Jose Mourinho, prima reacţie după scandalul uriaş de rasism în care a fost implicat: “Nu au fost foarte inteligenţi”

Alex Masgras Publicat: 6 martie 2025, 16:50

Comentarii
Jose Mourinho, prima reacţie după scandalul uriaş de rasism în care a fost implicat: Nu au fost foarte inteligenţi

Jose Mourinho, în timpul unei conferinţe de presă / Profimedia

Jose Mourinho, antrenorul lui Fenerbahce, a oferit prima reacţie, după scandalul uriaş în care a fost implicat, în urma meciului cu Galatasaray. Portughezul a fost acuzat de rasism, iar înaintea meciului din Europa League, portughezul le-a dat replica rivalilor din Turcia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În optimile de finală Europa League, Fenerbahce va primi vizita celor de la Rangers, echipa la care evoluează şi Ianis Hagi.

Jose Mourinho, discurs dur împotriva lui Galatasaray, după ce a fost acuzat de rasism: “Totul s-a întors ca un bumerang”

Jose Mourinho, antrenorul lui Fenerbahce, suspendat două meciuri pentru afirmaţiile făcute la finalul derby-ului cu Galatasaray (0-0) din 24 februarie, a declarat că are defecte, dar rasismul nu se numără printre ele, scrie EFE.

În conferinţa de presă de după meci, tehnicianul portughez a spus că jucătorii lui Galatasaray “săreau ca maimuţele” pentru a obţine eliminarea unui jucător din echipa sa, remarci pe care Galatasaray le-a interpretat ca pe nişte atacuri rasiste. Mourinho a fost suspendat iniţial patru meciuri, dar apelul său a fost acceptat parţial şi sancţiunea s-a redus la două meciuri.

“Nu au fost foarte inteligenţi în felul în care m-au atacat, pentru că nu îmi cunosc trecutul”, a spus Mourinho într-un interviu pentru Sky Sports, notează agerepres.ro. “Ei nu cunosc legăturile mele cu Africa, cu oamenii ei, cu jucătorii săi şi cu organizaţiile caritabile. În loc să mă poată ataca, totul s-a întors ca un bumerang”.

Reclamă
Reclamă

Mourinho a fost apărat pe reţelele de socializare de la foştii săi jucători precum Michael Essien şi Didier Drogba, pe care i-a avut ca elevi la Real Madrid şi Chelsea: “Toată lumea ştie cum sunt ca persoană. Toată lumea îmi cunoaşte defectele, dar ăsta (rasismul) nu este printre ele. Este opusul. Cel mai important lucru este că oamenii ştiu cum sunt şi că atacul lor de a mă acuza că sunt rasist a fost o alegere proastă”.

Portughezul a decis să dea în judecată clubul Galatasaray şi cere despăgubiri de 41.000 de lire sterline.

Jose Mourinho a primit o reducere a suspendării după apelul de la Comisia de Disciplină

Antrenorul echipei Fenerbahçe, Jose Mourinho, care a fost suspendat patru meciuri pentru comentarii considerate „rasiste” după disputa cu Galatasaray, a obţinut reducerea în apel la jumătate a sancţiunii, notează news.ro.

Reclamă

Comisia de Disciplină a Federaţiei Turce de Fotbal (TFF) a dat curs apelului lui José Mourinho. Suspendat patru meciuri pentru remarci considerate „rasiste” după egalul dintre Fenerbahçe şi Galatasaray (0-0) din 24 februarie, antrenorul portughez al echipei din Istanbul a obţinut reducerea la jumătate a sancţiunii de către aceeaşi comisie de disciplină. Amenda care i-a fost aplicată a fost de asemenea redusă la jumătate, de la 40 000 la 20 000 de euro.

„Banca lui Galatasaray a sărit ca maimuţele după fiecare decizie bună”, declarase antrenorul după meci, provocând furia clubului rival şi o citaţie pentru a se prezenta în faţa autorităţilor. Ca ripostă, Mourinho a afirmat ulterior că a dat în judecată Galatasaray.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în La Liga în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:45

VIDEOBenfica a ratat șansa să o egaleze pe Sporting, după remiza cu Casa Pia. Toate rezultatele etapei din Liga Portugal

23:45 6 apr.

Napoli – AC Milan 1-0. Campioana se apropie de Inter-ul lui Cristi Chivu!

23:43 6 apr.

Remarcatul lui Cristi Săpunaru după Craiova – CFR Cluj 2-0: “Îmi place enorm de mult”! Îl vrea şi la naţională

23:42 6 apr.

„Dinamo ne va ajuta să fim campioni”. Gică Craioveanu, euforic după Univ. Craiova – CFR 2-0: „Lumea mă face căpiat, dar…”

23:35 6 apr.

Iuliu Mureşan: “Ne luptăm pentru locul trei. Nu visez la cai verzi pe pereţi!” Pe cine pune în locul lui Bilaşco

23:16 6 apr.

Vladimir Screciu, cu lacrimi în ochi când a vorbit despre Mircea Lucescu: „E cumplit pentru noi”

1 Conducerea lui U Cluj, mesaj clar pentru Dan Nistor, după ce mijlocaşul i-a făcut praf pe jucătorii Rapidului 2 UPDATEComunicat de ultimă oră emis de SUUB: Mircea Lucescu, pregătit pentru o nouă intervenţie chirugicală 3 Cine este Marius Andronache, medicul cardiolog adus de Răzvan din Franța să-l trateze pe Mircea Lucescu 4 Cristi Chivu le-a dat lecţii italienilor, după Inter – Roma 5-2! “Suntem cu toții vinovați” 5 Anunţ de ultimă oră făcut de Spitalul Universitar despre Mircea Lucescu: “Întâlnire complexă a personalului medical” 6 “Câinii” i-au găsit înlocuitor din Liga 1 lui Zeljko Kopic, în cazul în care antrenorul croat va părăsi Dinamo!
Citește și