Cine e noua favorită la câştigarea Champions League, după turul semifinalelor. Schimbarea anunţată de specialişti

Publicat: 1 mai 2025, 9:26

Comentarii
Cine e noua favorită la câştigarea Champions League, după turul semifinalelor. Schimbarea anunţată de specialişti

Dueluri în partidele Arsenal - PSG 0-1 şi Barcelona - Inter 3-3/ Profimedia

Specialiştii au anunţat cine e noua favorită la câştigarea Champions League, după meciurile din turul semifinalelor. PSG este cotată cu prima şansă la cucerirea marelui trofeu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

PSG e cu un pas în marea finală de la Munchen, după ce a învins-o pe Arsenal cu scorul de 1-0, în turul semifinalelor Champions League.

Cine e noua favorită la câştigarea Champions League, după turul semifinalelor

Înaintea disputării primelor confruntări din semifinale, Arsenal era văzută de specialişti drept favorită să câştige marele trofeu din Champions League, ţinând cont de faptul că în sferturi, “tunarii” au eliminat-o pe Real Madrid.

Conform specialiştilor de la Footbal Meets Data, şansele trupei lui Mikel Arteta să câştige Champions League au scăzut drastic, după eşecul suferit cu PSG. Arsenal este a patra favorită la cucerirea marelui trofeu, având doar 11% şanse.

PSG, de cealaltă parte, are 42% şanse să câştige în premieră Champions League şi 79% şanse să treacă de Arsenal, în semifinale. Returul se va juca în Franţa miercuri, de la ora 22:00.

Reclamă
Reclamă

A doua favorită la câştigarea marelui trofeu din Champions League este Inter. Campioana Italiei a remizat în turul confruntării cu Barcelona, scor 3-3, iar returul se va disputa pe San Siro marţi, de la ora 22:00. Nerazzurrii au şanse de 26% să triumfe în finala de la Munchen.

Barcelona, în cele din urmă, are şanse de 21% să câştige Champions League în acest sezon. Catalanii sunt cotaţi cu a doua şansă în returul semifinalei cu Inter, având 45% şanse să treacă de italieni.

Reacţia lui Simone Inzaghi, după Barcelona – Inter 3-3

Simone Inzaghi s-a declarat impresionat de Lamine Yamal, după remiza dintre Barcelona şi Inter, scor 3-3, din prima manşă a semifinalelor Champions League. Antrenorul campioanei Italiei a avut doar cuvinte de laudă la adresa starului catalanilor, de doar 17 ani.

Reclamă

„Sunt foarte mulțumit pentru că am făcut un meci mare împotriva celei mai puternice echipe din lume în acest moment. Nu înțeleg de ce ni s-a anulat golul lui Mkhitaryan! De-aici regretul. Aceste episoade pot face diferența, dar nu schimbă nimic din ceea ce simt față de acești băieți, care au fost fantastici.

Yamal ne-a creat atâtea probleme, triplarea lui nu era suficientă pentru că se deschideau spații și trebuia să mergem jos. Apoi el a coborât la distanță și am avut o a doua repriză de mare calitate.

Puteam să câștigăm și în fața unei echipe care are un jucător greu de marcat. În repriza a doua am rezolvat bine meciul și apoi în ultimele 25 de minute Yamal ne-a creat mari probleme. Un talent ca el apare la 50 de ani. L-am văzut pe viu pentru prima dată.

Am făcut același rezultat aici ca acum trei ani. Sunt fericit pentru fani. Marți va fi finala dinaintea finalei. Cine câștigă va merge la Munchen, iar cine pierde stă acasă”, a declarat Simone Inzaghi, conform marca.com.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:35

Istvan Kovacs va arbitra în Europa, după scandalul uriaş de la Rapid – Dinamo 3-2! Decizia luată de UEFA

11:25

NBA vrea să se extindă! Care sunt oraşele care pot avea echipe în cea mai puternică ligă de basschet din lume

11:15

Răzvan Burleanu, făcut praf de Ion Crăciunescu: “Un habarnist care nu a dat cu piciorul în minge!”

11:00

Condiţia pusă de Gică Popescu pentru a deveni acţionar majoritar la Farul în locul lui Gică Hagi: “Era imposibil!”

10:43

Ciprian Marica anunță “decizii mai aspre” la Farul Constanța după ce Gică Popescu a preluat clubul

10:19

Simona Halep va juca împotriva unui fost campion de la US Open! Evenimentul de gală va avea loc la Chişinău

1 Decizia luată de UEFA în privinţa lui Istvan Kovacs, după gafa uriaşă din Rapid – Dinamo 3-2 2 Ce surpriză! El este noul antrenor al Oţelului Galaţi! Va semna azi 3 Andrei Nicolescu: “Mi-am depus candidatura!” Decizie surpriză înainte de la alegerile FRF 4 Vestea bună primită de Dinamo, după scandalul din derby-ul cu Rapid. Anunţul lui Andrei Nicolescu 5 Florentino Perez sparge banca pentru cel mai scump transfer din istoria Realului: 160 de milioane de euro 6 Gigi Becali, ultimele informaţii despre venirea lui Adi Ilie la FCSB
Citește și