Închide meniul

Zeljko Kopic ştie cum se va termina derby-ul Universitatea Craiova – Dinamo: „O să jucăm în același stil”

Alexandra Costea Publicat: 19 ianuarie 2025, 10:55

Comentarii
Zeljko Kopic ştie cum se va termina derby-ul Universitatea Craiova – Dinamo: O să jucăm în același stil”

Zeljko Kopic, în timpul cantonamentului din Antalya - Profimedia

Zeljko Kopic a prefațat derby-ul Universitatea Craiova – Dinamo, din etapa cu numărul 22 din Liga 1. Antrenorul “câinilor” a dezvăluit cum şi-a pregătit echipa pentru duelul din Bănie. Partida de pe stadionul Ion Oblemenco va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În cadrul conferinței de presă premergătoare derby-ului din Bănie, Zeljko Kopic a dezvăluit cum şi-a pregătit elevii pentru victoria în fața echipei antrenate de Costel Gâlcă.

Cum a pregătit Zeljko Kopic duelul cu Universitatea Crraiova

Antrenorul “haitei” a precizat că vor aborda duelul cu Universitatea Craiova la fel cum au făcut-o şi în tur, când Dinamo a învins oltenii cu scorul de 2-1.

“Câinii” au terminat partida de pe 24 august 2024 în faţa celor de la Universitatea Craiova în doar 9 oameni, după ce Maxime Sivis și Josue Homawoo au fost eliminați.

“(n.r. Sunteți pregătiți de meciul cu Universitatea Craiova?) Da, suntem nerăbdători să începem. Am avut o perioadă bună de pregătire în Turcia, în ciuda faptului că a fost destul de scurtă.

Reclamă
Reclamă

Mergem la Craiova să jucăm un fotbal bun și să ne luptăm. O să dăm totul pentru a câștiga. Un derby aduce mereu ceva extra în teren.

Primul meci contra Craiovei a fost special, în tur, când am terminat cu doi jucători mai puțin pe gazon. Jucătorii noștri știu că vor avea un meci dificil, cu adversari ambiționați și mai mult de eșecul din prima partidă, dar suntem pregătiți și vrem să învingem.

Ne respectăm adversarii. O să jucăm în același stil la Craiova cum am făcut-o și în tur”, a declarat Zeljko Kopic, în cadrul conferinței conferința de presă.

Reclamă

Derby-ul din această seară le aduce față în faţă pe ocupantele locurilor 3 şi 4 din clasamentul general din Liga 1. Înaintea duelului din Bănie, Dinamo se confruntă cu adevărate probleme de lot şi nu îşi vor pune bazele în trei titulari. Marii absenți ai “câinilor” vor fi fundașul stânga Raul Opruț (27 de ani), fundașul dreapta Cristi Costin (26 de ani) și mijlocașul central Patrick Olsen (30 de ani).

Dinamo, tot mai aproape să se despartă de un titular! Anunţul lui Zeljko Kopic

Dinamo este tot mai aproape să se despartă de un titular. Zeljko Kopic a anunţat faptul că Josue Homawoo îşi doreşte să plece de la formaţia din Ştefan cel Mare.

Antrenorul croat a transmis că până în momentul unui transfer, fundaşul va fi jucătorul lui Dinamo şi se va antrena alături de „câini”.

„Încă din cantonamentul din Turcia și-a exprimat dorința de a pleca, după ce a primit o ofertă. Eu și președintele Nicolescu am discutat cu el, i-am spus că îl înțelegem.

Asta este, ne dorim ca jucătorii noștri să facă pasul la cel mai înalt nivel, e ceva normal ca ei să-și dorească mereu mai mult. Dar până când clubul va ajunge la o înțelegere cu el, este jucătorul nostru, are contract, trebuie să se antreneze.

Am vrut să-l folosesc titular în amicalul cu Novi Pazar, imediat după încălzire a spus că a simțit o durere musculară. Clubul a dat dovadă de profesionalism în relația cu el, l-am ajutat. Zilele trecute s-a antrenat normal cu echipa, dar își dorește să plece.

În timpul antrenamentului de astăzi a spus că a resimțit dureri și nu poate continua. A fost verificat din punct de vedere medical, acum vom vedea care vor fi următorii pași.

Dinamo are dreptul să accepte sau să refuze anumite oferte, depinde de condiții. Nu vreau să mă gândesc la asta (n.r. – faptul că s-ar da accidentat)”, a declarat Zeljko Kopic, la conferinţa de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
21:14
LIVE SCOREDanielle Collins – Jaqueline Cristian se joacă ACUM la US Open 2025. Românca a câştigat primul set
20:51
Victor Piţurcă a numit următoarea victimă a lui Gigi Becali la FCSB: “Nu e ce le trebuie. Să fie clar acest lucru”
20:37
VideoJurnal Antena Sport | Şi românii duc greul Formulei
20:25
VideoJurnal Antena Sport | Handbalistele Rapidului au ieşit la joacă
20:23
VideoJurnal Antena Sport | Fanii FCSB-ului se mobilizează înaintea returului cu Aberdeen
20:10
Mirosul care îi scote din sărite pe jucătorii de la US Open 2025: “E bârlogul lui Snoop Dogg”
1 Gigi Becali, făcut praf de cine se aştepta mai puţin: “Se fac de râs. Gigi şi-a distrus jucăria” 2 “E dezinformat!” Cristi Balaj, mesaj dur pentru Louis Munteanu, după scandalul de la CFR Cluj: “Adevărul e unul singur” 3 Decizia luată de Louis Munteanu, după scandalul cu șefii de la CFR Cluj! Ce se întâmplă cu atacantul 4 Cristi Chivu a intrat în istoria lui Inter după debutul fulminant din Serie A. Recordul doborât de român 5 Ioan Varga a făcut lumină în cazul “Louis Munteanu”. Răsturnarea de situație anunțată de patronul de la CFR 6 Adrian Mititelu, mesaj tranşant despre transferurile lui Vladislav Blănuţă şi Juan Bauza la Rapid!
Citește și