Lando Norris, pilotul lui McLaren, a câştigat cursa Marelui Premiu de la Monaco, care a avut loc duminică, de la ora 15:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Pentru prima oară în cariera sa, Lando Norris a plecat primul de pe circuitul stradal din Principat, el reuşind să câştige şi cursa. Este prima cursă câştigată de Lando Norris la Monaco. Pilotul McLaren a obţinut pole-ul după o sesiune nebună de calificări sâmbătă după-amiază.
Charles Leclerc, favoritul publicului şi câştigătorul cursei din urmă cu un an, a terminat cursa pe locul 2. Pe 3 s-a clasat Oscar Piastri, coechipierul lui Norris de la McLaren, va pleca al treilea din grilă. Pe locul 4 s-a clasat campionul mondial Max Verstappen, care se afla pe primul loc în ultimele tururi, dar a trebuit să intre la boxe.
Cursa Marelui Premiu de la Monaco LIVE VIDEO
UPDATE 17:44: Lando Norris a câştigat cursa Marelui Premiu de Formula 1 de la Monaco! Leclerc pe 2, Piastri pe 3, Verstappen pe 4


UPDATE 17:42: Verstappen a intrat la boxe. Norris e din nou lider
Update 17:30: Verstappen e lider acum. El se încăpăţânează să reziste pe pistă
Update 17:15: Fernando Alonso a abandonat în Marele Premiu de Formula 1 de la Monaco!
Update 16:41: S-a refăcut ordinea de început, de la startul cursei! Norris, Leclerc, Piastri, Verstappen. Doar Hamilton a urcat de pe 7 pe 5
Update 16:29: Norris a intrat la boxe, iar acum se află pe locul 4

Update 16:15: Pierre Gasly a rămas fără o roată şi a mers aşa până la intrarea la boxe! El a fost implicat anterior într-un accident
Update 16:05: Bortoleto a fost implicat într-un accident!
Update 16:03: A început cursa! Norris a reuşit să îşi păstreze poziţia de lider
Update 15:30: Mai sunt 30 de minute până la debutul cursei de la Monaco.
We’re 30 mins away from lights out! 🙌#F1 #MonacoGP pic.twitter.com/Kxl3DxTyWF
— Formula 1 (@F1) May 25, 2025
Update 13:30: Oscar Piastri: “Am lovit parapetul de mai multe ori decât în restul carierei”.
Update 11:00: Lewis Hamilton e pregătit de cursa Marelui Premiu de la Monaco.
Sir Lewis.
Race day in Monaco.#F1 #MonacoGP pic.twitter.com/zYl1rvQuOq
— Formula 1 (@F1) May 25, 2025
Australianul de la McLaren nu îl va avea pe Lewis Hamilton lângă el în linia a doua. Chiar dacă septuplul campion mondial a înregistrat al patrulea timp, el a fost penalizat cu trei poziţii pe grila de start după ce l-a blocat pe Verstappen în timpul unui tur cronometrat, în prima sesiune de calificări de sâmbătă.
La ediţia din acest an, Lando Norris a doborât recordul de pe circuitul de la Monaco. Pilotul britanic a încheiat turul care i-a adus pole-ul cu timpul de 1:09.954.
În timpul cursei din acest an de la Monaco, piloţii vor fi obligaţi să oprească de două ori la boxe. De asemenea, dacă piloţii vor avea parte de o vreme bună, iar pista va fi uscată, piloţii vor fi nevoiţi să folosească cel puţin două din cele trei tipuri diferite de compoziţie (soft, medium sau hard).
Primul Mare Premiu de la Monaco de Formula 1 a avut loc chiar în 1950, primul sezon al „Marelui Circ”. Cu o lungime de 3,337 km, piloţii trebuie să parcurgă 78 de tururi pentru a încheia cursa. Chiar dacă este extrem de complicat pentru piloţi să depăşească pe acest circuit, cursa de la Monaco rămâne una dintre atracţiile sezonului.
Ai sport în AntenaPLAY
Trăiești live-ul în fiecare zi, pentru că ai sport live în orice moment. Și în 2025, competițiile de Formula 1™, Formula 2™, Formula 3™, se văd live integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live, AS LIVE, dar și pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marele premiu de Formula 1™ vor putea fi urmărite live online.
Fanii hocheiului și ai baschetului la cel mai înalt nivel pot urmări live o parte din meciurile din NHL și NBA.
Pe lângă acestea, abonații pot urmări și F1 Academy, Porsche Supercup, tenis de masă sau Liga Portugal. Platforma AntenaPLAY îți pune la dispoziție 3 tipuri de abonamente: lunar, de 6 luni și de 1 an.
- Christian Horner, gata să producă un “cutremur” în Formula 1. E în discuții cu o mare rivală a lui Red Bull
- Programul Marelui Premiu al Statelor Unite. Cursa e duminică, în direct pe Antena 3 CNN și live în AntenaPLAY (22:00)
- Există dublă măsură la McLaren?
- Un fost șef din F1 a vorbit despre eventuala retragere a lui Fernando Alonso: “Aston Martin are nevoie de asta”
- Max Verstappen a numit echipa de care se va teme în 2026: “Cred că ei vor fi în faţă”