Închide meniul

Dunărea Brăila s-a calificat dramatic în sferturile de finală din EHF European League

Publicat: 23 februarie 2025, 17:05

Comentarii
Dunărea Brăila s-a calificat dramatic în sferturile de finală din EHF European League

Dunărea Brăila s-a calificat dramatic în sferturile de finală din European League | Profimedia

Echipa feminină de handbal Dunărea Brăila a remizat duminică, pe teren propriu, cu formaţia Larvik HK, scor 33-33 (17-13), şi se califică în sferturile European League de pe primul loc al grupei A. În sferturi a ajuns şi SCM Rm. Vâlcea, tot de pe primul loc, în grupa B.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Principalele marcatoare ale partidei au fost Jezic 9 goluri, Gonzalez Alvarez 7, pentru Dunărea, respectiv Ramberg 7, Saeteren 7, pentru Larvik. În cealaltă partidă a ultimei etape din grupa A, Thuringer HC – Aticgo BM Elche 27-26.

Dunărea Brăila s-a calificat dramatic în sferturile de finală din European League

La finalul meciurilor din grupă, Dunărea Brăila este lider, cu 9 puncte, urmată în clasament de Thuringer HC 8, Larvik HK 7, Aticgo BM Elche 0, scrie news.ro.

Rezultatele complete ale formaţiei brăilene în grupa A sunt: 33-15 şi 32-29 cu Aticgo BM Elche, 27-24 şi 33-33 cu Larvik HK, 26-22 şi 28-38 cu Thuringer HC.

Repartizată direct în faza grupelor, Dunărea Brăila îşi propune un parcurs la fel de bun ca în stagiunea trecută, când s-a calificat la Turneul Final Four.

Reclamă
Reclamă

În grupa B a fost repartizată şi formaţia SCM Râmnicu Vâlcea, care a încheiat pe primul loc, fiind calificată de asemenea în sferturi.

Meciurile din grupe se joacă până în 23 februarie, iar primele două clasate se califică în sferturile de finală ale competiţiei, în 22/23 martie şi 29/30 martie, iar apoi de Turneul F4, în 3-4 mai, la Graz.

Programul meciurilor din sferturi

Reclamă
  • Ikast – Brăila
  • Thuringer – Râmnicu Vâlcea
  • Bera Bera – Blomberg
  • Zaglebie/Dijon – Bensheim/Auerbach
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga partida dintre FC Argeş şi FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:01
OFICIAL | Dinamo a făcut al doilea transfer al iernii. Jucătorul crescut la Barcelona a semnat
13:41
Nicolae Stanciu, pe picior de plecare la Genoa. Anunțul venit din Italia: “Se apropie de rezilierea contractului”
13:33
Răzvan Marin, amendat de patronul lui AEK Atena: “Inacceptabil!”
13:21
“Toată lumea e încântată”. Max Verstappen, entuziasmat la lansarea monopostului Red Bull pentru sezonul 2026
12:57
FC Argeş – FCSB LIVE TEXT (20:00). Primul meci oficial din 2026. Campioana continuă lupta pentru play-off
12:52
Kyros Vassaras, decizie radicală. A exclus de pe lista UEFA observatorul de la semifinala UCL din 2025
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Fostul jucător de la Real Madrid va fi coleg cu Messi 2 EXCLUSIVEdi Iordănescu și-a găsit echipă! Fostul selecționer a bătut palma cu o fostă campioană! Singurul impediment 3 Constantin Budescu a dat verdictul despre lupta la titlu: “Nu o să le stea nimeni în cale” 4 Gigi Becali a găsit înlocuitor pentru Bîrligea: “Jucătorul ăla pe care-l așteptăm de ani și ani” 5 Răsturnare de situaţie în cazul lui Ciprian Deac. Ce se întâmplă cu el, decizia oficială luată de CFR Cluj 6 Gigi Becali a răbufnit când l-a auzit pe Andrei Nicolescu: “Să spui asemenea minciuni? Mi-am schimbat părerea”
Citește și