Guo Jiaxuan, fostul jucător al lui Bayern Munchen, a murit la 18 ani. Era în comă de pe 6 februarie

Publicat: 20 martie 2025, 11:51

Comentarii
Guo Jiaxuan, fostul jucător al lui Bayern Munchen, a murit la 18 ani. Era în comă de pe 6 februarie

Guo Jiaxuan

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Guo Jiaxuan, un fotbalist chinez în vârstă de 18 ani, a murit după ce a suferit un traumatism cranian grav în timpul unui stagiu de pregătire în Spania, a anunţat, joi, clubul Beijing Guoan.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Guo Jiaxuan a intrat în comă la 6 februarie, după ce a suferit un traumatism cranian în timpul unui meci între echipa U-20 a Beijing Guoan şi formaţia spaniolă RC Alcobendas, la Madrid. El a fost declarat în moarte cerebrală de către un spital spaniol înainte de a fi transferat la o unitate medicală din Beijing.

Guo Jiaxuan, fostul jucător al lui Bayern Munchen, a murit

Tânărul fundaş, care a jucat pentru echipa U-19 a Beijing Guoan, a murit miercuri seara, a anunţat clubul său într-un mesaj pe reţeaua de socializare Weibo. „Am pierdut un copil care era pasionat de fotbal. Fie ca Jiaxuan să se odihnească în pace”.

„Clubul va continua să facă tot posibilul pentru a gestiona diferitele proceduri legate de acest caz şi pentru a oferi familiei lui Guo Jiaxuan tot ajutorul şi sprijinul de care are nevoie”. Jucătorul a murit cu o zi înainte să împlinească 19 ani.

El fusese selecţionat pentru echipa naţională U-17 în 2023 şi făcuse parte, de asemenea, dintr-un proiect de tinere talente la Bayern München, cel mai mare club din Germania.

Reclamă
Reclamă

Circumstanţele specifice care au condus la coma lui Guo Jiaxuan rămân neclare, iar familia acestuia a acuzat Asociaţia de Fotbal din Beijing, principalul organism oficial care gestionează fotbalul în capitala chineză, că a ascuns informaţii despre tragedie.

În special, rudele acestuia au cerut acces la înregistrările video ale meciului şi detalii privind tratamentul medical primit de fiul lor înainte de a ajunge la spital. Marţi, fratele jucătorului a declarat pe reţelele de socializare că familia sa doreşte doar „adevăr şi dreptate”.

Într-o declaraţie publicată joi, Asociaţia de Fotbal din Beijing a confirmat decesul tânărului jucător. „Pentru a evita orice ingerinţă externă în îngrijirea medicală şi din respect pentru sentimentele familiei, am încetat să mai divulgăm informaţii suplimentare, în special despre desfăşurarea meciului şi detaliile tratamentului”, se arată în comunicat.

Reclamă

Ea a precizat că a obţinut înregistrarea video a meciului de la autorităţile spaniole şi că a dispus analizarea acesteia de către experţi. „Ne angajăm să protejăm drepturile şi interesele legitime ale lui Jiaxuan şi să ajutăm familia acestuia în demersurile necesare”, a conchis ea.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va fi titular Daniel Bîrligea la Frosinone?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:02 28 aug.

FC Barcelona – Athletic Club 2-0. Victorie lejeră pentru campioana Spaniei

23:54

Steaua Roşie, umilinţă în Europa League! A fost eliminată după ce a câştigat cu 3-0 în tur

23:41

Rezultat șoc în Europa League: Ferencvaros a călcat-o în picioare pe Trabzonspor! Românul Corbu l-a eclipsat pe Salah

23:14

Seară istorică! Doar trei țări nu au avut niciodată o echipă în grupele unei competiții europene! Până acum

23:10

Carlos Mora a fost eliminat după Ararat Armenia – Universitatea Craiova 1-0! Scandal uriaş după eliminarea oltenilor

23:07

Cea mai dură reacție după eliminarea Craiovei din Europa League: „Suntem de râsul lumii! Vai de mama noastră”

1 Pe ce bani îl transferă Universitatea Cluj pe Jovo Lukic la FCSB 2 Adevărul spus de Mihai Neşu, după ce soţia lui l-a părăsit şi s-a recăsătorit cu un om de afaceri 3 UPDATECristiano Bergodi a transferat la Universitatea Cluj portar de 1,97 metri. Şi Juventus l-a avut pe listă 4 Gigi Becali trebuie să plătească 3 milioane de euro pentru înlocuitorul lui Daniel Bîrligea la FCSB 5 Jucătorul alungat de Gigi Becali, ofertă de 1,8 milioane de euro! O nouă ţeapă luată de patronul FCSB 6 Farul Constanţa, un nou transfer. L-au dat pe 500.000 de euro!
Citește și