Închide meniul

Mobilizare generală la Paris, pentru PSG – Arsenal, duelul pentru finala Ligii Campionilor

Publicat: 7 mai 2025, 9:28

Comentarii
Mobilizare generală la Paris, pentru PSG – Arsenal, duelul pentru finala Ligii Campionilor

Poliţia pe străzile Parisului - Profimedia Images

Peste 2.000 de poliţişti vor fi mobilizaţi miercuri seară, la în capitala Franţei, pentru a asigura securitatea returului semifinalei Ligii Campionilor în care se vor înfrunta PSG şi Arsenal, o oportunitate istorică pentru clubul parizian de a se califica în finala celei mai importante competiţii europene, informează AFP.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Meciul urmează să atragă un public considerabil. Stadionul Parc des Princes va fi plin şi este aşteptată o mulţime numeroasă în jurul arenei, iar în cazul unei victorii a lui PSG, suporterii parizieni s-ar putea aduna pe celebrul bulevard Champs-Elysees pentru a sărbători evenimentul.

Mobilizare generală la Paris, pentru PSG – Arsenal

În acest context, prefectura poliţiei din capitala Franţei a prevăzut mobilizarea a “peste 2.000 de poliţişti în jurul Parc des Princes, precum şi în locurile de adunare obişnuite din Paris”, precum suburbiile din apropiere, inclusiv în “gări, staţii şi linii susceptibile să găzduiască spectatori şi suporteri”.

“Niciun exces nu va fi tolerat’, a avertizat prefectura, care va desfăşura “un dispozitiv de protecţie în jurul stadionului Parc des Princes şi altul în jurul bulevardului Champs-Elysees (între 7 şi 9 mai), în cadrul măsurilor pregătitoare legate de ceremonia de comemorare a datei de 8 mai 1945”, care a marcat sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial în Europa.

Paris Saint-Germain s-a impus cu scorul de 1-0 pe Emirates Stadium din Londra, în meciul tur cu Arsenal, iar acum are mari şanse să se califice în a doua finală de Champions League din istoria sa.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga titlul la piloţi în Formula 1, în 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:33
Gabi Matei, adus în cătuşe la Parchet!
12:19
Oase și Maria au câștigat Power Couple, sezonul 3, la capătul unei finale, lider de audiență
12:13
Sezon istoric pentru Arsenal
12:01
Gică Popescu lasă de înţeles că Gică Hagi va prelua naţionala României: “O va face”
11:43
Denis Alibec, replică genială pentru Gigi Becali: “Să cumpere toată Liga 1 și să joace FIFA cu noi”
11:32
E oficial! Billel Omrani a semnat în România: “Angajament până în vară”
1 Blaturi pentru pariuri în fotbalul românesc. Percheziţii în Bucureşti şi în şase judeţe 2 Anunţul lui Giuseppe Marotta despre plecarea lui Cristi Chivu şi venirea lui Simeone 3 Gino Iorgulescu, declaraţie surprinzătoare: “Dacă FCSB nu ajunge în play-off, toate cluburile au de pierdut” 4 Billel Omrani s-a întors în fotbalul românesc. Cu ce echipă a bătut palma 5 Anunţul făcut de Sepsi după ce numele clubului a apărut în dosarul blaturilor 6 Ajuns rezervă la FCSB, transfer de 5 milioane de euro. Negocieri cu o echipă de top
Citește și