open în 2021.

După o lungă pauză, de peste un an, în care a adus pe lume primul ei copil, în iulie 2023, Naomi Osaka a revenit în competiţie în ianuarie 2024.

“Sunt, evident, foarte, foarte fericită. Nu am mai disputat niciodată o finală cu o săptămână înaintea Australian Open, în toată cariera mea. Dar sunt mereu lucruri de îmbunătăţit, indiferent de vârstă”, a spus Osaka (27 de ani), aflată în prezent pe locul 57 în clasamentul WTA.

Reclamă
Reclamă
  • Naomi Osaka are 27 de ani
  • Osaka e pe locul 57 WTA
  • Naomi a debutat în circuitul WTA în 2012
  • Osaka a câştigat peste 22 de milioane de dolari din tenis
  • Nipona a câştigat 7 titluri în carieră
  • Naomi şi-a adjudecat 4 titluri de Grand Slam
  • Osaka a fost ultima oară numărul 1 mondial în ianuarie 2019
Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:02
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 12 decembrie
16:57
Olandezii l-au desființat pe Robin Van Persie, după eșecul dramatic suferit de Feyenoord la București
16:52
Discuţii pentru reducerea numărului de echipe din Liga 1. LPF confirmă
16:38
Veste uriașă pentru CFR Cluj, chiar înaintea meciului cu Csikszereda! Există acord pentru plată
16:30
Jandermeria anunţă că s-au consumat droguri la FCSB – Feyenoord. S-a deschis dosar penal
16:19
Dorit de Gigi Becali la FCSB, Denis Drăguș a liber să se transfere. Ce au decis turcii
1 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 2 Prima mutare din Liga 1! Oţelul Galaţi l-a transferat pentru 500.000 de euro 3 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord 4 FCSB – Feyenoord 4-3. Campioana României, victorie dramatică, la ultima fază! Revenire de poveste a roş-albaştrilor 5 Gigi Becali forţează transferul iernii la FCSB! Jucătorii implicaţi în tranzacţie 6 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta”
Citește și