Închide meniul

Jose Mourinho a dat-o în judecată pe Galatasaray, după ce a fost acuzat de rasism. Fenerbahce a făcut anunțul

Alex Ioniță Publicat: 28 februarie 2025, 22:05

Comentarii
Jose Mourinho a dat-o în judecată pe Galatasaray, după ce a fost acuzat de rasism. Fenerbahce a făcut anunțul

Jose Mourinho, în timpul derby-ului Galatasaray - Fenerbahce/ Profimedia

Clubul Fenerbahçe a anunţat vineri, într-un comunicat publicat în social media, că antrenorul său Jose Mourinho a intentat un proces, prin intermediul avocaţilor clubului, împotriva grupării Galatasaray, care l-a acuzat de rasism, relatează L’Equipe.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Acuzat de rasism de Galatarasay după derbiul de luni, 0-0 la Istanbul, José Mourinho a decis să riposteze. Într-un comunicat, Fenerbahce a anunţat că antrenorul său portughez a intentat un proces împotriva Galatasaray prin intermediul avocaţilor clubului. Tehnicianul în vârstă de 62 de ani solicită daune morale în valoare de 1,907 milioane de lire turceşti (50 000 de euro), cu referire la anul în care a fost fondat clubul polisportiv, 1907.

Jose Mourinho a dat în judecată clubul Galatasaray

Jose Mourinho a criticat dur atitudinea adversarilor săi după remiza de luni seară dintre cele două rivale, notează news.ro.

„Banca lui Galatasaray a sărit ca maimuţele după fiecare decizie bună”, a declarat portughezul în cadrul unei conferinţe de presă. Aceste comentarii au fost considerate rasiste de Galatasaray, care a depus plângere împotriva sa, motiv pentru care el a fost suspendat joi pentru patru meciuri.

Pe lângă Didier Drogba („Cum poate «tatăl» meu să fie rasist?”) şi alţi foşti jucători ai lui Special One, şi conducătorii lui Fenerbahce şi-au susţinut public antrenorul într-un comunicat publicat marţi, a doua zi după meci, denunţând o frază „scoasă deliberat din context şi distorsionată în mod înşelător”.

Reclamă
Reclamă

Jose Mourinho a fost pedepsit în Turcia, după ce Galatasaray l-a acuzat de rasism

Jose Mourinho a fost pedepsit de Comisia de Disciplină din Turcia, după scandalul de la derby-ul cu Galatasaray. Antrenorul de la Fenerbahce a fost suspendat pentru 4 etape, după ce rivalii l-au acuzat de rasism, dar și după un mesaj pe care i l-a transmis celui de al 4-lea oficial.

Acum, potrivit informațiilor oferite de Rai, Jose Mourinho a primit două etape de suspendare pentru declarațiile de la finalul partidei. De asemenea, lusitanul a mai fost suspendat pentru alte două partide, după ce i-ar fi transmis un mesaj, considerat ofensator, celui de al 4-lea oficial.

„Jose Mourinho, antrenorul lui Fenerbahce, a fost suspendat pentru 4 etape după cele întâmplate la meciul cu Galatasaray. Mourinho a fost suspendat 2 etape pentru rasism și alte 2 pentru un mesaj transmis către al 4-lea oficial, care a fost considerat ofensator”, a notat sursa citată.

Reclamă

De menționat este faptul că cei de la Galatasaray au amenințat și cu plângeri la nivel înalt, la UEFA și FIFA.

”Noi vă informăm că vom depune plângere penală la parchet referitor la aceste declaraţii rasiste ale lui Jose Mourinho şi vom depune, de asemenea, plângere şi la UEFA şi FIFA”, au dezvăluit oficialii lui Galata.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va califica FCSB în play-off-ul Europa League după „dubla” cu FK Drita?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:16
LIVE SCOREU Cluj – Petrolul 1-0. Lukic a deschis scorul! Elevii lui Sabău, în căutarea primului succes pe teren propriu
22:14
Mihai Stoica, ironic după transferul lui Ovidiu Perianu la CFR Cluj: “Aşa am citit”
22:04
Adi Mihalcea a făcut apel la calm după ce UTA a urcat pe primul loc în Liga 1: “Nu ne îmbătăm cu apă rece”
21:20
Un fost elev al lui Mircea Lucescu ajunge la PSG! Francezii au făcut anunțul
21:16
Ionuţ Radu şi Horaţiu Moldovan, ca Marcus Rashford! Probleme pentru portarii români în La Liga
21:05
“Meritam un egal!” Ianis Zicu a reacționat după 1-2 cu UTA! Ce l-a nemulțumit pe antrenor
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Thomas Partey pleacă de la Arsenal în La Liga. Alexi Pitu a semnat 2 Gigi Becali a văzut lacrimile din ochii lui Daniel Bîrligea și a reacționat: “A distrus dușmanul” 3 Gicu Grozav a semnat! Anunțul oficial 4 “Gata!” Gigi Becali schimbă jucătorul U21 la FCSB: “Dacă vrea să joace, ce să fac?” 5 Plecare de ultimă oră de la FCSB! Anunțul lui Mihai Stoica: “În seara asta a semnat” 6 A murit impresarul Robert Vişan, unul dintre cei mai apropiaţi colaboratori ai lui Giovanni şi Victor Becali!
Citește și