“Să muncim mai mult la antrenamente!” De ce a pierdut Rapid în minutul 90+5 pe terenul lui FC Hermannstadt: “Ăsta e obiectivul”

Publicat: 8 martie 2025, 22:59

Comentarii
Să muncim mai mult la antrenamente! De ce a pierdut Rapid în minutul 90+5 pe terenul lui FC Hermannstadt: Ăsta e obiectivul

Jucătorii de la Rapid / Hepta

Alex Paşcanu a vorbit după înfrângerea suferită de Rapid pe terenul celor de la FC Hermannstadt, scor 0-1. Neguţ a dat lovitura în minutul 90+5, chiar la ultima fază a meciului, după o eroare a lui Ignat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rapid va începe play-off-ul de pe locul 6, cu 23 de puncte. Echipa lui Marius Şumudică aşteaptă terminarea celorlalte partide din etapă pentru a afla cu cine va juca în prima rundă din play-off.

Alex Paşcanu, după FC Hermannstadt – Rapid 1-0: “Obiectivul este să ajungem în cupele europene”

Rapid nu a şutat pe poartă la Sibiu, iar Alex Paşcanu este de părere că giuleştenii trebuie să antreneze mai mult faza ofensivă. De asemenea, el susţine că a fost vorba despre o eroare de comunicare la golul lui Neguţ, dar speră ca toate aceste probleme să se rezolve şi Rapid să îşi îndeplinească obiectivul, acela de a ajunge în cupele europene:

“A fost o problemă de comunicare. S-a întâmplat să luăm gol în minutul 90+5. Să ne ridicăm şi să mergem mai departe. Am câştigat şi noi în minutul 97. Nu avem timp să ne gândim la ce a fost sau ce ar putea fi. Să ne concentrăm la ceea ce vine. E foarte strâns topul. Vreau să jucăm în cupele europene, ăsta e obiectivul.

Sunt momente şi momente în timpul unui sezon. Să muncim mai mult la antrenamente pe faza ofensivă şi vor veni şi golurile. La următorul meci să începem să marcăm. Trebuie să începem să câştigăm meciuri ca să ajungem în cupele europene”, a declarat Alex Paşcanu, la digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

FC Hermannstadt – Rapid 1-0

Meciul de la Sibiu şi-a consumat ocaziile importante în repriza secundă. În minutul 68 Ianis Stoica l-a încercat pe Aioani cu un şut telefonat, din careu, anunţând parcă marea ocazie a lui Tiago Goncalves, din minutul 70, când portarul Aioani i-a salvat pe giuleşteni de la înfrângere. Însă nici Aioani nu a mai avut ce face în minutul 90+3, când Căbuz a degajat, Ignat a gafat şi Neguţ a înscris aducând o victorie neaşteptată pentru sibieni, potrivit news.ro.

Rapid, care nu a tras nici un şut pe poartă, este pe locul 6 în Superligă, cu 46 de puncte. FC Hermannstadt ocupă poziţia a opta, la egalitate de puncte, 41, cu Sepsi, care este pe locul 7.

FC HERMANNSTADT: Căbuz – Căpuşă, Ionuţ Stoica, Selimovic – S. Balaure (Neguţ 77), Biceanu (Antwi 62), A. Ivanov, Murgia, Tiago Goncalves – A. Chiţu (S. Buş 61), Ianis Stoica (D. Iancu 77). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Reclamă

RAPID: Aioani – D. Ciobotariu, C. Ignat, Paşcanu – Cr. Manea (Onea 84), T. Christensen (P. Ademo 84), Kait, Borza – Al. Dobre (R. Pop 52), Ankeye (Burmaz 46), Gojkovic (Micovschi 47). ANTRENOR: Marius Şumudică

Înapoi la Homepage
Reclamă

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:33

Programul etapei a treia din play-off și play-out. FCSB deschide “balul”. Când se joacă Univ. Craiova – CFR

17:27

Acuzaţii teribile la adresa lui Istvan Kovacs: “A fraudat multe meciuri. Mi-a furat un titlu!”

17:25

Christian Horner poate reveni în Formula 1. Proiectul Aston Martin, în pericol după doar 2 curse

17:12

Manchester City – Real Madrid (LIVE SCORE, 22:00). Retururi “de foc” în optimile Champions League. Programul serii

17:04

Edi Iordănescu a dat verdictul despre varianta Gică Hagi selecţioner al naţionalei României!

16:50

Anunț venit de nicăieri! Hansi Flick se va retrage din fotbal după ce pleacă de la Barcelona: “Ultimul job”

1 Decizia luată de UEFA în privinţa lui Istvan Kovacs, după gafa uriaşă din Rapid – Dinamo 3-2 2 Au fost contestate alegerile FRF și a venit decizia TAS. Ce lovitură pentru Răzvan Burleanu 3 Ce surpriză! El este noul antrenor al Oţelului Galaţi! Va semna azi 4 Andrei Nicolescu: “Mi-am depus candidatura!” Decizie surpriză înainte de la alegerile FRF 5 Ce au făcut Daniel Pancu şi Cristiano Bergodi când s-au văzut. Imaginile care nu au fost surprinse la tv 6 Vestea bună primită de Dinamo, după scandalul din derby-ul cu Rapid. Anunţul lui Andrei Nicolescu
Citește și