Închide meniul

Elias Charalambous i-a uimit pe ciprioţi după calificarea FCSB-ului în play-off-ul Europa League: “A scris istorie”

Alex Masgras Publicat: 1 februarie 2025, 12:45

Comentarii
Elias Charalambous i-a uimit pe ciprioţi după calificarea FCSB-ului în play-off-ul Europa League: A scris istorie

Elias Charalambous, în timpul meciului FCSB - Manchester United / Profimedia

Elias Charalambous, antrenorul FCSB-ului, are parte de o atenţie deosebită din partea compartrioţilor săi, după ce campioana României s-a calificat în play-off-ul pentru optimile de finală Europa League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După înfrângerea cu Manchester United din ultima etapă a grupei principale, FCSB a încheiat pe locul 11 şi se pregăteşte pentru dubla decisivă cu PAOK. Charalambous devine astfel primul antrenor din istoria Ciprului care ajunge atât de departe în cupele europene.

Elias Charalambous, lăudat în Cipru după ce s-a calificat cu FCSB în play-off-ul Europa League

Ciprioţii se bucură de realizarea lui Elias Charalambous şi subliniază faptul că actualul antrenor al celor de la FCSB nu a primit niciodată şansa de a antrena o echipă cu pretenţii din ţara natală:

“E oficial! Elias Charalambous a devenit primul antrenor din Cipru care se califică în 16-imile unei cupe europene. FCSB a pierdut cu Manchester United, scor 0-2, şi a ratat calificarea directă în optimile competiţiei, dar performanţa compatriotului nostru rămâne grozavă.

E vorba despre un om care nu a primit vreo şansă de a antrena o echipă cu obiective importante în ţara sa. El a lucrat ca principal doar la Doxa şi Ethnikos. Elias a plecat şi a scris istorie pentru fotbalul din Cipru”, au scris ciprioţii de la 24sports.com.cy.

Reclamă
Reclamă

Când va juca FCSB cu PAOK, în play-off-ul pentru optimi din Europa League

UEFA a anunţat când se vor disputa cele două dueluri dintre FCSB şi PAOK, din play-off-ul pentru optimile Europa League. Cele două echipe se vor întâlni din nou în acest sezon european, după confruntarea din etapa a doua a grupei.

Duelul tur dintre FCSB şi PAOK se va disputa la Salonic, pe 13 februarie. UEFA a anunţat că partida se va desfăşura de la ora 22:00. Returul se va disputa o săptămână ma târziu, la Bucureşti. Partida decisivă va începe la ora 19:45 şi se va disputa pe cel mai mare stadion al ţării, Arena Naţională.

În partida din grupă, FCSB a învins-o eroic pe PAOK, scor 1-0. Daniel Bîrligea a marcat golul victoriei, roş-albaştrii evoluând aproape o repriză în inferioritate numerică, după eliminarea lui Darius Olaru.

Reclamă

În total, FCSB a adunat 14 puncte în grupa de Europa League, grupă pe care a încheiat-o pe locul 11. PAOK, de cealaltă parte, s-a clasat la finalul grupei pe locul 22, cu 10 puncte.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine crezi că ar trebui să fie portarul României în meciul cu Austria?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:25
VideoJurnal Antena Sport | La 36 de ani, “Miss Baschet” vrea titlul cu Rapid
0:11
VideoJurnal Antena Sport | Chiar dacă nu joacă, Drăguşin e trup şi suflet pentru naţională la meciul cu Austria
0:06
“Te dai şmecher” Victor Angelescu i-a răspuns dur lui Andrei Nicolescu! S-a reaprins conflictul dintre cei doi
23:33 7 oct.
Alex Pop, dezvăluiri despre interacțiunea pe care a avut-o cu Gică Hagi: „Tăceam, ascultam și dădeam din cap”
23:22 7 oct.
Reacţia lui Victor Angelescu după ce căpitanul Rapidului, Alex Dobre, a înjurat-o pe Dinamo
22:39 7 oct.
VideoJurnal Antena Sport | Cea mai mare surpriză din naţionala lui Lucescu este Lisav Eissat
1 EXCLUSIVImaginile dezastrului pe Arena Națională. Acoperişul a cedat, iar gazonul riscă să fie inundat! 2 Cristi Chivu pregăteşte un transfer uriaş pentru România. Fundaşul naţionalei care ar semna cu Inter din ianuarie 3 Presa din Turcia anunţă: Gică Hagi, aproape de o revenire de senzaţie. Clubul cu care se află în negocieri 4 Gică Hagi, acuzat de rasism! Fostul jucătorul care a dezvăluit că l-a bătut la vestiare pe “Rege” 5 Dan Petrescu a primit o nouă ofertă! Care a fost răspunsul tehnicianului român 6 CFR Cluj, apel disperat după ce un junior a suferit un accident rutier grav! “În lupta sa pentru viață”
Citește și