Închide meniul

“Penalty toată ziua!” Antrenorul lui Ianis Hagi a pus la zid arbitrajul după Bilbao – Rangers 2-0

Alex Masgras Publicat: 18 aprilie 2025, 10:02

Comentarii
Penalty toată ziua! Antrenorul lui Ianis Hagi a pus la zid arbitrajul după Bilbao – Rangers 2-0

Barry Ferguson, în timpul meciului Bilbao - Rangers / Profimedia

Barry Ferguson, antrenorul interimar al lui Ianis Hagi de la Rangers, a avut un discurs dur la adresa arbitrajului, după ce Bilbao s-a impus cu 2-0 şi a obţinut calificarea în semifinalele Europa League. Finalista din 2022 a reclamat un penalty la returul de pe San Mames, arena care va găzdui şi ultimul act în acest sezon.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În minutul 17 al partidei, Cyriel Dessers a fost tras de tricou de către Dani Vivian, în careul celor de la Bilbao. Tricoul jucătorului de la Rangers s-a rupt, dar arbitrul nu a dictat nimic.

Baryy Ferguson, scos din sărite de arbitrajul din Bilbao – Rangers 2-0

La finalul partidei, Barry Ferguson a criticat decizia arbitrului şi este de părere că faza din minutul 17 ar fi putut schimba soarta calificării, considerând că, pe lângă lovitura de la 11 metri pe care ar fi trebuit să o primească, Bilbao ar fi trebuit să primească şi cartoanşul roşu:

“Am crezut în timp real că e penalty. Am revăzut faza de trei sau patru ori. E penalty toată ziua. Ar fi trebuit să fie penalty şi cartonaş roşu. Asta ar fi schimbat dinamica jocului. Suntem dezamăgiţi de decizia arbitrului, bineînţeles”, a declarat Barry Ferguson, citat de glasgowtimes.co.uk.

Eliminată din Europa League, Rangers se gândeşte deja la sezonul viitor, în condiţiile în care Celtic are un avans de 15 puncte în campionatul Scoţiei. De partea cealaltă, Bilbao o va întâlni în semifinale pe Manchester United. Marea finală Europa League va avea loc pe 21 mai, pe San Mames.

Reclamă
Reclamă

Decizia lui Ianis Hagi care i-a şocat pe scoţieni în Bilbao – Rangers 2-0

Ianis Hagi a fost titular în meciul disputat pe arena care va găzdui în luna mai finala Europa League, dar a fost scos de pe teren la pauză. Internaționalul român nu a făcut o repriză strălucită, iar scoțienii nu au ezitat să îl critice pentru o fază care a avut loc în prima repriză.

În minutul 45, cu câteva secunde înainte ca arbitrul de rezervă să arate de la margine minutele de prelungire, Ianis Hagi a executat rapid o lovitură liberă, de la jumătatea terenului. Internaţionalul român l-a căutat pe Cerny cu o diagonală, dar pasa sa a fost interceptată, iar Bilbao a plecat pe contraatac. Decizia lui Hagi a fost criticată de scoţieni:

„Nu pot să cred ce tocmai s-a întâmplat. Hagi a executat rapid o lovitură liberă și a preferat să schimbe direcția la Cerny. Au pierdut posesia cu un minut înainte de finalul reprizei. De ce nu au trimis pe toată lumea în careu, ca să execute în fața porții?”, a fost reacția lui Steven Naismith, la BBC Sportsound, citat de ibroxnews.com.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:34
Dinamo vrea să dea mare lovitură! Ce fotbalist de la Steaua vrea să trafere
9:19
“Se întâmplă și la mine în țară”. Edi Iordănescu, reacție fermă după victoria dramatică obținută de Legia în UECL
8:47
Elias Charalambous l-a contrazis pe Gigi Becali, după ce patronul l-a făcut praf pe Șut: “Nu contează numele”
8:37
Reacţia fabuloasă a lui Răzvan Lucescu după ce presa din Grecia a catalogat meciul cu Lille “de Oscar”: “Dumnezeu ne ajută”
8:30
Mihai Stoica, tiradă la adresa arbitrajului după eşecul FCSB-ului cu Bologna: “Îi sparge fața…”
8:15
Mihai Rotaru, despre excluderea lui Baiaram din lot: “Întotdeauna, deciziile lui Rădoi sunt bune”
1 Mutu refuză să fie comparat cu Chivu: “Când duceam Rapid în play-off, nu întrebaţi de ce eu sunt acolo și el la Inter Unde16?” 2 UEFA a explicat în premieră de ce a șters Cupa Campionilor din dreptul lui FCSB. Cum a revenit la Steaua trofeul 3 Rupt de beat, un căpitan de la o echipă din România a făcut accident la ora 4.16 dimineaţa. Cum l-au găsit poliţiştii 4 Jucătorii făcuţi praf de Gigi Becali după înfrângerea cu Bologna! Cine e principalul vinovat: “A pierdut meciul” 5 L-au scos de pe lista UEFA, chiar înaintea meciului cu Bologna! Decizia luată de FCSB 6 FCSB – Bologna 1-2. Campioana României pierde al doilea meci la rând în Europa League
Citește și