Închide meniul

Cristi Balaj a reacționat după ce a aflat că Istvan Kovacs va arbitra finala Champions League: “Este o mândrie!”

Alex Ioniță Publicat: 13 mai 2025, 20:39

Comentarii
Cristi Balaj a reacționat după ce a aflat că Istvan Kovacs va arbitra finala Champions League: Este o mândrie!

Profimedia

Cristi Balaj a venit cu un mesaj superb pentru Istvan Kovacs. Acesta a reacționat după ce a aflat că centralul din Carei va conduce finala UEFA Champions League, dintre PSG și Inter.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Istvan Kovacs va deveni al 3-lea român care va conduce de la centru o finală UEFA Champions League. Primul a fost regretatul Nicolae Rainea, care a arbitrat finala din 1983, Hamburg – Juventus 1-0. A urmat apoi Ion Crăciunescu, în 1995, la finala Ajax – AC Milan 1-0.

Cum a reacționat Cristi Balaj după ce a aflat că Istvan Kovacs va arbitra finala Champions League

În opinia lui Cristi Balaj, delegarea lui Istvan Kovacs la finala Champions League reprezintă „o mândrie pentru fotbalul românesc”. Oficialul de la CFR Cluj l-a lăudat apoi pe central și a spus că acesta nu a fost ajutat de nimeni, pentru a ajunge într-o asemenea poziție.

“Este o mândrie! O mândrie pentru tot ce înseamnă fotbalul românesc. Este meritul lui, în primul rând, și al celor care l-au susținut, dar, în primul rând, este meritul lui.

Pentru că el nu a avut pe nimeni. El nu a avut un tată, un unchi, un prieten, un vecin care să-l ajute. Și știu acest lucru precis. Doar prin muncă și seriozitate a reușit.

Reclamă
Reclamă

S-au spus multe lucruri despre el, s-au spus lucruri și pentru că un arbitru cu cât arbitrează mai mult, cu atât are ghinionul să facă mai multe greșeli.

Eu, de când m-am lăsat de arbitraj, nu am mai făcut nicio greșeală pe terenul de joc, sunt cel mai bun.

Și atunci, din acest punct de vedere, normal că au fost și discuții de-a lungul timpului. Ce e important pentru el? Că discuțiile au apărut la partide importante.

Reclamă

Un arbitru bun este legat de meciuri importante. Ar trebui să ne mândrim și să îi ținem pumnii lui și brigăzii de arbitri, bineînțeles”, a spus Cristi Balaj, citat de fanatik.ro.

Verdictul lui Mihai Stoica, după ce Istvan Kovacs a fost delegat la finala Champions League

MM a declarat că „centralul” din Carei a „excelat” în anumite partide pe care le-a arbitrat în competiţiile europene. Acesta a mai subliniat că Istvan Kovacs e foarte „bine văzut” la UEFA, motiv şi pentru care a fost delegat la meciul „de foc” de pe 31 mai, de la Munchen.

Mihai Stoica a amintit, totodată, şi de primele meciuri ale lui Istvan Kovacs. Oficialul de la FCSB a transmis că arbitrul era „arogant” şi „se purta superior” cu jucătorii, la începuturile sale carierei sale, lucru care însă s-a schimbat.

„Fotbalul s-a schimbat foarte mult. Kovacs a avut nişte meciuri în care a excelat, a avut nişte decizii în cupele europene. Ţineţi minte cum a lăsat avantajul ăla la Bernardo Silva atunci. E clar că e foarte bine văzut şi arbitrează de foarte mulţi ani.

Ţin minte că a debutat la o Supercupă când avea 22 de ani. Mie mi se pare că s-a schimbat enorm în bine, pentru că părea foarte arogant. Se purta superior cu jucătorii. Acum este altfel. Am văzut şi ceilalţi arbitri, mi se pare mult mai bun Kovacs. Şi la cum arată, e atlet”, a declarat Mihai Stoica, conform primasport.ro.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Se va impune Louis Munteanu la Valencia, dacă transferul se va realiza?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
14:55
Florin Prunea n-are niciun dubiu privind “dubla” dintre Aberdeen și FCSB: “Nu mă hazardez deloc”
14:51
Adrian Mititelu, dezvăluiri incredibile despre Vladislav Blănuţă: “Va juca în Liga a 3-a şi va primi o lecţie de viaţă”
14:39
Lewis Hamilton “nu e precum Carlos Sainz”. Fred Vasseur, șeful Ferrari: “El e mereu foarte exagerat”
14:00
EXCLUSIVCristi Balaj, anunţ despre viitorul lui Louis Munteanu: “E monitorizat de mai multe cluburi”
13:56
Rapid renunță la jucătorul care are patru goluri în derby-urile cu FCSB. Fotbalistul rămâne în Liga 1
13:33
Gigi Becali a confirmat plecarea lui Jordan Gele de la FCSB: “I-am mai dat şi bani să plece”
1 Gigi Becali are un nou favorit la FCSB: “E o dulceaţă de fotbalst” 2 Gigi Becali a desfiinţat-o pe Rapid, după derby-ul cu FCSB: “Foarte slabă! Cum să te baţi la titlu?” 3 Gigi Becali a făcut praf doi titulari de la FCSB, după remiza cu Rapid: “N-a contat. Am dat ordin să nu mai facă asta” 4 Gabi Torje, impresionat de un atacant din Liga 1: “Pentru mine, e numărul 1” 5 Florinel Coman pleacă de la Al Gharafa! Unde va ajunge jucătorul dorit şi de Gigi Becali la FCSB 6 „Dezastruos!” Echipa pe care Dan Petrescu o vedea „100% campioană în România” s-a prăbușit complet
Citește și