Închide meniul

Ilie Stan a făcut praf conducerea Buzăului, după retrogradare: “Amatorismul se plătește”

Publicat: 3 mai 2025, 20:52

Ilie Stan a făcut praf conducerea Buzăului, după retrogradare: Amatorismul se plătește

Ilie Stan, în timpul unui antrenament - Profimedia Images

Ilie Stan a făcut praf conducerea Gloriei Buzău, după ce echipa a retrogradat în urma eşecului cu Farul Constanţa, 0-1. Antrenorul i-a acuzat pe oficiali de “amatorism” şi că “şi-ar fi urmărit interesele personale”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

”Îmi felicit jucătorii pentru ce au jucat astăzi. Nu poți să faci într-o lună ce nu s-a făcut într-un an. Îmi pare rău pentru buzoieni, pentru că merită mai mult. Mai am două jocuri, le pregătesc, sunt profesionist până la ultima etapă. E păcat. Trebuiau luate niște decizii de mai mult timp, pentru echipă. Trebuia pusă echipa pe primul loc, nu interesele personale. Îmi pare bine, pe undeva, că am venit și le-am arătat suporterilor buzoieni care e situația exactă și faptul că puteam mai mult.

Ilie Stan a făcut praf conducerea Buzăului, după retrogradare

Astăzi, echipa a demonstrat că se putea mai mult. Nu am niciun regret, chiar sunt fericit că le-am arătat suporterilor buzoieni că nu e normal ce s-a întâmplat în acest an. Amatorismul se plătește cu retrogradarea. Este păcat. Nu trebuia să vin eu să iau aceste decizii când mai erau 5-6 meciuri. Eu zic că dacă veneam mai de mult timp, nu eram în situația asta. E păcat că nu am reușit să rămânem în prima ligă.

Nu știu ce va urma, pentru că nu a existat comunicare între mine și conducere. Dacă era un grup unit când am venit aici, nu eram în situația asta”, a declarat Ilie Stan.

Ilie Stan a preluat-o pe Gloria Buzău pe 12 martie, chiar înainte de începutul play-out-ului. Gloria era atunci pe ultimul loc, cu numai 10 puncte. Ilie Stan a adunat doar două victorii în cele şapte etape disputate de atunci.

Reclamă
Reclamă

Gloria Buzău a retrogradat

Farul Constanţa a învins-o pe Gloria Buzău, cu 1-0. Oaspeţii, care au ajuns la 4 eşecuri consecutive, au retrogradat matematic în Liga 2, după numai un sezon.

Grigoryan a marcat singurul gol al partidei, în minutul 13. Cu 10 minute înainte de finalul primei reprize, Işfan a ratat un penalty pentru oaspeţi, care sunt la 7 puncte de ultimul loc care duce la barajul de menţinere, cu doar două etape rămase de disputat.

De partea cealaltă, Farul lui Gică Hagi a urcat pe locul 8, fiind pe o poziţie care duce la barajul pentru Conference League.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Se va califica Interul lui Cristi Chivu în fazele eliminatorii la Mondialul Cluburilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
18:06

Edi Iordănescu a explicat motivul pentru care a plecat de la echipa națională! Ce le-a spus polonezilor

18:03

VideoGrand Prix, ediţia a 18-a: Antal Putinică şi Cătălin Ghigea, analiză după Marele Premiu al Canadei

18:02

Kylian Mbappe a fost internat în spital! Anunţul făcut de Real Madrid

17:33

Sebastian Mailat a semnat cu FC Botoșani. Anunțul oficial: “Bine ai revenit acasă”

17:02

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 19 iunie

16:49

Ţara care a găzduit ultimul Grand Prix în 1993 vrea să revină în Formula 1: “Suntem pregătiţi”

1 FotoImagini superbe cu Sergio Ramos şi Cristi Chivu la finalul meciului Monterrey – Inter 1-1 2 Monterrey – Inter 1-1, la meciul de debut al lui Cristi Chivu, la Mondialul Cluburilor. Martinez, primul gol în era “Chivu” 3 Plecări pe bandă rulantă de la Universitatea Craiova! Anunţul lui Mihai Rotaru despre vedeta lui Mirel Rădoi 4 “Vă este rușine de acest rezultat?” Răspunsul lui Cristi Chivu, după egalul lui Inter cu Monterrey 5 “Soarele nu străluceşte după debut”. Reacţia italienilor după primul meci al lui Cristi Chivu pe banca lui Inter 6 FCSB şi-a aflat posibila adversară din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor. Returul se joacă în România
Citește și