Închide meniul

Lovitură uriaşă pentru Marius Şumudică! Cel mai în formă jucător s-a accidentat şi va rata derby-ul Rapid – Universitatea Craiova

Viviana Moraru Publicat: 25 ianuarie 2025, 15:31

Comentarii
Lovitură uriaşă pentru Marius Şumudică! Cel mai în formă jucător s-a accidentat şi va rata derby-ul Rapid – Universitatea Craiova

Marius Şumudică, la finalul unui meci / Profimedia

Marius Şumudică a primit o lovitură uriaşă, înaintea derby-ului Rapid – Universitatea Craiova. Claudiu Petrila, cel mai în formă jucător al giuleştenilor, s-a accidentat şi nu va putea evolua împotriva oltenilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Claudiu Petrila a fost integralist în duelul din runda precedentă, cu Poli Iaşi. Mijlocaşul i-a adus victoria lui Marius Şumudică, marcând o “dublă”, scorul final fiind de 2-1.

Lovitură uriaşă pentru Marius Şumudică, înainte de Rapid – Universitatea Craiova

Claudiu Petrila s-a accidentat la antrenamentul susţinut de Rapid, cu o zi înaintea derby-ului cu Universitatea Craiova, notează gsp.ro. Mijlocaşul a resimţit dureri şi a fost nevoit să părăsească şedinţa de pregătire de urgenţă.

Petrila nu va putea astfel să evolueze contra Universităţii Craiova. Acesta va face un RMN în zilele următoare, pentru a se stabili exact cât timp va sta “pe bară”, pentru a se reface. Sursa menţionată anterior notează că mijlocaşul lui Marius Şumudică va absenta, cel mai probabil, cel puţin două săptămâni.

Marius Şumudică va fi nevoit să schimbe primul 11, pentru duelul cu oltenii. Pe postul lui Claudiu Petrila mai pot evolua Claudiu Micovschi şi Alexandru Dobre. Şi Clinton N’Jie poate juca în banda stângă, însă nu se ştie dacă acesta este apt pentru a fi titular, ţinând cont de faptul că nu a fost în cantonamentul de iarnă cu giuleştenii.

Reclamă
Reclamă

Claudiu Petrila a ajuns la Rapid în vara lui 2023. Iniţial, acesta a fost împrumutat de la CFR Cluj, iar în iarna anului trecut, giuleştenii au plătit suma de 750.000 de euro, pentru a-l transfera definitiv pe mijlocaşul de 24 de ani.

În acest sezon, Petrila a bifat 22 de meciuri la Rapid, în toate competiţiile. Mijlocaşul şi-a trecut în cont cinci goluri, şi alte şapte pase decisive.

Decizia radicală luată de Marius Şumudică înainte de Rapid – Universitatea Craiova

Antrenorul formaţiei din Giuleşti a negat vehement că ar fi avut un conflict cu Emmers, motivând că belgianul nu ar mai fi făcut parte din lotul echipei sale dacă s-ar fi întâmplat acest lucru. Tot antrenorul giuleştenilor a luat decizia de a discuta cu jurnaliştii de acum încolo doar la conferinţele de presă.

Reclamă

„După tot ce s-a scris în presă, ați avut un comunicat din partea conducerii clubului. Au fost foarte multe informații denaturate și țin să nu le comentez. Pe mine mă interesează meciul de mâine și parcursul nostru. Multe dintre știri sunt false.

Pe mine nu mă afectează cu nimic, atâta timp cât știu că nu sunt adevărate. În 20 de ani de carieră, ați avut de nenumărate ori ocazia să vedeți care este relația dintre Șumudică și jucători. Niciodată nu am înjurat pe nimeni. Nu trebuie să dau nicio explicație, pentru că sunt știri complet false.

Din acest moment, cât voi fi antrenorul Rapidului, fac o promisiune: Șumudică nu va mai vorbi cu niciun jurnalist. Voi vorbi doar la conferințele de presă. Tot ce se va mai inventa nu va veni din partea mea. Săptămâna aceasta au fost invenții care nu mi-au consumat energia, pentru că eu nu beau energizante și nu iau pastile”, a declarat Marius Şumudică, la conferinţa de presă dinaintea meciului cu Universitatea Craiova.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:41
Andrei Rațiu confirmă că au fost “două oferte mari” pentru el. A fost dorit în Germania şi Anglia
11:30
A venit nota de plată de la UEFA! Bayern Munchen, amendă usturătoare şi închidere parţială a stadionului
11:22
AEK Atena – Universitatea Craiova LIVE TEXT (22:00). Meci decisiv pentru calificarea în play-off-ul Conference League
11:07
Ce sumă fabuloasă a investit Mihai Rotaru în transferuri în acest sezon: “Atenție! Numai în această vară”
10:38
Toni Nadal, şocat de despărţirea dintre Carlos Alcaraz şi Ferrero: “Decizia nu are legătură cu tenisul”
10:35
Cine este cel mai bun antrenor român din toate timpurile? Nume surpriză ales de Laszlo Boloni, nu e Mircea Lucescu!
1 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 2 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 3 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 4 Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia 5 Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie” 6 Unde se transferă Alexandru Dobre? Anunţul făcut de Victor Angelescu: “E greu de ţinut”
Citește și