Carlo Ancelotti a avut un discurs superb la conferinţa de presă dinaintea meciului Sevilla – Real Madrid, prima după ce Barcelona a devenit matematic noua campioană din La Liga.
Echipa lui Hansi Flick şi-a adjudecat titlul după ce a câştigat meciul de pe terenul rivalei locale, Espanyol, scor 2-0. Lamine Yamal şi Fermin Lopez au fost cei doi marcatori.
Carlo Ancelotti a felicitat-o pe Barcelona: „A meritat să câştige”
Carlo Ancelotti, cel care se va despărţi de Real Madrid la finalul sezonului şi va deveni selecţionerul Braziliei, a fost extrem de fair-play şi şi-a felicitat rivala pentru titlul câştigat, dar şi pentru modul în care acesta a fost obţinut.
„Barcelona a jucat extraordinar şi merită felicitată. Au cea mai constantă echipă din campionat şi au jucat un fotbal foarte frumos. Da, au meritat să câştige acest titlu. Sezonul viitor va fi altă poveste”, a spus Carlo Ancelotti, citat de Fabrizio Romano.
🚨 Ancelotti: “Barcelona performed brilliantly and should be congratulated”.
“They were the most consistent team in the league and played very beautiful football. Yes, they deserved to win this title”.
“Next season is gonna be a different story”. pic.twitter.com/eN3Qt0kFNs
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) May 17, 2025
Pe plan intern, Barcelona a avut un sezon perfect sub comanda lui Hansi Flick. Catalanii au câştigat Supercupa Spaniei, Cupa Spaniei şi La Liga, în timp ce în Champions League s-au oprit în semifinale, acolo unde au fost eliminaţi dramatic de Inter.
Carlo Ancelotti îl vrea pe Kaka drept antrenor secund la naționala Braziliei
Potrivit informațiilor oferite de cnnbrasil.com.br, Carlo Ancelotti l-a sunat deja pe Kaka, pentru a-i propune să devină antrenor secund la echipa națională a Braziliei.
Carlo Ancelotti își dorește ca fostul său jucător să devină un „intermediar” între tehnician și jucători, având în vedere diferența de naționalitate.

De menționat este însă faptul că fostul internațional brazilian nu a urmat o carieră în antrenorat după retragere. Kaka și-a agățat „ghetele în cui” în 2017, după o carieră „de vis”, în care a câștigat, printre alte, un Balon de Aur, o Cupă Mondială și o Ligă a Campionilor.
- OFICIAL Real Madrid a făcut primul transfer din era „Xabi Alonso”! Florentino Perez a activat clauza de reziliere
- Jucătorii Barcelonei, gest superb pentru Ferran Torres! Au mers la spital şi au sărbătorit alături de atacant
- O echipă din La Liga e dispusă să plătească 25 de milioane de euro pentru Andrei Raţiu! Singura condiţie
- Hansi Flick, discurs emoţionant după ce Barcelona a cucerit titlul: „Niciodată nu am trăit aşa ceva”
- Cui i-a mulțumit Lamine Yamal, după ce a cucerit al doilea titlu cu Barcelona: „Fără el, nu ar fi fost posibil”