Închide meniul

Kylian Mbappe revine la naţionala Franţei. Lotul anunţat de Didier Deschamps pentru meciurile din Liga Naţiunilor

Publicat: 13 martie 2025, 17:09

Kylian Mbappe revine la naţionala Franţei. Lotul anunţat de Didier Deschamps pentru meciurile din Liga Naţiunilor

Kylian Mbappe, în timpul unui meci la echipa naţională/ Profimedia

Kylian Mbappe revine la naţionala Franţei, după şase luni. Starul de la Real Madrid a fost convocat pentru meciurile din Liga Naţiunilor, din această lună.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mbappe a fost rechemat de Didier Deschamps la naţională pentru a înfrunta Croația, în sferturile de finală ale Ligii Națiunilor (20 și 23 martie).

Kylian Mbappe revine la naţionala Franţei

Ultima apariție în tricoul ‘albastru’ a atacantului lui Real Madrid datează din 9 septembrie 2024, când a intrat pe teren din postura de rezervă împotriva Belgiei (2-0). În lotul Franței va fi prezent pentru prima oară și tânărul atacant al lui PSG, Desire Doue (19 ani).

De la meciul cu Belgia, Mbappe a avut o serie de probleme atât pe teren, din cauza unei lipse de forme și a accidentărilor, cât și în afara lui, înfruntând acuzații de viol, și nu a mai fost selectat pentru meciurile din octombrie și noiembrie.

Mbappe revine astfel la lotul naționalei în ciuda unei răni minore la gleznă, la antrenamentele de marți, înainte de manșa secundă din optimile Ligii Campionilor împotriva lui Atletico Madrid, unde a jucat miercuri toate cele 120 de minute și a marcat primul gol al loviturilor de departajare.

Reclamă
Reclamă

Lotul Franței este:

Portari: Mike Maignan (AC Milan), Lucas Chevalier (Lille), Brice Samba (Rennes)

Fundași: Jonathan Clauss (Nice), Jules Kounde (FC Barcelona), William Saliba (Arsenal), Ibrahima Konate (Liverpool), Dayot Upamecano (Bayern Munchen), Benjamin Pavard (Inter Milano), Theo Hernandez (AC Milan), Lucas Digne (Aston Villa)

Reclamă

Mijlocași: Eduardo Camavinga (Real Madrid), Aurelien Tchouameni (Real Madrid), Matteo Guendouzi (Lazio Roma), Manu Kone (AS Roma), Adrien Rabiot (Marseille), Warren Zaire-Emery (PSG)

Atacanți: Desire Doue (PSG), Bradley Barcola (PSG), Ousmane Dembele (PSG), Kylian Mbappe (Real Madrid), Randal Kolo Muani (Juventus Torino), Michael Olise (Bayern Munchen), Marcus Thuram (Inter Milano).

Ce au făcut Kylian Mbappe şi starurile lui Real Madrid imediat după ce Julian Alvarez a atins mingea de două ori

Un moment mai rar întâlnit în fotbal la un nivel aşa de ridicat a avut loc în timpul loviturilor de pedeapsă care au stabilit câştigătoarea dublei Atletico Madrid – Real Madrid, din optimile Ligii Campionilor. Şi episodul s-a dovedit a fi decisiv.

În a doua serie de penalty-uri, Julian Alvarez a alunecat în momentul execuţiei, dar a trimis mingea sub bară, egalând situaţia. Dar VAR-ul a intervenit şi a decis că argentinianul a atins mingea de două ori în momentul execuţiei, practic mingea şutată atingând şi piciorul de sprijin.

În acel moment, jucătorii lui Real Madrid, în frunte cu Kylian Mbappe, i-au atras vehement atenţia arbitrului de rezervă că mingea şutată de Alvarez a fost atinsă de două ori. Acesta le-a făcut imediat semn că VAR va stabili dacă au dreptate sau nu.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va prinde Dinamo cupele europene, după ieşirea din insolvenţă?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
12:12

Motivul real pentru care Ianis Hagi are şanse infime să ajungă la Legia Varşovia

12:01

Mihai Stoica, ultimele detalii despre accidentarea lui Dennis Politic: “Problemele sunt de durată”

12:00

David Popovici s-a calificat în finala la 50 m liber, la Campionatele Europenele U23. Programul complet al românilor de azi

11:49

Dan Petrescu a primit întăriri la CFR Cluj. Jucătorul trecut pe la Chelsea, prezentat oficial de clujeni

11:20

Parma i-a stabilit un preţ uriaş lui Dennis Man. Cât trebuie să plătească Lazio în schimbul transferului

10:53

David Popovici i-a impresionat pe francezi, după aurul cucerit la Europenele U23. L’Equipe: “S-a impus cu uşurinţă”

1 Programul complet al Marelui Premiu al Austriei. Cursa e duminică, pe Antena 1 și live în AntenaPLAY (16:00) 2 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 3 Edi Iordănescu pregăteşte transferul lui Ianis Hagi: “Am discutat deja cu conducerea, ei ştiu tot” 4 Camilo Nuin a murit în timpul unei intervenţii chirurgicale 5 UPDATEDavid Popovici, campion european U23 la 200 m liber! “Fenomenul” şi-a spulberat concurenţa! Timpul obţinut 6 Mihai Bălaşa a fost prezentat la noua echipă
Citește și