Închide meniul

Reacţia lui Gigi Becali după moartea lui Dinu Gheorghe: „A fost un conducător de calibru”. A vrut să-l aducă la FCSB

Alexandra Costea Publicat: 29 ianuarie 2025, 11:25

Comentarii
Reacţia lui Gigi Becali după moartea lui Dinu Gheorghe: A fost un conducător de calibru”. A vrut să-l aducă la FCSB

Gigi Becali şi Dinu Gheorghe, în 2015 - Hepta

Gigi Becali a reacţionat după ce a aflat că Dinu Gheorghe s-a stins din viaţă. Fostul președinte de la Rapid avea doar 68 de ani. În dimineața zilei de 29 ianuarie, acesta a fost găsit fără suflare, în casă, de către o persoană care îl ajuta să mențină curățenia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Patronul de la FCSB a vrut să-l aducă pe Dinu Gheorghe la echipă, în urmă cu 15 ani, atunci când Meme Stoica se despărţise de gruparea roş-albastră.

Cum l-a numit Gigi Becali pe Dinu Gheorghe

Becali a mărturisit că a aflat vestea tragică, numindu-l pe Dinu Gheorge “un conducător de calibru”.  Mai mult, patronul campioanei României a amintit de perioada în care a vrut să-l pună în funcţia de manager general. Cu toate acestea, latifundiarului din Pipera nu i-a reuşit mutarea, mai ales că Dinu Gheorghe era mâna dreaptă a lui Copos, fostul patron din Giuleşti.

„Îmi pare rău. Am auzit și eu că a murit Dinu Gheorghe. A fost un conducător de calibru. El era pe timpuri mâna dreaptă a lui Copos. Am vrut și eu sa îl aduc manager general la noi, mi se pare că prin 2010-2011. Nu mai știu exact. Plecase Meme. Dumnezeu să îl odihnească”, a declarat Gigi Becali, pentru prosport.ro.

Dinu Gheorghe a murit la 68 de ani

Potrivit informațiilor oferite de golazo.ro, Dinu Gheorghe a fost operat la șold, de sărbători, după ce a suferit o căzătură, în casă.

Reclamă
Reclamă

În ultima perioadă, fostul oficial era nevoit să se deplaseze cu ajutorul cârjelor și intrase într-o depresie.

De-a lungul carierei sale, Dinu Gheorghe a fost oficial la următoarele cluburi:

  • Rapid: 1 iulie 1997 – 30 noiembrie 2006
  • FC Brașov: 1 decembrie 2006 – 10 iunie 2010
  • Rapid: 1 iulie 2010 – 1 noiembrie 2011
  • Astra Ploiești: 29 martie 2012 – 3 noiembrie 2014
  • Rapid: 5 ianuarie 2015 – 22 ianuarie 2015
  • Dinamo: 29 aprilie 2015 – 20 august 2015
  • Rapid: 11 aprilie 2016 – 30 iunie 2016
  • ASA Târgu Mureș: 15 iunie 2017 – 7 septembrie 2017
  • Dunărea Călărași: 1 martie 2019 – 20 mai 2019.

Oficialii clubului Rapid au reacționat după vestea care a cutremurat lumea fotbalului în această dimineață. Pe pagina oficială de Facebook, oficialii din Grant au postat un mesaj de condoleanţe pentru familia lui Dinu Gheorghe.

Reclamă

„Clubul FC Rapid regretă dispariția lui Dinu Gheorghe, fost președinte al clubului nostru! Sincere condoleanțe familiei și celor apropiați! Dumnezeu să-l odihnească!”, au scris oficialii din Giuleşti.

George Copos, reacție tulburătoare după moartea lui Dinu Gheorghe

Reacţia tulburătoare a lui George Copos, după ce Dinu Gheorghe a murit. Fostul preşedeinte al Rapidului a murit la vârsta de 68 de ani.

Dinu Gheorghe, fostul preşedinte al Rapidului, a murit la vârsta de 68 de ani. Bun prieten cu acesta, Copos a avut o reacţie tulburătoare.

„Da, este adevărat. Acum mă duc la el. Un mare prieten pe care l-am pierdut. A ajutat enorm Rapidul. Sunt șocat. Dumnezeu să-l odihnească”, a spus George Copos, potrivit sursei citate anterior.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:59
Cine e jucătorul din Portugalia pe care Mihai Stoica vrea să-l transfere la FCSB. Răzvan Lucescu l-a antrenat la PAOK
13:35
Kylian Mbappe, apt pentru următorul meci al lui Real Madrid. Nouă jucători sunt OUT
13:20
Veste bună pentru FCSB. Ce se întâmplă cu titularul accidentat în victoria cu Feyenoord
12:57
Daniel Bîrligea a dat cărțile pe față despre relația cu Gigi Becali: „Nu mă deranjează, eu sunt primul care mă critic”
12:18
VIDEOStatuie uriașă pentru Lionel Messi. Nebunie la sosirea starului argentinian
11:42
Ce jucător din Liga 1 i-a fost propus lui Mircea Lucescu la națională înaintea barajului cu Turcia: „Nu ratează”
1 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 2 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 3 Au venit notele după FCSB – Feyenoord 4-3. Cine a fost cel mai bun jucător al roș-albaștrilor 4 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 5 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord 6 Vlad Chiricheş, OUT de la FCSB. Gigi Becali i-a anunţat plecarea după victoria cu Feyenoord: “Ne despărţim”
Citește și