Închide meniul

Campionatul Național de Drift începe cu record de participare la etapa din Piața Constituției

Publicat: 21 mai 2025, 15:54

Comentarii
Campionatul Național de Drift începe cu record de participare la etapa din Piața Constituției

Sursa RoDrift

Sezonul 2025 din Campionatul Național de Drift va începe la finalul acestei săptămâni, în Piața Constituției din București, cu un record de participare, nu mai puțin de 80 de piloți din 6 țări anunțându-și prezența la start.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Runda, devenită deja o tradiție în motorsportul românesc, a avut anul trecut un total de 10.000 de spectatori, iar RoDrift estimează un număr asemănător și pentru ediția care va deschide noul sezon competițional.

Începe Campionatul Naţional de Drift

Astfel, piloți din România, Bulgaria, Norvegia, Moldova, Ucraina și Israel vor concura pentru a obține victoria la cele două clase din campionat, Semi Pro și Pro. Dintre cei 80, 47 se vor duela la Semi Pro, iar 33 la Clasa Pro, cea mai importantă din drift.

De la start nu va lipsi campionul național en-titre Gabi Imre jr, care a scris istorie în 2024, devenind cel mai tânăr pilot din istorie care reușește o astfel de performanță, dar și alți deținători de titluri naționale precum Claudiu Adam, Răzvan Frățianu și Sorin Ene. Cele mai cunoscute femei pilot din campionat, Alice Ene și Natalia Iocsak, vor fi de asemenea, în lupta de la clasa Pro pentru prima poziție.

Astfel, peste 40.000 de cai putere se vor dezlănțui în fața Palatului Parlamentului pentru un spectacol de neratat, care va avea loc atât sâmbătă, când sunt antrenamente și calificări, cât și duminică, atunci când vor avea loc battle-urile care vor stabili câștigătorii.

Reclamă
Reclamă

Spectatorii prezenți nu vor avea parte doar de un mega eveniment de drift, dar vor putea admira și o zonă de expo cu mașini de epocă sau tunate, vor avea o zonă mâncare, dar pot participa și la concursuri interactive oferite de partenerii etapei.

Programul de desfășurare al primei etape din Campionatul Național de Drift este în ambele zile între orele 10:00 și 20:00, iar prețul unui bilet pornește de la 60 de lei. Acestea pot fi achiziționate atât online de pe platforma rodrift.ro, cât și de la intrările în Piața Constituției.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:41
VIDEOMinnesota Wild, victorie clară cu Edmonton Oilers, live în AntenaPLAY. Cea mai în formă echipă din NHL a făcut show
0:29
Estrela Amadora – Moreirense 0-0. Ianis Stoica a evoluat o repriză pentru gazde
23:39 20 dec.
“CFR Cluj aşteaptă oferta lui Celtic” Scoţienii au anunţat care e preţul lui Louis Munteanu!
23:29 20 dec.
Jucătorul lui Dinamo, „distrus” după eșecul cu UTA: „Chiar nu știu ce joacă, sincer vă spun”
22:57 20 dec.
Andrei Nicolescu nu i-a menajat pe “câini”: “Am încheiat anul prost, am arătat rău”! Anunţul despre transferuri
22:48 20 dec.
Valentin Costache a marcat împotriva lui Dinamo și a recunoscut: „Să nu se supere pe mine. Încă simt ceva pentru ei”
1 FCSB a renunţat la el, acum Rapid îl transferă! Fundaşul de naţională, gata să-şi dea acordul 2 Pensia pe care Gigi Becali o primeşte de la statul român. “Ce-mi dați, bă, atâția bani?” 3 Transfer de la Universitatea Craiova la AEK Atena? Cu ce jucător a discutat patronul grecilor 4 Răspunsul lui Denis Drăguş la oferta FCSB. Anunţ surpriză din Turcia 5 George Pușcaș cere un salariu “stelar” ca să vină la Dinamo. Pretenții imense pentru nivelul Ligii 1 6 Cel mai scump jucător al lui Mihai Rotaru, lăsat să plece! Ce a decis patronul Universităţii Craiova
Citește și