Închide meniul

Neymar ar putea reveni la Barcelona! “Au loc discuţii”

Publicat: 28 februarie 2025, 10:57

Comentarii
Neymar ar putea reveni la Barcelona! Au loc discuţii

Messi, Suarez şi Neymar, la Barcelona - Profimedia Images

Neymar a plecat de la Barcelona la PSG, în 2017, pentru 222 de milioane de euro, cel mai mare transfer din istoria fotbalului. După 8 ani, starul brazilian ajuns la Santos e pregătit de o revenire de gală pe Camp Nou.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

The Athletic susţine că Joan Laporta are discuţii avansate cu oamenii din tabăra lui Neymar, care, ajuns la 33 de ani, speră să aibă şanse reale de a ajunge la World Cup 2026, competiţia ce va fi live în Universul Antena.

Neymar, aproape de o revenire la Barcelona

După despărţirea de Al-Hilal, Neymar s-a întors la Santos, unde va evolua până la finalul stagiunii. Cotat acum la 15 milioane de euro, jucătorul cu 362 de goluri şi 223 de pase decisive pentru echipele de club forţează un transfer de lux, care să îl propulseze la cel mai înalt nivel.

“Nu este nimic decis, dar am aflat că au loc discuții între gigantul catalan și tabăra fotbalistului. Președintele Barcelonei, Joan Laporta, și reprezentantul lui Neymar, Pini Zahavi, au o relație apropiată. Din câte știu, Zahavi lucrează și cu antrenorul Hansi Flick.

Marea motivație a lui Neymar va fi să abordeze Cupa Mondială din 2026 jucând la Barcelona, pe noul Camp Nou, un scenariu cu potențial de basm. Sunt multe condiții de bifat pentru ca acest transfer să se materializeze, dar este posibil”, au notat cei de la The Athletic.

Reclamă
Reclamă

Neymar a evoluat la Barcelona în perioada 2013-2017 şi a făcut parte din tridentul teribil Messi – Suarez – Neymar! Alături de catalani, el a cucerit 8 trofee, printre care două titluri în La Liga şi UEFA Champions League. El a marcat 105 goluri în 186 de meciuri pentru gruparea blaugrana.

Directorul executiv al lui Al-Hilal a dat cărțile pe față în cazul lui Neymar

Neymar a fost „desființat” după ce s-a întors la Santos, echipa care l-a propulsat în fotbalul profesionist. La scurt timp după întoarcerea superstarului în Brazilia, Esteve Calzada, directorul executiv al lui Al-Hilal, a clarificat situația în care s-a aflat fotbalistul în Arabia Saudită.

Oficialul echipei din Arabia Saudită a explicat de ce Neymar a fost lăsat să plece liber de contract, dar a emis și un verdict sever, afirmând că jucătorul „nu mai este capabil” să joace la un nivel înalt.

Reclamă

”Îmi pare foarte rău că nu am putut conta pe Neymar. Imediat ce a sosit, el și-a rupt ligamentul încrucișat. Plecarea sa este încă o dovadă că noi, cei de la Al Hilal, căutăm și avem nevoie de jucători capabili să ofere performanțe maxime.

Oricât de mult a contribuit Neymar la succesul nostru de marketing , performanța sportivă este pe primul loc. Și atunci am ajuns la concluzia că el nu mai era capabil să ofere ceea ce ne așteptam. Acordul de reziliere a contractului său a fost benefic pentru toate părțile”.

Competiția în echipa noastră este brutală. Avem un număr limitat de locuri pentru jucătorii străini, iar jucătorii pe care îi avem acum fac o treabă excelentă. Neymar nu este în prezent la nivelul de a oferi imediat performanța de care avem nevoie pentru a ne atinge obiectivele”, a declarat Esteve Calzada, conform jurnaliștilor de la GOAL.com.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:11
Prima etapă a sezonului de Super Rally, de la Alba Iulia, LIVE VIDEO în AntenaPLAY (14:00)
9:55
Petrolul a pus ochii pe doi jucători de la FCSB, chiar înaintea meciului direct: “Ne-am interesat. Ar fi un plus”
9:48
Denis Alibec, „ședință” cu liderul galeriei FCSB-ului: „Sper să fi înțeles, să nu mai aibă gesturi pe teren”
9:14
Starul dorit de Cristi Chivu la Inter și-a dat acordul și semnează. Suma plătită pentru transfer
9:04
Mirel Rădoi propune încă un român la Parma, după plecarea lui Valentin Mihăilă: “Ar face faţă cu brio”
8:47
Mihai Stoica, ironii pentru un adversar înainte de Petrolul – FCSB: „Am citit-o pe ultima”
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Pe cine poate întâlni CFR Cluj în turul 3 preliminar Europa League! Traseu de coşmar pentru echipa lui Dan Petrescu 3 “Va fi titular!” Elias Charalambous trece peste decizia lui Gigi Becali! Anunțul antrenorului de la FCSB 4 VIDEOAlexandru Mitriţă, o nouă “dublă” fabuloasă în China. Victorie categorică în duelul cu alţi doi români 5 Antrenorul lui Lugano a gafat atunci când a vorbit despre CFR Cluj! Ce a putut spune înaintea dublei din Europa League 6 Constantin Budescu, aproape să semneze cu noua echipă. Unde va evolua după despărţirea de Gloria Buzău
Citește și