Atacantul român Florin Andone a marcat două goluri pentru Atletico Baleares, care a învins-o pe Alzira cu scorul de 3-0, duminică, pe teren propriu, în etapa a 29-a a ligii a patra spaniole de fotbal.
Andone a marcat în minutele 32 și 78, celălalt gol al gazdelor fiind reușit de senegalezul Mouhamadou Keita (42), scrie agerpres.ro.
Florin Andone a reuşit o “dublă” pentru Atletico Baleares
Internaționalul român a ajuns la 10 goluri marcate pentru Atletico Baleares din decembrie. Echipa atacantului român ocupă locul al treilea în Segunda RFEF, Grupa a 3-a, cu 51 de puncte.
CE Europa este lider, cu 53 de puncte, urmată de Sant Andreu, 52 de puncte, ambele cu un meci mai puțin. Doar prima clasată promovează direct în liga a treia, următoarele patru disputând un baraj. Florin Andone a ajuns la 9 goluri marcate în cele 14 meciuri jucate în acest sezon. Andone mai are şi două pase decisive.
Internaționalul român era liber de contract din iulie, de când i-a expirat contractul cu Eldense. Cât timp a așteptat o ofertă mai atractivă, atacantul în vârstă de 31 de ani s-a antrenat cu Atletico Baleares, care a încercat în tot acest timp să-l convingă să semneze.
Cu toate acestea, văzând că nu reușește să-i găsească altă echipă, Andone a acceptat și a semnat cu Atletico Baleares. Echipa spaniolă de amatori l-a prezentat prin intermediul unui videoclip oficial pe pagina de Instagram.
„Florin Andone a revenit acasă”, au scris oficialii clubului pe pagina de Instagram.
Andone a semnat din nou cu Atletico Baleares după 11 ani. Atacantul a evoluat la această echipă în sezonul 2013-2014, pe vremea când era cotat la 50.000 de euro, potrivit Transfermarkt. După despărțirea de spanioli, Andone a jucat la Cordoba, Deportivo la Coruna, Brighton, Galatasaray, Cadiz, Las Palmas, și Eldense.
- “Lucescu este foarte manipulator și viclean!” Cine rupe tăcerea despre selecţionerul României
- Afacerea în care investește Radu Drăgușin banii de la Tottenham. Are încasări fabuloase
- Lionel Messi a numit cel mai bun antrenor din cariera sa: „Este unic”
- Un fotbalist african, trecut şi pe la Rapid, pretinde că împlinește 38 de ani, dar a picat testul poligraf
- Deian Sorescu, gol de senzaţie în Turcia! A înscris dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri!
































