Închide meniul

A învins cancerul, dar a avut parte de o moarte violentă la 39 de ani! Tragedie cumplită în fotbal

Gabriel Zamfirescu Publicat: 19 aprilie 2025, 10:18

Comentarii

Tragedie cumplită în lumea fotbalului! Un fost jucător de echipă naţională s-a stins din viaţă la doar 39 de ani, după un cumplit accident rutier. Jucătorul care s-a luptat cu cancerul şi-a pierdut viaţa în nordul Croaţiei. Vestea decesului a îndoliat fotbalul din această ţară.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

S-a stins din viaţă un fost adversar al naţionalei României. Chiar cei de la Federaţia Croată de Fotbal au anunţat decesul fostului mijlocaş Nikola Pokrivac, la doar 39 de ani.

S-a stins din viaţă Nikola Pokrivac

Nikola Pokrivac, fost internaţional croat, cu 15 selecţii în naţional ţării sale, a murit într-un accident rutier în nordul Croaţiei. A avut parte de o carieră importantă şi în afara graniţelor ţării. A evoluat pentru francezii de la AS Monaco în sezonul 2008-2009. La echipa monegască a strâns 32 de apariţii şi a marcat 3 goluri. Apoi, s- transferat la nemţii de la RB Salzburg.

Pokrivac a fost nevoit să îşi întrerupă cariera în 2015, la vârsta de 30 de ani. Asta după ce a suferit de limfom Hodgkin, o formă rară de cancer. În ciuda mai multor recidive, el şi-a continuat cariera în diviziile croate de amatori şi era încă membru al Vojnic 95, o echipă din divizia a cincea. Doi dintre coechipierii săi se aflau în maşină în momentul accidentului şi sunt în stare critică.

Primarul din Vojnic, Nebojša Andrić, a confirmat tragica veste. „Am stat împreună după antrenament, vorbind despre toate, inclusiv despre cum a depășit o boală gravă. M-am dus acasă și am primit veștile groanzice… Erau patru dintre jucătorii noștri acolo. Nikola a fost ucis. Ceilalți trei au fost răniți. Doi dintre cei răniți luptă pentru viața lor”, a mărturisit Andrić, primrul din Vojnic.

Reclamă
Reclamă

Pokrivac a evoluat pentru naționala croată inclusiv în amicalul disputat în 2009, în faţa României, în Ghencea. La acest meci, au evoluat şi Luka Modric, Ivan Rakitic sau Ivica Olic, iar croații s-au impus atunci cu 2-1. Pokrivac a fost introdus de Slaven Bilic în minutul 81, în locul lui Vukojevic.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:09
Gigi Becali spune că l-a descoperit pe “noul Hagi”. A făcut mutarea pe loc: “Vine!”
20:03
El este cel mai căutat fotbalist român al momentului! Șapte cluburi sunt pe urmele sale
19:40
Sepsi OSK a învins Concordia Chiajna cu 3-1, în etapa a 17-a din Liga 2
19:20
CFR Cluj – Csikszereda (LIVE SCORE, 20:30). Duel complicat pentru Daniel Pancu. Echipele de start
19:15
VIDEORăzvan Marin a marcat golul etapei în Conference League! Reușita românului a adunat cele mai multe voturi
18:49
Șumudică: “Ai demonstrat că ești mare antrenor” / Becali: “Face cineva vreodată schimbările la FCSB în afară de mine?”
1 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 2 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 3 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 4 Prima mutare din Liga 1! Oţelul Galaţi l-a transferat pentru 500.000 de euro 5 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord 6 FCSB – Feyenoord 4-3. Campioana României, victorie dramatică, la ultima fază! Revenire de poveste a roş-albaştrilor
Citește și